KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Sendikaya polis baskını!
Sendikaya polis baskını!
Güncel
11 Aralık 2012 Salı 08:39
  • 4595
  • 19

Sendikaya polis baskını!

Sağlık Sen Kocaeli Şubesi’ne mali polis baskın yaptı. Sendika başkanı ve yönetim kurulu gözaltına alındı, şubenin defterlerine el konuldu. Serbest bırıkalın şube başkanı Aliş, “Sendikayı ele getirmeye çalışan rakiplerimizin oyunudur” dedi

Memur Sen Konfederasyonu`na bağlı Sağlık Sen Kocaeli Şubesi`ne mali şube ekipleri baskın yaptı. Savcılık talimatıyla yapılan baskında sendika binası didik didik arandı, şubenin gelir-gider defterledine el konuldu. Savcılığa ihbarda bulunulan dilekçede, sendika başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin, sendikanın 50 bin lirasını zimmetlerine geçirdikleri iddia edildiği bildirildi.


Denetim raporunda ise paranın kayıp olduğunun yazıldığı iddia ediliyor. Mali Şube ekiplerinin aramasından sonra, şube başkanı Harun Yaşar Aliş ve yönetim kurulu üyeleri gözaltına alınıp, İl Emniyet Müdürlüğü`ne götürülerek ifadeleri alındı. Serbest bırakılan şube başkanı Aliş, gazetemize yaptığı açıklamada, yaşananların, sendikayı ele geçirmeye çalışan fakat kongrede kendilerini yenemeyen rakiplerin attığı bir iftiradan ibaret olduğunu söyledi.

 
RAPOR ÇALINMIŞ   
Emniyet müdürlüğünde ifade verdikten sonra serbest bırakılan Harun Yaşar Aliş, gazetemize konuştu. Aliş, “Sendikamızın kasasından denetim raporunu çalan kişi ve kişiler, isimsiz bir dilekçe ile Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı`na hakkımızda suç duyurusunda bulunmuşlar. Savcılık, soruşturma için mali şube ekiplerine talimat vermiş. Polisler sendika şubesine geldi, arama yaptı, evraklara el konuldu” dedi.
 
GÖZALTINA ALINDI
Savcılığın talimatıyla mali şube ekipleri, Fehtiye Caddesi Sabri Ekmen Sokak Ekmem İşahı`nın birinci katındaki şube binasına baskın yaptı. Yapılan baskında şube başkanı Harun Yaşar Aliş,  yönetim kurulu üyeleri; Op. Dr. Bekir Tuğrul, Şükrü Gözalan, Mustafa Örs, Esin Eser, Tacettin Sayan, Yaşar Göngür, ifadelerinin alınması için İl Emniyet Müdürlüğü Mali Şube`ye götürüldü. İfadeleri alının sendika yönetim kurulu üyeleri daha sonra serbest bırakıldı.   
 
DENETİM YAPTIRDIM   
Denetim raporunun çalınmasının ardından durumu genel merkeze bildirdiğini söyleyen Aliş, genel merkezden şubede genel bir denetim yapılmasını talep ettiğini söyledi. Aliş, “Genel merkez denetim görevlilerini gönderdi. Titiz bir çalışma yaptı ve rapor hazırlandı. Raporu kendim alıp emniyet müdürlüğüne götürdüm. Hakkımızda ortaya atılan iddialar asılsızdır. Kongrede bizi yenemeyen arkadayların iddiasıdır. Sendikanın tek kuruş parasını zimmetimize geçirmedik, bütün harcamaların tutanakları ve faturaları mevcuttur” ifadesini kullandı.
 
SORUŞTURMA SÜRÜYOR  
Geçtiğimiz aylarda yapılan kongrede şube başkanlığına dördüncü kez seçilen Harun Yaşar Aliş, seçimi alamayanlar tarafından böyle bir iftira atıldığını söyledi. Aliş, “Mali şube ekipleri ifademizi aldı. Şuan savcının dosyayı inceleyip rapor hazırlamasını bekliyoruz. Geçen Şubat ayında biz olağan üstü kongre yaptık. Olağan kongrelerde de mali bütçe hazırlanmaz. Biz o zaman sendikaya araba almıştık ve kasamız da eksideydi. Birisi bu evrakları alıp savcılığa vermiş. İnsanın başına gelebilecek en kötü şey bu.” şeklinde konuştu. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ