KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Siyasetçiler neden kırmızı sever?
Siyasetçiler neden kırmızı sever?
Güncel
26 Eylül 2009 Cumartesi 11:52
  • 775
  • 0

Siyasetçiler neden kırmızı sever?

Dünya siyasetine baktığımızda politikaya yön verenlerin büyük çoğunluğunun erkek siyasetçilerden müteşekkil olduğunu görüyoruz.

Gayet ciddi, karizmatik ve resmi görünümlü beyler, sert hatlı, koyu renk takım elbiselerinin içine, bakımı, temizliği, güveni temsil eden bembeyaz gömleklerini giyer. Bu kıyafetleri, resmiyetin ve kuralcılığın adeta simgesi haline gelmiş kravatları tamamlar.

Şu ara siyasetçilerimiz kırmızı kravatları ile arz-ı endam ediyorlar yurtdışı gezilerinde. Bazen aynı gün ve aynı toplantıda birkaçı birden takıyor kırmızı kravatlarını. "Bunda ne var yani?" diyebilirsiniz! Ama unutmayın renklerin hayatımızda çözümlenmeyi bekleyen birçok dili var. Kravat tek başına bakıldığında belki resmiyeti, ciddiyeti simgeliyor diyoruz; ama kullanan kişinin yüzüne yaptığı vurguyu göz ardı ediyoruz. Dikkati direkt yüze çeviren kravat, tercih edilen renge göre de anlam taşıyor. Siyasetçilerimizin birçoğu kırmızı kravatı bilinçli ya da bilinçsiz tercih ediyor olsa da asıl olarak karşısındakine anlatmak istediği güç, tutku ve cesaret duygularıdır. Türk bayrağının renklerinden dolayı milliyetçiliği simgeleyen kırmızı kravat, özellikle yurtdışı gezilerinde siyasetçilerin tercih etmesine neden oluyor.
Moda mı yoksa siyasi bir dil mi?
Nedeni ne olursa olsun sonuçta imaj. Ama siyasetçilerin kıyafetlerini sadece bir giysi olarak düşünmemek gerekiyor. Sürekli göz önünde oldukları için 'imaj' onlar için çok şey demek... Bu yüzden de Türk siyasetçilerin kırmızı kravat kullanmaları tesadüf değil. Güven veriyor her şeyden önce. Liderlik imajının değişmez bir parçası ayrıca. Ama karşınızdaki kişiye güven hissi uyandırmak istiyorsanız kırmızı değil de mavi kravatı tercih etmenizi tavsiye ederim. Tıpkı Bill Clinton gibi.
***
RENKLERİN DİLİNDE KRAVAT
Beyaz kravat: İstikrarı ve devamlılığı simgeler. Dikkat çekmek isteyenler tercih edebilir.
Siyah kravat: Son derece modern ve seçkin duran bir renktir. Siyah gömlek ile kullanıldığı gibi beyaz gömleklerle de tercih edilebilir. Geniş yüzleri daha ince göstermede etkilidir.
Sarı kravat: Sarı kravat direkt yüze yansıdığı için kullanımı zor bir renktir. Ten renginize gerçekten uyum sağlamalıdır. Hastalıklı bir ifadeye bürünebilirsiniz yoksa. Ama açık renk takımlarla doğru sarı tonlarını bir arada kullanabilirsiniz.
Mor: Asaletin ve soyluluğun rengi olan mor aynı zamanda kibrin de rengidir. Doğru gömlek rengi ile kullanılmadığı takdirde çok kötü durabilir.
Kahverengi kravat: Güvenilir ve sadakatli insanların rengi olduğu bilinen kahverengi, çok koyu tonlarıyla sezon modasındaki yerini alıyor.
Mavi kravat: Son derece şık duran bir renk. Ayrıca güven duygusu uyandırır. Gri, lacivert tonlarındaki takım elbiselerin yanı sıra bej renkleri ile de şık durur.
Kırmızı kravat: Özgüven, iddia, dikkat ve lider renktir. Baskın olduğu için dikkatleri direkt kendine çevirir.
Diyagonal kravatlar: Kalın desenler takım elbise ile şık durmaz. Daha ince çizgili olanları tercih edebilirsiniz. Kalın diyagonal çizgili kravatlarınızı tek ceketlerinizle tamamladığınızda ya da spor elbiselerinizle dinamik görünmeniz mümkün.
Mikro desenli kravatlar: Hem takımlarla hem de spor ceketlerle şık durabilecek desenlerdendir. Esprili desenlerin dahi çok göze çarpmasını engeller.
Ekose kravatlar: Klasik takımlarla kullanacağınız ekose kravatların çok büyük desenli olmamasına özen gösterin. İddialı renklerdeki ekose kravatların yüzünüzü geniş gösterebileceğini unutmayın.

***
Boyun bağı mı?
Beylerin inci kolyesi olarak adlandırılan kravat aslında kurallar zincirinin ilk halkası. Kravat, şekli ve kullanılma biçimi ile kuralcı ifadenin sembolü. Ancak zaman zaman kural deliniyor. Üstüne tartışmalar yapılıyor, yasaklar konuluyor; uzuyor, kısalıyor, çiçekleniyor, klasik, modern oluyor ama o hep boyunlarda asılı. Bu sezon kravatlar daraldı, daha enerjik görünüme kavuştu. Kravatlar da artık aksesuar olmaktan çıktı ve işlevsel hale geldi. Bazı markaların, gizli cepleri olan modelleri var. Bazı markalarda ise bağlanma zorluğu olmayan hazır düğümlü pratik tasarımlar... Mürdüm, yeşil, mavi tonları, gece mavileri, griler, antrasitler, siyahlar, kahve tonları ve daha bir dolu cesur renk. İngiliz stili dar veya mikro minimal desenler ipek kravatlara eşlik ediyor. Mor ve lila ise birçok erkeğin severek kullanabileceği kravat renkleri. Uzun bir süredir yerini diyagonal çizgilere bırakan ekose bu sene geri geldi. Farklı renk alternatifinde olan ekose kravatlar dar stili ile İngiliz ruhunu ve imajını moda dünyasına taşıyor. 
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ