KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Şener: Maliye Bakanı kamuoyunu yanıltıyor
Şener: Maliye Bakanı kamuoyunu yanıltıyor
Güncel
15 Aralık 2011 Perşembe 15:30
  • 3078
  • 1

Şener: Maliye Bakanı kamuoyunu yanıltıyor

Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ın kamuoyunu yanılttığını ileri sürdü. Şener, Şimşek’in dediği gibi bin 600 TL maaş alınmadığını açıkladı

Eğitim İş-Sen Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener dün sendika binasında basın açıklaması yaptı. Şener açıklamasında, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek`in kamuoyunu yanılttığını ileri sürdü. Şimşek`in en düşük öğretmen maaşının bin 600 TL olduğunu, ayrıca öğretmenlerin 450 TL ek ders ücreti aldıklarını ve bu rakamın ocak ayında artacağını söylediğini hatırlatan Şener, aralık ayı itibariyle en düşük öğretmen maaşının bin 600 TL`nin altında olduğunu, ek ders ücretlerinin ancak bazı aylarda 450 TL`yi bulduğunu ifade etti.

 

 

EMEKLERİN KARŞILIĞI
Yıllardır kamu çalışanlarının müjdeli haber almadığını dile getiren Şener, “Bakanın bu açıklamasını ‘Öğretmene maaş müjdesi` diye haber yapanlar, ya gerçekten durumdan habersizdir ya da kamuoyunu yanıtlamaya çalışanlardır. Öğretmenler ayrıcalık beklemiyor, emeklerinin karşılığı olan, insanca ve onurlarıyla yaşayabilecekleri bir ücreti talep ediyorlar. KHK`larla bir çok bürokratın maaşları ‘eşit işe eşit ücret` diye artırılırken, öğretmenler göz ardı edilmiştir” dedi.

 

 

BİN 600 TL DEĞİL
Şener, “Göreve yeni başlamış bir öğretmenin maaşının bin 600 TL artı 450 TL olduğunu söylüyorsanız, aybaşında en az bu kadar maaş almasını sağlamalısınız. Aksi halde herkes göreve yeni başlayan bir öğretmenin her ay toplamda 2 bin TL`den fazla maaş aldığını zanneder. Bu da öğretmenlerle halkı karşı karşıya getirir. Ne yazıkki Milli Eğitim Bakanları bu durumu sürekli yaratmaktadır. Öğretmenlere ödenek ayrılmadığı gibi, bir de maaşları kamoyuna yanlış açıklanıyor.

 

 

HAKKIMIZI SAVUNACAĞIZ
Bakan Şimşek`ten en düşük öğretmen maaşını açıklarken, aynı şekilde bürokratların maaşını da açıklamasını, öğretmenin yerinin kamu sistemi içinde nerede olduğunu belirtmesini istiyoruz” diye konuştu. Öğretmenlerin ekonomik haklarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışmanın söz konusu olmadığını ekleyen Şener, “Haklarımızı ancak örgütlü bir mücadele ile elde edebiliriz. Biz bu tiyatroyu asla benimsemeyeceğiz ve kararı kendimizin verdiği ‘toplu söleşmeleli ve grevli sendikal haklarımızı sonuna kadar savunacağız” ifadesini kullandı.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ