KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Siyasette kadını tartiştilar
Siyasette kadını tartiştilar
Güncel
08 Aralık 2012 Cumartesi 12:22
  • 794
  • 0

Siyasette kadını tartiştilar

Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 78. yıl dönümü nedeniyle kadının siyasetteki yerini ele aldı

Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 78. yıl dönümü nedeniyle ‘Siyasette kadın olmalı mı? Sivil oluşumlarda kadının mevcut durumu ve konumunu yükseltmek için ne yapılmalı?` konulu bir panel düzenledi. Kent konseyi başkanı Halil İbrahim Kahraman ile kadın meclisi başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu`nun ev sahipliğinde Emex Otel`de gerçekleşen panele katılım oldukça yoğundu.

 
REKTÖR VE VEKİL
Konu kadın olunca panelin konuşmacıları da kadınlar oldu. Panele; AKP milletvekili Sibel Gönül, Kocaelİ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu kadının toplumdaki yerini ele aldı. Panelin açılış konuşmasını yapan kent konseyi başkanı Halil İbrahim Kahraman katılımcılara teşekkür etti. Kadın meclisi başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu da kadınların sesini duyurmak için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.
 
KADIN VEKİL ARTTI
Panelde konuşmacılara 5`er dakikalık süre verildi. Bu sürede konuşmalarını yapan panelistler daha sonra kadınların sorularını yanıtladı. Panelde ilk sözü AKP`li milletvekili Sibel Gönül alarak, kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin çağdaş Türkiye için önemli bir adım olduğunu söyledi.1935 yılında 18 kadın milletvekilinin mecliste olduğunu belirten Gönül, 2002 yılından sonra bu rakamın sürekli artarak 79`a çıktığını aktardı.
 
YERELDE GÜÇLENMELİ
Kadının yerel yönetimlerden başlayarak yönetim kademelerinde güçlenmesi gerektiğini ifade eden Gönül, “Kadınlar artık siyasette var olmak istiyor, alan buldukları noktalarda kendilerini gösteriyor. Özel sektörde kadın varlığı önemli bir noktaya ulaştı ancak kamuda böyle bir durum söz konu değil. 10 yılda yaptığımız düzenlemelerde kadına pozitif ayrımcılık yapacak uygulamalar getirdik” dedi.
 
EĞİTİM SORUNUNA ÇÖZÜM
Sibel Gönül`ün sonrasında söz alan reöktör Sezer Komsuoğlu, kadının eğitim ve ekonomik sorununun çözümüyle siyasetteki etkinliğinin artacağını söyledi. Komsuoğlu, “Tüm bu konularda sorun var. Kadının eğitim sorunu çözülmeli ve ekonomik özgürlüğü sağlanmalı. Kadının sağlık sorunları kalmamalı ve siyasete katılabilmelidir” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardında panel soru cevap şeklinde devam edildi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ