KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Silah atan yandı!
Silah atan yandı!
Güncel
15 Kasım 2010 Pazartesi 08:13
  • 2628
  • 7

Silah atan yandı!

Bayramı silah atarak karşılama geleneğini sona erdirme gayretlerine kentin en büyük mülki amirliği de katıldı.. Kocaeli Valiliği, devreye, bayramda silah atanı yakacak bir genelgeyle girdi..

Bayramlarda, kazanılan maçlarda ve toplumsal sevinç yaşadığımız günlerde vatandaşlarımız genelde sevinç ve coşkularını silah atarak kutluyor. Çoğu zaman üzücü olayların yaşandığı bu günler için artık ilimizde ciddi önlemler alınıyor. İlimize geldiği günden bu yana aldığı önlemler ve yaptığı çalışmalarla adından olumlu söz ettiren vali Ercan Topaca, ilk olarak bu bayramda silah atan vatandaşların yakalanması için polis ve jandarmaya talimat verdiğini söyledi.
 

SİLAHINA EL KONULACAK
Vali Ercan Topaca, silah atan vatandaşın silahına el konulacağını ve ruhsatının iptal edileceğini açıkladı. Topaca, şöyle devam etti: “Genelde bayramın birinci gününde silahlar atılıyor. Öğrendiğim kadarıyla ilimizde genelde kenar mahallelerde ve köylerde silah atılıyor. İnsanlar hayatlarını kaybediyor, yaralanıyor, kör kurşunlara hedef oluyor. Bunlar üzücü şeylerdir, ciddi sıkıntılar yaratıyor. Bu bayramda ilk olarak bunu başlattım. Polis ve jandarmaya talimat verdim silah atan vatandaşı yakalayıp hemen yasal işlem başlatacağız, silah ruhsatını iptal edip, silahına el koyacağız.
 

SAVCILIĞA BİLDİRECEĞİZ
Coşkularımızı silah atarak, başkaların mutluluğunu karartmayacağız. Kocaeli artık modern bir kenttir ve bu tür sevinçlerle sevincimizi göstermeyelim. Sevincimizi sevgi ve saygı çerçevesinde göstereceğiz. Silah atan vatandaşa gerekli yasal işlemi derhal başlatacağız. Meskun yerde silah attığı için suç işlemiş sayılır. Bunun için suç duyurusunda bulunup cumhuriyet savcılığına verip hakkında yasal işlet başlatacağız. Ağır para cezasına çarptırılacaktır. Belki hapis cezası yok ama 5 yıl içinde aynı suçu işlediği zaman bu kez iki suç olur ve bu kez hapse girecektir o vatandaş. Bayramda silah atmama uygulaması başlattık bunun ısrarla takipçisi olacağız.”
 

MÜFTÜLÜK DE DEVREDE
Gelenekleri gereği birçok vatandaş için; “Sevinç gösterisi” ve “Hoşgeldin bayram” anlamı taşıyan bu hareketin artık son bulması amacındaki bir diğer önemli kurum İl Müftülüğü de hareketlendi. Kocaeli İl Müftülüğü, dini bayramların ‘sevinç gösterisi` şeklinde silah atışlarıyla karşılanmasının caiz olmadığını halka vaizle anlatacak. Müftülüğün talimatıyla ildeki tüm camilerde cemaate; “Sevinçten silah atılmalarında zaman zaman kör bir kurşun ölümlere ya da bir ömür boyu sakatlıklara sebep olmaktadır. Zarar cana gelmese de mala gelebilir. Dinen vebaldir, caiz değildir.. Aman silah atmayın” vaazleri verilecek. Buarada bölgemizdeki birçok belediye başkanlığı cadde ve sokaklara asacakları pankartlarla halka silah atmamaları çağrısı yapmaya devam edecek..

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ