KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Servis şoförlüğünden meclis üyeliğine...
Servis şoförlüğünden meclis üyeliğine...
Güncel
19 Kasım 2009 Perşembe 09:01
  • 2316
  • 4

Servis şoförlüğünden meclis üyeliğine...

Muhtarlık, cami derneği başkanlığı, servis şoförlüğü. Şimdi de meclis üyeliği. Evnur Sandal’ın pek çok kadına örnek olacak bir yaşam hikayesi var

İşçi emeklisi Murat Sandal`ın eşi Evnur Sandal`ı belki de çoğunuz tanımıyorsunuz.
Ama o İl Genel Meclisi`nde halkı temsil eden iki bayan meclis üyesinden biri.
29 Mart yerel seçimlerinde İl Genel Meclisi Üyesi olan Evnur Sandal`ın yaşam öyküsü pek çok kadına örnek teşkil edecek nitelikte.
Hani bir söz vardır; “Elinin hamuruyla erkek işine karışma” diye. İşte Sandal, bu sözün aksine elinin hamuruyla pek çok erkeğin bile üstesinden zar zor geleceği işleri yapmış. İstanbul`dan Gölcük`e gelin geldikten sonra makromecilikle başlayan iş yaşantısında kendisini muhtar olarak bile bulmuş.
Sandal`ın 1994 yılında başlayan muhtarlık hayatı 15 yıl sürmüş.
Aynı zamanda engelli çocuklar için minibüs kullanmış, cami derneği başkanlığı yapmış.
Sandal`la hayatını ve meclis üyeliğini konuştuk. 

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
1960 Afyon doğumluyum. Öğrenimimi İstanbul`da tamamladım. 12 Eylül 1980`de Devlet Malzeme Ofisi`nde iş başı yapacaktım. Ama 12 Eylül oldu. Bir yıl hükümet kurulamadığı için memuriyet hayatım başlamadan bitti. 1982`de Gölcük Tersanesi`nde işçi olan Murat Sandal`la  evlendim ve Gölcük`e gelin geldim. İki kızım var. Büyük kızım İlksen Ardahan`da öğretmen, küçük kızım Mukadder ise İstanbul`da bilgisayar mühendisi. 1994`te Uzunçiftlik Atakent Mahallesi`nde muhtarlık yapmaya başladım. Sonrasında Hasanpaşa Mahalle Muhtarı oldum. 15 yıl muhtarlık görevini icra ettim. Bu süreçte 2004 yılında belki de Türkiye`de bir ilki gerçekleştirdim ve Hasanpaşa Cami Derneği Başkanlığı yaptım. 2003 yılında 30 dernek ve 3 oda tarafından yılın en başarılı kadını seçildim. Aynı zamanda Afyonlular Derneği`nin de üyesiyim.

Çalışma hayatına nasıl atıldınız?
 Lise öğrenimim süresince İstanbul`da çalışma hayatına da adım attım. Öğlen saatlerine kadar okul, öğleden sonra da bir doktorun yanında sekreter olarak çalıştım. 15 yaşımdan itibaren ailemden hiçbir maddi destek almadan ayaklarımın üzerinde durmaya başladım. Gölcük`e gelin geldiğim  dönem hayat şartları zordu. İlk zamanlar iş bulamadığım için çalışamadım ve iki çocuğum ard arda dünyaya geldi. Maddi sıkıntılar başladı. Tabi iş bulamadım diye boş durmadım. Gölcük Yeni Mahalle`de beni makromeci Evnur olarak tanırlar. Evde iş yapmaya başladım. O şekilde katkıda bulundum evime. Halıhanede halı dokudum. Gölcük`te geçirdiğim 11 yılın sonunda Uzunçiftlik Atakent Mahallesi`nde kendimize ait eve taşındık.

15 YIL MUHTARLIK YAPTIM

Muhtar olmaya nasıl karar verdiniz?
Uzunçiftlik`e taşındığımız dönemde maddi durumumuz iyiye doğru gidince ben de sosyal etkinliklerde aktif olmaya başladım. Derken muhtarlık seçimleri oldu. Ben hiç düşünmüyordum. Ancak komşularım, büyüklerim destek oldu. 1994`te Atakent Mahallesi`nin ilk kadın muhtarı oldum. 1999 yılında bir deprem yaşadık. Depremde muhtardım. Mahallenin yüzde 40`ı yıkılmış, yüzde 60`ı hasarlıydı. Hayatımın beni en çok yoran, beni çok etkileyen zamanı deprem zamanıydı. Burada şunu söylemek istiyorum. Ben depremde kesinlikle depremzedelerle bir sorun yaşamadım. Ama orada bu acıdan yararlanmak isteyenler var ya onlar beni çok yordu. Depremden sonra  Hasanpaşa Mahallesi`ne taşındım. Ama Atakent`e gidip geliyordum. Baktım çok zorlanıyorum. O yıllardaki seçimlerde Hasanpaşa Mahallesi Muhtarlığı için aday oldum. Hatta oradan aday olduğum zaman bana ‘Sen buradan muhtar olursan, milletvekili de olursun` dediler. Tabi kazandım. 15 yıl muhtarlık yaptım.

İl Genel Meclisi Üyesi olmaya nasıl karar verdiniz?
İlk muhtar olduğum sene mahalleme bir anaokulu yaptırmaya karar verdim. Şu an hizmet veren Mavi Boncuk Anaokulu. Bunun yaptırmanın yolu İl Özel İdare`den bütçe çıkarttırmaktı. Ben de ilk defa İl Genel Meclisi`ne gelerek  dilekçe verdim. 1995 yılıydı. Hiç unutmuyorum. O zaman dedim ki ‘Eğer muhtarlığı bırakırsam İl Genel Meclisi Üyesi olmak isterim.` O zaman karar verdim meclis üyesi olmaya.

CHP ile nasıl tanıştınız?
Eşim CHP`lidir. Ben ilk kez CHP`ye üye oldum ve seçildim. Muhtarlıkt da siyaset olmaz. Muhtarken kapıdan içeri giren kişi sana rahatça ulaşabilmeli. Düşünce farkı olmadığını bilmeli. Herkes bilirdi düşüncemi. Ben her siyasi partiyle birlikte çalıştım. Tarafsız davrandım. Tabi bir de işçi hanımı, emekli öğretmen kızı ve emekli öğretmen geliniyim. CHP`li bir ortamda büyüdüm. Yabancı değildim CHP`ye.

Aday olduğunuzda neler yaşadınız?
Aklımın bir köşesinde İl Genel Meclisi Üyesi olmak hep vardı. Bunu seçim sürecinde partililerle paylaştım. Onlar da sağolsunlar çok desteklediler. Partime de teşekkür etmek istiyorum. Beni 2. sıradan aday gösterdi. Am o süreçte ne kadar 2. sıra adayı olsam da tedirgindim. 15 bin oyu nasıl alacağım diye düşünüyordum. Ancak seçildik ve buradayız. “Allah utandırmasın” diyorum.

SERVİS ŞOFÖRÜ OLDUM

Meclisin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Bence çok iyi işler yapıyoruz. Biz bir aile gibiyiz. Bir ailede yaşanması gereken her şeyi yaşıyoruz. Kavga da ediyoruz, tartışıyoruz da. Biz muhalefet olarak muhalefetlik görevimizi yapıyoruz. Gerektiğinde ortak çalışıyoruz. Ama olması gereken de bu. Tartışma olmazsa doğrular ortaya çıkmaz.

İlginç bir yaşamınız var. Bir dönem servis şoförlüğü yapmışsınız doğru mu?
Evet doğru. Ben aynı zamanda Gülşen Müstecaplıoğlu başkanlığındaki Köseköy Gençlik Rehabilitasyon Eğitim Merkezi`nin kurucularındanım. Burada 45 çocuğumuz var.  Bakıma muhtaç ve zihinsel özürlü çocuklar. Biz bu derneği kurduğumuzda çocukların bir yerden bir yere götürülmesi için araç istedik. ÇYDD Genel Başkanı merhum Türkan Saylan`ın da devreye girmesiyle Merdeces`ten bize bir araç verildi. Ancak derneği yeni kurmuşuz, aracın benzinini, şoförünü karşılamak zorundayız. Çok külfetliydi. Bazı temaslarda bulunduk. Sonuç çıkmayınca ben de derneğin şoförlüğünü bir yıl süreyle üstlendim. Bir yıl boyunca o minibüsle yatılı çocukları gezdirdim. Derneğin toparlanması için yaptım bunu.

Sosyal yaşantınız bu kadar hareketliyken aile yaşantınız nasıl?
Her şeyden önce mükemmel bir eşim var. Eşim şimdi emekli oldu. Gölcük Tersanesi`nden. Sık sık birlikte vakit geçiriyoruz. Büyük kızım İlksen Afyon`da öğretmen. İş ve ev hayatımda çocuklarımdan ve eşimden çok destek aldım. Ancak muhtarlığa ilk adım attığım zaman çocuklarımı ve eşimi çok ihmal ettim. Hala üzülürüm. Özellikle deprem döneminde eşim Amerika`daydı ve çocuklarım yalnızdı. Ben o süreçte çocuklarımı değil vatandaşı düşündüğüm için hep vatandaşımın yanındaydım. Artçı depremler olduğunda ben vatandaşın yanında oldum. Çocuklarım kendi kendilerine ağladılar. Bu yüzden beni hiç affetmiyorlar. Ama inanın makromeci Evnur`a ailem, komşularım nasıl destek verdiyse muhtar olurken de meclis üyesi olurken de o kadar destek verdiler.

HAYDİ HANIMLAR İŞ BAŞINA

Kocaelili hanımlara söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Hanımlar ‘Ben ev kadınıyım, yapamam edemem` demesinler. Dünyaya çocuk getiren bizleriz, onları büyüten  bizleriz. Ama erkeklerin egemenliği altına giren yine bizleriz. Mesela bugün mecliste en az yarı yarıya olmamız gerekiyordu. Ama İl Genel Meclisi`nde 56 kişiden sadece 2  bayanız. Geleceğimiz için, çocuklarımıza huzurlu ve güzel  yarınlar bırakmak için “Haydi hanımlar iş başına” diyorum. Artık kadınların ellerini taşın altına koyma zamanı.

 

BEYLER KUSURA BAKMASIN

Hem bir kadın hem de muhtar olmak nasıl bir şey?
Beyler hiç kusura bakmasın, ama nasıl ki evin her şeyiyle kadın ilgileniyorsa, mahallenin her şeyiyle de kadın ilgileniyor. Mahallenin yolu mu bozuk, ilk kadın görüyor. Bence mahalle muhtarlığı tamamen bayan işi. İlk muhtar olduğum zaman Kocaeli Muhtarlar Derneği`ne gittim ve bayan muhtarlarla tanışmak istediğimi söyledim. ‘Hangi bayan muhtarlar?` dediler. Derneğe üye tek bayandım. Ama şimdi 28 bayan olduk. Kendi mahallemde de bu dönem muhtarlığı bir bayana devretmek isterdim, ama olmadı.

 

HALA KENDİMİ MUHTAR SANIYORUM

İl Genel Meclisi Üyesi olmak nasıl bir duygu? Muhtarlığı özlüyor musunuz?
Yaptığım görevden çok memnunum, ama 15 yıl muhtarlık yaptığım için hala kendimi muhtar olarak görüyorum. Telefonum çaldığında ‘Hasanpaşa Muhtarı Evnur Sandal` diyerek açıyorum telefonumu. Burada çok güzle şeyler yapıyoruz. Mesela bir bütçe hazırlanıyor, tarıma, sağlığa, eğitime destek veriyoruz. Ama bunu kimse bilmiyor. Muhtarken herkes yaptığımız her şeyi biliyordu. Anında görüntü alınıyordu. İl Genel Meclisi`nde yapılanı çok görmüyorlar. Vatandaş ‘Ne yapıyorsun sen orada?` diyor. Halbu ki çok önemli işler yapıyoruz.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ