KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8107 TL
  • 6.5687 TL
  • 7.3668 TL
Kocaeli Zirve
Şifrenizi sakın unutmayın!
Şifrenizi sakın unutmayın!
Güncel
19 Kasım 2010 Cuma 11:18
  • 1275
  • 1

Şifrenizi sakın unutmayın!

Sigorta dökümü alma, araç sorgulama, dava tarihini görme gibi 198 hizmetin verildiği e-devlet kapısının anahtarı pahalı çıktı.

Vatandaşlar ilk şifre alırken PTT şubelerine 1 lira öderken, kaybetmeleri halinde ikinci şifre için 10 lira yatırmak zorunda kalıyor. Hal böyle olunca e-devlet kapısını aşındıran kişi sayısı 72 milyon nüfuslu ülkede 400 binde kaldı.
Vatandaşlar e-devletle 2008 yılında tanıştı. İlk etapta sayılı hizmet veren elektronik ortamdaki devlet, şu anda 24 kamu kurumunun kayıtlı olduğu bir site haline geldi.


Adalet Bakanlığı'ndan Sosyal Güvenlik Kurumu'na, tapu bilgilerinden araç sorgulamaya kadar 198 hizmetin verildiği e-devlet kapısına vatandaş ilgisi istenen ölçüde ilerlemiyor. 2 yıl geçmesine rağmen sisteme kayıtlı kişi sayısı 400 bini geçemedi. Bunun 350 bini PTT şubelerine gidip 1 lira karşılığında şifre alanlardan oluşurken, 50 bini elektronik ve mobil imza kullanan vatandaşlar.


SİGORTA DÖKÜMÜ İÇİN ŞİFRE GEREKİYOR

Günlük 1 milyon 200 bin sayfanın açıldığı 'devletin kısa yolu e-devlette' en çok Emniyet Genel Müdürlüğü'nün araç sorgulama hizmeti ilgi görüyor. Araç alıp satanların plakayla arabayla ilgili kaza, trafik cezası, vergi cezası gibi her türlü bilgiyi alabildiği bu sayfa sayesinde e-devlete şifre alanların sayısının arttığı kaydediliyor. Kısa bir süre önce ise emekli ve çalışanların en çok kullandığı SGK, hizmet döküm sorgulama sayfası da e-devlet kapısına yönlendirildi. 55 milyona yakın vatandaş SGK sitesinden ücretsiz bakabildiği, sigorta gün sayılarını artık 1 lira karşılığında görebilecek.
 

Şifre ilk kez alınırken 1 TL, kaybedildiğinde ise 10 lira ücret yatırılıyor. 3 ayda bir yenilenen şifrenin sorusunun unutulmasının kolay olduğunu belirten yetkililer, vatandaşların büyük çoğunluğunun her 3 ayda bir şifre almak zorunda kaldığını ifade ediyor. İkinci, üçüncü ve daha sonraki şifre alımlarında vatandaşın 10 lira ödediğine dikkat çeken yetkililer, milyonlarca emekli, dul ve yetimin mağdur edildiğini düşünüyor.


E-DEVLET KAPISI

E-devlet, sigorta, borç, fatura, trafik ehliyet, e-okul e-karne, açık öğretim ve üniversite sınav sonuçları TC Kimlik numaraları kullanılarak PTT'den alınan şifreyle sorgulanıyor. E-devlet kapısı www.turkiye.gov.tr adresinden açılıyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ