KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
İl Genel Meclisi, Kandıra OSB yüzünden karıştı
İl Genel Meclisi, Kandıra OSB yüzünden karıştı
Güncel
09 Nisan 2010 Cuma 13:33
  • 2038
  • 1

İl Genel Meclisi, Kandıra OSB yüzünden karıştı

İl Genel Meclisi’nin nisan ayı son oturumunda Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, CHP ile AKP’liler arasında sert tartışmalara neden oldu

İl Genel Meclisi`nin nisan ayı son oturumu Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu`nda Ali Ayaz başkanlığında gerçekleşti. Sakin başlayan oturumda komisyon üyelerinin seçiminin ardından Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi`yle ilgili komisyon raporu tartışmalara neden oldu. CHP`li meclis üyeleri organize sanayinin verimli arazilere kurulmasının doğru olmadığını söyleyerek, taşlık bir bölgeye kaydırılmasını isterken, AKP`liler tersini savunarak CHP`lilere sataştı. Bunun üzerine sert konuşmalar yaşandı.
 

YER DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ
Toplantıda İl Genel Meclisi`nin Kandıra Gıda İhtisas OSB`ye yüzde 7 hisse sahibi olması ve iki temsilcinin belirlenmesi için oylama öncesi görüşler alındı. CHP`li meclis üyesi İsmet Kanık, “Atadan kalma arazileri olan vatandaşlar, bu 203 hektarlık alanlardan dolayı büyük sıkıntı ve tedirginlik yaşamaktadır. Onların hayat standartlarının yükseltilebileceği projelerin ortaya konulması yerinde bir karar olacaktır. Çünkü arazilerini satmak zorunda kalan insanlar daha sonra ne yapacakları konusunda endişeli. Bu arazinin Ağva-Akçaova tarafına taşlık bölgeye kaydırılması daha doğru olacaktır. Bu konuda teklif verelim” şeklinde öneride bulundu.
 

AKP`LİLERİN İTİRAZI
AKP`li meclis üyesi Muhammed Karaosmanoğlu söz alarak, “O bölge 1. sınıf değil, 3. sınıf arazidir. Ben 3. sınıf arazilerin konuta açılmasından yanayım. Ben tarımcıyım. Kıt arazileri tarım tarım deyip imara açılmasına engel olmayalım. Hatta 2. sınıf arazilerin bile imara açılması gerekir. 3. sınıf araziler OSB olmalıdır. Bu devletin önünde bir engeldir. Maksat köylüyü korumak olsun ve taşlık alanlar OSB`ye açılsın. Tarım arazilerine çivi dahi çakılmamalıdır” dedi. Karaosmanoğlu`nun bu sözleri üzerine tartışma çıktı.
 

GİDİN YUVACIK`A OSB YAPIN!
CHP`li meclis üyesi Ahmet Uzun, “İnsanları sınıflandırmak iyi bir şey değil” diyerek Karaosmanoğlu`nun sözlerine tepki gösterdi. Uzun, “Tarım OSB`ye karşı olmam diye bir şey olamaz. Bende tarımla uğraşıyorum. Bizim sıkıntımız 1. sınıf tarım arazilerinin yok edilmemesidir. Bu sözleriniz beni üzdü. Eğer çok meraklıysanız gidin Yuvacık`ı imara açın. İnsanlar 700 yıldır orada yaşıyor. Çiftçilik yapıyor” dedi. CHP`li Recep Şen ise atıkların bölgeyi kirleteceğini belirterek, OSB`in taşlık alana kaydırılmasının doğru olacağını söyledi.
 

OLUMSUZ KARAR VERİRDİK
İl Genel Meclis Başkanı Ali Ayaz ise “OSB bizi ilgilendirmiyor. Bize gelseydi olumsuz karar verirdik. Biz bize verilen yetkileri her zaman vatandaşın lehine kullandık. OSB kurulmadan bu sorunu yetkililere bildireceğiz. Gerekli önlemler alınsın. Ben bölgeyi tam olarak tanımıyordum. Ancak bugün yapılacak oylamayla İl Genel Meclisi yüzde 7 ile işin içine girmiş oluyor. Hissedar oluyoruz. Belirlediğimiz bu yer sıkıntılarını da Vali Bey`e aktaracağız. 2 kişiyle temsil edilebilmek için yüzde 7 hisseyle üye olmamız gerekiyordu” diye konuştu.
 

KÖYLÜ KARŞI DEĞİL!
Haluk Sekban ise yaptığı kısa konuşmasında köylünün sanayiye karşı olmadığını söyleyerek, “Köylü OSB gelmeden kendince çalışmalar yapmaya başladı. Bu bölgeye hareketlilik gelecek, onlarda bunun farkında. İl Özel İdaresi bu projeye katılıp katılmayacağı konusunda oylama yapacak. Aslında hissemiz yüzde 6`ydı. Bu daha sonra yüzde 7 olarak belirlendi. Burada biz sadece görüşebiliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.
 

ŞEN, CHP`YE SATAŞTI
AKP`li meclis üyesi Haluk Şen söz alarak bir konuşma yaptı. Şen, “700  yılı bırakın kardeşim 80 yıldır, CHP Kandıra`ya ne hizmet yapmış siz onu söyleyin”dedi. Şen`in bu sözleri CHP`lileri oldukça kızdırdı. CHP Grup Başkanı Hilmi Elmas, Ahmet Uzun, Mehmet Kaçar ve Dursun Genç oldukça sinirlenerek Şen`e sert şekilde tepki gösterdi. Kaçar, “Kandıra`da emlakçılık yapan, 10 günlük adam olarak CHP`yi ağzına nasıl alırsın. Sen kimsin CHP`ye laf söylüyorsun” diye bağırdı.
 

ÖZÜR DİLEDİ
Ortamın giderek gerilmesi üzerine meclis üyeleri divan tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. İl Genel Meclis Başkanı Ali Ayaz ayağa kalkarak, herkesi sessiz olmaya davet etti. Daha sonra Haluk Şen tekrar söz alarak sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi. Şen, “Herkesten özür diliyorum” dedi. Tartışmaların gölgesinde Kandıra OSB`yle ilgili komisyon raporu oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.
 

KOMİSYONLAR SEÇİLDİ
Nisan ayı son oturumunda Kandıra Kıyı Bandı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Birliği Meclisi oluşumunda görev yapmak üzere 4 üye belirlendi. Gizli oylama usülüyle yapılan seçimde İsmail Akalın, A. Haluk Şen, Recep Şenol ve Fikret Hocaoğlu, Kandıra Kıyı Bandı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi  Birliği Meclis Üyesi olarak seçildi. Oturumda ayrıca bir yıl süreyle görev yapacak olan ihtisas komisyonlarının üyeleri belirlendi. En az 3 en çok 7 üyenin yer aldığı komisyonlar oybirliğiyle kabul edildi. n Adnan AĞIRKAYA


İL GENEL MECLİSİ KOMİSYONLARI SEÇTİ
Plan ve Bütçe Komisyonu
İsmail Onay
Kenan Ekinci
Ömer Uzuner
Haydar Yıldırım
Ahmet Hamsici
Mehmet Kaçar
Seyfettin Karabey
 


Çevre ve Sağlık Komisyonu
Ömer Koşan
 Hasan Sahip İstif
Servet Günay
Hacı Kocabay
Rüstem Yıldırım
 


İmar ve Bayındırlık Komisyonu

Celal Özkaraaslan
Hasan Tabay
İsmail Onay
Mehmet Allak
Deniz Kolu
Şevket Ökten
Fahri Erkutlu


Eğitim ve Kültür Komisyonu

Haluk Sekban
Recep Uzunoğlu
Mecit Erdoğan
Halit Muslu
Evnur Sandal


Tarım ve Köy İşleri Komisyonu

Sabahattin Malkoç
Muhammed Karaosmanoğlu
İsmail Akalın
Ahmet Uzun
Ali Alkın


Türlü İşler Komisyonu

Fehim Kılıç
Süleyman Mirik
Seyfettin Yıldız
Ali Özdağ,
İsmet Kanık


Engelliler Komisyonu
Ahmet Yağız
İsmail Önay
Hüseyin Yazıcı
Yahya Kemal Erenoğlu
Evnur Sandal
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ