KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7107 TL
  • 6.3187 TL
  • 7.3670 TL
Kocaeli Zirve
SİT alanında tuvalet olmaz
SİT alanında tuvalet olmaz
Güncel
11 Kasım 2009 Çarşamba 16:47
  • 6

SİT alanında tuvalet olmaz

Kocaeli İdare Mahkemesi, 2006 yılından beri kent gündemini işgal eden, Acısu Parkı'na İzmit Belediyesi'nin genel tuvalet yapma projesini iptal etti

İzmit Belediyesi`nin eski başkanı Halil Vehbi Yenice, Acısu Parkı içinde umuma açık genel tuvalet ve muhtarlık binası inşaatı başlatınca çevre sakinleri bölgenin SİT alanı olduğu iddiasıyla tepki göstermiş ve Kocaeli İdare Mahkemesi`nde yürütmeyi durdurma kararı almıştı. 2006 yılından bu yana inşaatı durdurulan Acısu Parkı içindeki tuvalet, yapımına mahkeme son noktayı koydu. Mahkeme, “Sit alanına tuvalet yapılamaz” kararını verdi.
 

PARK YAĞLAMALANACAKTI
Çevre sakinleri adına dava açan diş hekimi Sedat Tuna Yalıncan, projeye şiddetle karşı çıkmış ve kamu ihtiyacı görüntüsü altında parkın açıkça yağmalanacağını ve ticari gruplara peşkeş çekildiğini iddia ederek büyük bir hukuk mücadelesi başlatmıştı. Bu mücadele dün sonuçlandı ve Kocaeli İdare Mahkemesi, 2009/774 tarih sayılı kararı ile belediye projesini ve bu projeye onay veren Anıtlar Bölge Kurulu kararını iptal etti.
 

30 GÜN İÇİNDE YIKILACAK
Dün, Kocaeli İdare Mahkemesi son kararını verdikten sonra hukuk mücadelesini veren ve kazanan diş hekim Sedat Tuna Yalıcan, yaptığı açıklamada, “Kanuna göre 30 gün içinde Acısu Parkı içinde yapılmış olan belediye inşaatının yıkılması ve parkın eski haline getirilmesi gerekiyor. Bu yapılmazsa yeni bir suç oluşur. Bölge halkı olarak belediye başkanı Nevzat Doğan'ın, mahkeme tebligatını alır almaz derhal yıkım işlemini gerçekleştirmesini bekliyoruz” dedi.
 

YENİCE`YE HAPİS İSTEMİ  
SİT alanına izinsiz inşaat izni vererek görevini kötüye kullandığı iddiasıyla eski belediye başkanı Halil Vehbi Yenice ve bürokratları hakkında Kocaeli 6. Asliye Ceza Mahkemesi`nde açılan ceza davası devam ediyor. Yenice ve bürokratları hakkında görevlerini kötüye kullanmaktan 1 ila 3, SİT alanını tahribat ettiği için de 2 ila 5 yıl arasında değişen hapis cezası ve 15 bin TL ağır para cezası istemiyle dava açılmıştı. Karar aralık ayı sonunda verilecek.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ