KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Sırrı Paşa Konağı muhteşem oldu
Sırrı Paşa Konağı muhteşem oldu
Güncel
29 Ekim 2012 Pazartesi 09:35
  • 3837
  • 3

Sırrı Paşa Konağı muhteşem oldu

Büyükşehir Belediyesi, Çepni ailesinden 1 milyon 12 bin TL’ye satın aldığı tarihi Sırrı Paşa Konağı’nı restore etti. Muhteşem bir görünüme kavuşturulan konak, bugün hizmete açılacak

İlimizin en önemli kültür varlıklarından olan Sırrı Paşa Konağı, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. 2008 yılında mahkemenin belirlediği kamulaştırma bedeliyle 1 milyon 12 bin TL karşılığında Çepni ailesinden satın alınan konak, Anıtlar Yüksek Kurulu`nun izniyle aslına uygun şekilde tekrara halkın hizmetine kazandırıldı. Ahmet Arıcı`nın sahibi olduğu Arıcı Mühendislik İnşaat Şirketi tarafından 1 milyon 485 bin TL keşif bedeliyle yapılan 4 katlı konak, bugün hizmete açılacak. 

 
YANGINDA KÜL OLDU
Tarihi Sırrı Paşa Konağı, kafererya olarak ve kültürel amaçlı kullanılacak. İlimizin en önemli kültür varlıklarından olan tarihi Sırrı Paşa Konağı, 19. yüzyılın ikinci yarısında İzmit Mutaüsarrıfı (valisi) Selim Sırrı Paşa tarafından İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme Sokak`ta yapılmıştı. Daha sonra Çepni ailesi tarafından satın alınan konak uzun yıllar atıl durumda kalmış, berduşların mekanı haline gelmişti. 2004 yılında çıkan bir yangın sonucu çok büyük bölümü yanan konağı satın alan Büyükşehir Belediyesi, tarihi tekrar diriltti.
 
KAFETERYA OLACAK
Konağın ön kısmındaki bahçe bölümü ve yanındaki tek katlı tarihi yapı, açık ve kapalı kafeterya olarak kullanılacak. 4 katlı olan diğer bölümler ise sergi salonları ve müze olarak hizmet verecek. 19. yüzyıla ait Körfez manzaralı sivil bir mimari örnek olan Sırrı Paşa Konağı`nın iç duvarları; çeşitli manzara resimleri ve zengin süsleme sanatıyla süslendi. Konak; zemin kat, bir normal kat, bir ara kat, bir de cinhannüma olmak üzere toplam 4 katlı şekilde, ahşap karkas yapı tekniğinde inşa edildi.
 
RESTORASYONA ÖDÜL  
İlimizdeki tarihi değer taşıyan önemli eserleri restore ederek günümüze kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Sırrı Paşa Konağı ile Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfı tarafından Türkiye`de ilk defa Antalya`da düzenlenen ‘Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı`na katılma hakkı kazanmıştı. Büyükşehir bu fuarda, ‘Tarihi Kentler Birliği Uyugulama Ödülü` alarak onurlandırılmıştı. İzmit`i İzmit yapan icraatları hayata geçiren Selim Sırrı Paşa`nın yadigarı Büyükşehir tarafından tekrar ayağa kaldırılmış oldu. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ