KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Sinema salonu değil İl Genel Meclisi
Sinema salonu değil İl Genel Meclisi
Güncel
07 Aralık 2010 Salı 17:20
  • 2633
  • 2

Sinema salonu değil İl Genel Meclisi

İl Genel Meclisi’ne konuşmacı olarak katılan MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, meclis üyelerine patlamış mısır dağıttı. Meclis üyeleri de Odabaş’ı mısır yiyerek dinledi

İl Genel Meclisi aralık ayı toplantısının beşinci birleşimi gerçekleştirildi. Meclisin gündemini belirleyen isim MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş oldu. Derneğin çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen Odabaş,
organik tarıma önem verilmesi gerektiğini, ülkemizdeki organik tarımın gelişmesi durumunda, Türkiye`nin tarımsal alanda füze gibi yükseleceğini söyledi. Üreticiye verilen devlet desteğinden bahseden Odabaş, mısır üretiminde ki başarıların, fındık üretiminde de olması gerektiğini ve girişimlerde bulunulmasını desteklediklerini belirtti.
 

HALA İTHAL EDİYORUZ
Odabaş, şunları kaydetti: “Ülkemizde bu kadar imkân varken biz hala yokluk çekiyoruz. Tarım ülkesiyiz diyoruz ama mısırı bile 10 senedir yurt dışından ithal ediyoruz. Yurtdışından gelen mısır vatandaşımıza hem pahalıya mal oluyor hem de gelen ürünlerin büyük çoğunluğu GDO`lu olduğundan vatandaşımız organik ürünler değil GDO`lu yani genetiğiyle oynanmış ürünleri yiyor. Bugün ise devletin desteğiyle, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı 3 senedir vatandaşımıza deneme üretimi yaptırıyor. 8 bin TL`lik tohum desteğiyle başlatılan projenin deneme üretimi bin dönüm arazi üzerinde gerçekleştiriliyor.
 

BİRİNCİ EKONOMİ OLURUZ
Bu proje başarıya ulaşırsa, artık dışarıdan ithal etmek yerine, biz buradan ihraç edeceğiz. Ve bu girişimler mısırla da sınırlı kalmayacak, fındık üretiminde de üreticiye destek sağlanacak. Şu anda ülkemizde varlık da çekiyoruz, yokluk da. Bunun nedeni diyalog ve iş birliğinin gelişmemesidir. Bu diyalog ve işbirliğini de geliştirirsek dünya ekonomileri ve gelişmekte olan ülkeler arasından sıyrılıp dünyanın birinci ekonomisine sahip konumuna geçeriz.” Odabaş`ın sunumunun ardından meclis üyeleri 2011 yılının ilk meclis toplantısının gününü kararlaştırdı. Ocak ayı toplantısının ilk birleşimi 3 Ocak`ta gerçekleştirilecek.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ