KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
SGK, hastayı komalık yapacak
SGK, hastayı komalık yapacak
Güncel
28 Kasım 2009 Cumartesi 11:55
  • 860
  • 1

SGK, hastayı komalık yapacak

SGK'nın yeni kararnamesi binlerce ilacın raftan kalkmasına sebep olacak. Kalp, damar, diyabet ve kanser hastaları yıllardır kullandıkları ilacı alamama riskiyle karşı karşıya. İşte genelgeyle ilgili tartışılacak iddialar...

SGK, tasarruf için kalp hastasının ilacını bile ödemeyecek.

SGK`nın 4 Aralık`ta yürürlüğe girecek ‘tasarruf` amaçlı yeni kararnamesi, binlerce ilacın raftan kalkmasına sebep olacak. Kalp, damar, diyabet ve kanser hastaları bile yıllardır kullandıkları ilaçları artık alamama riskiyle karşı karşıya... Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) ‘acil çözüm` çağrısı yaptı.

AİFD Başkan Yardımcısı Engin Güner, “Yeni fiyat kararnamesi 4 bin ilacı etkileyecek, bazı ilaçların bulunması zorlaşacak. Düzenlemeler hastalar ve ilaç sektörü için ciddi sıkıntılar yaratabilir. Şimdi tek umudumuz, yürürlüğün   1 Ocak 2010`a ertelenmesi ve ülkemiz yararına uzlaşma sağlanabilmesi” dedi.

 

SGK`LI HASTA KOMALIK OLACAK

SGK`nın yeni kararnamesi binlerce ilacın raftan kalkmasına sebep olacak. Kalp, damar, diyabet ve kanser hastaları yıllardır kullandıkları ilacı alamama riskiyle karşı karşıya...

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği, “4 Aralık`ta yürürlüğe girecek yeni fiyat kararnamesi 4 bin ilacı etkileyecek, bazı ilaçların bulunmasını zorlaştırabilecek darlıklar yaşanmasından endişe ediyoruz” dedi.

Hükümet 18 Eylül`de yayınladığı yeni fiyat kararnamesini 4 Aralık`ta uygulamaya koymaya hazırlanırken, yeni düzenlemelerin hastalar ve ilaç sektörü için ciddi sıkıntılar yaratabileceği belirtiliyor. 40 araştırmacı ilaç firmasını çatısı altında toplayan Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkan Yardımcısı Engin Güner, “Önümüzdeki günlerde bu konuda hükümet ile bir görüş birliği sağlanacağını umduklarını, bu yaklaşım değişmediği takdirde, 4 Aralık`tan sonra büyük sıkıntılar yaşanabileceğini” belirtti. Düzenlemelerin 4 bin ilacı kapsayan önemli değişiklikler getirdiğini ve bu kararlardan bütün dağıtım zinciri etkileneceği için hastaların bazı ilaçlara erişiminde aksamalar yaşanabileceğini kaydeden Güner, şöyle devam etti:

 

HERKES ETKİLENECEK

“Üreticiler, dağıtımcılar, toptancılar ve eczacılar dahil bütün ilaç tedarik zinciri bu politika değişikliklerinden büyük ölçüde etkilenecektir. Bu koşullar altında bazı ilaçların tedarik edilmesinde aksamalar yaşanabileceği endişesi taşımaktayız. Kalp, damar, diyabet ve kanser gibi kritik hastalıklarda kullanılan bazı ilaçların hastalarımıza tedariğinin aksaması muhtemeldir. Bu durumu önlemek ve aynı zamanda hükümetimizin bütçe tasarruf ihtiyaçlarını da karşılayacak ve bütün sektör tarafından kabul edilebilecek bir uzlaşma sağlamak için çabalarımızı artırarak sürdürüyoruz.

 

SGK İLE UZLAŞILAMADI

Hükümetimizin bütçe tasarrufu sağlamak konusundaki acil ihtiyaç ve sıkıntılarını gayet iyi biliyor, anlayışla karşılıyoruz. Görüşmeler sırasında SGK`ya 2 milyar TL`den fazla tasarruf sağlayacak öneriler getirdiğimiz halde uzlaşma sağlanamadan yeni fiyat kararnamesi yayınlandı. Şimdi umudumuz, fiyat kararnamesinin yürürlüğe girmesinin hiç değilse 1 Ocak 2010`a kadar ertelenmesi ve o zamana dek hastalarımızın, sektörümüzün ve ülkemizin yararına bir uzlaşmanın sağlanabilmesidir.”
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ