KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Sevgide buluştular açılımı konuştular
Sevgide buluştular açılımı konuştular
Güncel
26 Aralık 2010 Pazar 16:08
  • 1926
  • 6

Sevgide buluştular açılımı konuştular

Alevi vatandaşlara yönelik geleneksel olarak gerçekleştirilen “Sevgide Buluşalım” etkinliğinde açılık konuşuldu

Büyükşehir Belediyesi`nin cem vakıfları ve cemevleriyle birlikte düzenlediği ‘5. Geleneksel Sevgide Buluşalım` aşure etkinliği gerçekleştirildi. İnterteks Fuarı`nda yapılan etkinliğe il dışından ve Kocaeli`nin farklı kesimlerinden çok sayıda alevi katıldı. Programda sevgi, barış, birlik ve beraberlik mesajları verilirken, alevi açılımının sonuçlandırılması istendi. Etkinlik alanında 40 adet İstanbul plakalı otobüsün yer alması dikkat çekti.
 

8 CEMEVİNDEN KATILIM
İlimizden 8 cemevinin katıldığı etkinlik saat 14.00`de başladı. Bazı aleviler koltuklarda otururken, çoğunluğu bayan birçok katılımcı ise yerde oturarak sema yapmayı tercih etti. Çok sayıda alevi, üzerinde “Sevgide Buluşalım” yazılı tşörtler giydi, genç yaşlı yüzlerce alevi ise kafasına Hz. Ali yazılı bantlar taktı. Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen etkinlik için Seka Park Otel`den getirtilen 10 bin adet açma, poğaca ve su vatandaşlara dağıtıldı.
 

10 BİN KİŞİLİK AŞURE
Ayrıca, Antikkapı Restaurant tarafından hazırlanan 10 bin kişilik aşure etkinlik sonunda katılımcılara ikram edildi.
Bazı cemevleri stant açarak Hz. Ali`yi anlatan kitaplar sattı. Etkinliğin açılışında programa katkı veren ilçe cemevleri başkanları sahneye çıktı. İlk konuşmayı yapan Çayırova Cemevi Başkanı İbrahim Demiray kardeşliğe ve birlik beraberliğe dikkat çekti. Daha sonra konuşan Alevi İslam Din Hizmetleri Genel Başkanı Ali Yücedede ise şunları söyledi:
 

YURTTA SULH CİHANDA SULH
Etkinliğin bundan sonra uluslararası düzeyde yapılmasını temenni ediyorum. Yurtta sulh cihanda sulh istiyorum.
Türkiye`de Kürt, Türk ve Çingene gibi ayrıştırmalar yapılmaya çalışılıyor. İslam`ın mesajı insanı ayrıştırmaz.” Caferi Lideri Selahattin Öztürk ise, “Bizleri düşman yapmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakalım” şeklinde konuştu. Cem Vakfı Genel Başkanı Hıdır Akbayır da yaptığı konuşma da birlik beraberliğin önemine değinerek, şöyle konuştu:
 

SİYASET BUNU ANLAMIYOR
“Toplumun sevgiye ihtiyacı var. Bu etkinlikte emeği geçen başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm cemevlerine teşekkür ediyorum.” Akbayır`ın ardından söz alan Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan Bermek ise “Burada alevi yok sünni yok. Burada insan var. Türkiye`de siyasetin anlayamadığı şey de bu. İnsanların ayrısı gayrısı yok. Nedense siyaset algılayamadı. Alevi açılımı adında sürdürülen çalışmaların hızlandırılmasını istiyoruz” dedi.
 

YAN GÖZLE BAKIYORLAR
Etkinlikte son sözü Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu aldı. Sözlerine “Sevgili canlar” diyerek başlayan Karaosmanoğlu, Mevlana`dan demlendiklerini ve yeryüzü durdukça sevgide buluşmaya devam edeceklerini söyledi. Karaosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkes bilsinki bizin sevgide buluşmamızı istemeyenler olabilir. Ama bu salonda bulunan herkes sevgiye yan gözle bakanların yanlış yaptığını biliyor. Nefret yokluğumuz olsun sevgide buluşalım.
 

BAŞARILI OLAMADILAR
10 Muharrem herkesin ortak matemdir. Sesimiz her yıl daha gürleşiyor. Büyük Türkiye fotoğrafı işte burasıdır. Selam olsun peygamberlerimize ve onların yolundan gidenlere. Alevi ve sünni vatandaşlarımız bin yıldır birilerinin komşusu, hemşerisi ve kardeşidir. Kıblemiz, acımız ve sevincimiz bir. Aramıza nifak sokmaya çalışanlar başarılı olamadı. Cemimiz mübarek olsun.” Konuşmaların ardından Karaosmanoğlu, Ali Yücedede ve Hıdır Akbayır`a teşekkür plaketi verdi.
 

AKKİRAZ SAHNE ALDI
Programın sonunda Türk halk müziğinin sevilen ismi Sabahat Akkiraz sahne alarak deyişler söyledi. Programda AKP İl Başkanı Zeki Aygün, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır, Alevi İslam Din Hizmetleri Genel Başkanı Ali Yücedede, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan Bermek, ilçe cemevleri başkanları ve çok sayıda alevi katıldı.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ