KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
SGK, hem denetledi hem bilgilendirdi
SGK, hem denetledi hem bilgilendirdi
Güncel
27 Aralık 2011 Salı 17:23
  • 1086
  • 0

SGK, hem denetledi hem bilgilendirdi

SGK, işverenlere getirilen düzenlemeler ve sigorta primi indirimlerinde uygulanacak şartlarla ilgili işyerlerini hem bilgilendirmeye hem de denetlemeye başladı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  İl Müdürlüğü, işverenlere getirilen düzenlemeler ve sigorta primi indirimlerinde uygulanacak şartlarla ilgili işyerlerini bilgilendirdi. Dün Hürriyet ve Cumhuriyet Caddesi`nde bulunan işverenleri tek tek dolaşarak ‘Torba Kanun` olarak bilinen 6111 Sayılı Kanun ile yapılan düzenlemelerle işverenlere getirilen sigorta primi indiriminde uygulanacak hal ve şartlar, SGK ekipleri tarafından anlatıldı. Aynı zamanda denetimler de yapıldı.

 

 

DAHA SIK OLMALI
SGK ekipleri ilk bilgilendirmeyi İlhan Kuyumculuk`ta yaptı. İlhan Kuyumculuk Genel Müdürü Zafer Kızılkaya, “İşveren temsilcisi ve çalışanıyım. Doğal olarak benim de sigortam var. Bu hakları gasp etmek gibi bir durum olamaz. Çalışanların sosyal güvenliği açısından yapılan bu kontrol ve denetimler daha sıklıkta yapılmalı” dedi. SGK ekipleri, İlhan Kuyumculuk`un çalışanlarının sigortalarını da inceledi.

 

 

ÖNEMLİ 3 MADDE
Torba Kanunu`nda geçen önemli üç madde; 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınların işe alınmasıyla ilgili. İşveren hissesi prim indirimi, mevcut işçilere ilaveten yeni alınacak işçilerle ilgili işveren hissesi prim indirimi ve halen uygulanmakta olan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminden, işveren hissesinin 5 puanlık prim indirimiyle birlikte yararlanma imkanı gitirilerek teşviklerin daha cazip hale getirilmiş olması şeklinde sıralanıyor.

 

 

İŞSİZLİK SİGORTASI
Uygulamaların değiştirildiğini vurgulayan SGK ekipleri, “1 Mart 2011 tarihinden itibaren 31 Aralık 2015 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olan, özel sektör işverenlerince işe alınan ve fiilen çalıştırılan işçiler, 5510 Sayılı Kanun`unda belirlenen prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, işe alındıkları tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonu`ndan karşılanacaktır” açıklaması yaptı.

 

 

SİGORTALAR BİLDİRİLMELİ
Kanunlara göre işverenlerin aynı dönem için sadece bir tek teşvikten yararlandığını da ifade eden ekipler, “Kanun maddelerinde yapılan değişiklikler, hem beş puanlık prim indiriminden hem de teşvikten yararlanma imkanı getirildi. Sigorta priminde asgari ücret şartı kaldırıldı. İşverenler yapılan kontrol ve denetimlerde, çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği takdirde bir yıl süreyle sağlanan destek unsurlarından yararlanamayacak” ifadesini kullandı.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ