KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Simitli ayranlı ‘eylem iftarı’
Simitli ayranlı ‘eylem iftarı’
Güncel
17 Eylül 2009 Perşembe 14:15
  • 743
  • 1

Simitli ayranlı ‘eylem iftarı’

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalar, Türkiye genelinde 'eylem iftarı’ gerçekleştirdi. Sendikalılar, oruçlarını simit ve köpüğü olmayan ayranla açtı

Memura yapılan yüzde 2,5 zammı protesto eden Kamu-Sen`e bağlı sendika üyeleri ilginç bir eyleme imza attı. Türkiye genlinde düzenlenen ‘Eylem iftarı` ile Kamu-Sen`e bağlı sendiklar, simit ve ayranla oruçlarını açtı. İlimizde de eylem iftarı gerçekleştirildi. Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 Nolu Şube binasında, Kamu-Sen`e bağlı sendikalar tarafından gerçekleştirilen eylem iftarında, ‘memur tavuğu` olarak adlandırılan simit ve köpüksüz ayranla oruç açıldı, hükümete gönderme yapıldı.

EYLEME KATILANLAR

Eylem iftarına,Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Süleyman Pekin, Türk Büro-Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oyman, Türk Kültür Sanat-Sen İl Temsilcisi Turgut Dursun, Türk Ocağı İzmit Şube Başkanı Atalay Yağmur, Türk Eğitim-Sen Körfez Temsilcisi Adnan Deniz, Türk Eğitim-Gölcük Temsilcisi Nuri Işık, Türk Haber-Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ayla Altay, Türk Emekli-Sen İl Başkanı Alp Timincioğlu, Türkiye Kamu-Sen Çalışanları Vakfı Kocaeli Şube Başkanı Numan Erdem, Eğitim 2023 Derneği Kocaeli İl Başkanı Adem Ellialtıoğlu ve Kamu-Sen`e bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri katıldı.

BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN!

Yemeğin ardından dua eden Kamu-Sen`e bağlı sendika üyeleri, ellerini açıp, “Allah bizi bu duruma getirenleri bildiği gibi yapsın' dedi. Ellerine aldıkları simiti gösteren sendikalılar, “Bakın koca bir sıfır, işte memura verilen zam bu' dedi. İftarın ardından konuşan Kamu-Sen İl Temsilcisi Süleyman Pekin, şunları söyledi: “Bu akşam Türkiye Kamu-Sen`e bağlı sendikalar olarak Kocaeli`nde ve Türkiye genelinde eylem iftarındayız. Yüzde 2,5 zamla kamu çalışanlarıyla dalga geçen hükümet, bizim Ramazan boyunca simit ve ayranla iftar yaptığımızı düşünmüş olmalı.

ZAM, BAYRAM HARÇLIĞI

Verdikleri zam da bayram harçlığı kabilinden. Memur, yaklaşan bayram için çoluk çocuğuna bayramlık mı alsın, anne babasını ziyarete mi gitsin yoksa perdeleri çekip ‘evde yokuz` numarasına mı yatsın? Bayram sonrası bir öğrencinin okula başlayabilmesi; ana sınıfı için 40, ilköğretim için 36, genel lise için 37, meslek lisesi için de 32 harcama kalemiyle mümkün. Bu 400 TL ile 1.250 TL arasında para harcamak anlamına gelmektedir. Birden fazla çocuğu olan, evi kirada olan ve tek maaşla kavrulmaya çalışan kamu emekçisi yüzde 2,5`u nereye koysun ve hesabı nasıl tuttursun?

AÇILIMLA UĞRAŞACAĞINIZA!

Dış sermayeye güvercin, çalışan kesime ve kendi vatandaşına şahin olan, bu iktidar varken, Levent Kırca`ya ve Olacak O Kadar`a ihtiyaç yok diye düşünüyoruz. Verdikleri zam oranını hatırladıkça hala gülüyoruz. Bu beyler ordövr tabaklı zengin iftar sofralarında oruç açarken kamu kesiminin iftarı işte budur arkadaşlar. Memur tavuğu dediğimiz simit ve bir türlü kabarmayan ayranımız. Allah kabul etsin. Allah bizi bu duruma düşürenleri bildiği gibi yapsın. Bayramı bize zehir edenlere biz de bayram sonrasını zehir edeceğiz. Eylem takvimimizi belirleyip yurdun dört bir yanından siyasi erki silkelemeye geçeceğiz. Açılımla saçılımla uğraşacağınıza, açlıkla yoklukla uğraşın efendiler. Halkın etnik atraksyonlara karnı tok. Lakin tenceresi boş.' 
Yılmaz KARABIYIK


 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ