KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Serpil öğretmenin öldürülmesine eğitimcilerden tepki
Serpil öğretmenin öldürülmesine eğitimcilerden tepki
Güncel
03 Ekim 2012 Çarşamba 21:52
  • 2276
  • 2

Serpil öğretmenin öldürülmesine eğitimcilerden tepki

Eğitimciler, okullarda artan fiziksel ve sözlü şiddeti kınayarak, geçtiğimiz gün yolda ölü bulunan Serpil öğretmenin öldürüldüğü iddialarına bir açıklık getirilmesini istedi
Eğitim – Sen Kocaeli Şubesi, öğretmenlere yönelik artan şiddet olaylarını düzenledikleri basın açıklaması ile kınadı. Sendika binasında gerçekleşen açıklamayı eğitimciler adına Eğitim –Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan yaptı. Kaplan, yol kenarında ölü olarak bulunan öğretmen Serpil Kömürcü`nün öldürüldüğü iddialarının aydınlatılması gerektiğini belirterek, eğitimde artan fiziksel ve sözlü şiddeti kınadı.
 
SÖZLÜ DEĞİL FİSİKSEL SALDIRI
Son yıllarda genelde kamu çalışanlarına özelde ise eğitim emekçilerine yönelik şiddet olayları hiç olmadığı kadar arttığını belirten Kaplan, “Özellikle geçen öğretim yılında öğretmenlere yönelik şiddet olaylarında tam bir patlama yaşanmıştı, öğretmenlere yönelik saldırılar öncesinde daha çok sözlü saldırılar biçiminde gerçekleşirken, artık sözlü saldırıların yerini fiziksel saldırlar almıştır” dedi.
 
İÇLERİNDE BARINDIRDIKLARI KİN
Kaplan, fiziksel saldırılar daha çok basit yaralanmalara yol açtığını, özellikle son bir yıldır yaşanan ve sürekli artış gösteren şiddet olaylarında ise, öğretmenlerin çok ciddi biçimde yaralandıklarını ve yaşamlarını yitirdiklerini kaydetti. Kaplan, “Saldırıların bıçaklarla, sopalarla, muştalarla gerçekleştirilmesi, saldırganların içlerinde barındırdıkları kinin öfkenin ve nefretin dozunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.
 
ÖLÜMÜN AYDINLATILMASI İSTENDİ
Milli Eğitim Bakanlığı`nca ataması yapılmadığı için ücretli öğretmen olarak çalışmak zorunda kalan ve hayatını kaybeden Serpil Kömürcü`nün öldürüldüğü iddialarının aydınlatılması gerektiğini belirtti. Kaplan, “Körfez İlimtepe İlköğretim Okulu`nda ücretli öğretmen olarak çalışan Serpil Kömürcü`nün iç kanama sonucu ölmesi, vücudunun çeşitli yerlerinde kırıkların bulunması, cesedinin yol kenarına atılı bir halde bulunması cinayet şüphesini güçlendirmektedir” diyerek cinayet olabileceğini savundu.
 
HEDEF GÖSTERİCİ SİYASAL İKTİDAR
Kaplan, saldırıların özellikle kamusal hizmet üreten emekçilere yönelmesinin, saldırılardaki artışın, saldırılarda kullanılan araçların, saldırıların ölümlere yola açacak kin ve nefret ile yapılmasının kamusal alanda yürütülen dönüşümlerle açıklanabileceğini kaydetti. Kaplan, “Ülkemizin uzun yıllardır izlenen ve son yıllarda dozu iyice arttırılmış kışkırtıcı çatışmacı, kutuplaştırıcı hedef gösterici siyasal iktidar diliyle açıklanabilir” diyerek açıklamasını sonladırdı.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ