KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Sosyal Yardımlaşma Vakfı personeli huzursuz
Sosyal Yardımlaşma Vakfı personeli huzursuz
Güncel
18 Aralık 2009 Cuma 11:30
  • 2027
  • 12

Sosyal Yardımlaşma Vakfı personeli huzursuz

İzmit Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanlarının yaklaşık bir senedir huzursuz olduğu öğrenildi.

Nedeni ise şu: Bilindiği üzere geçtiğimiz sene İzmit ilçesi kuruldu. Kanun gereği İzmit ilçesinde yeni bir vakıf kurulması gerekiyordu.
2008 yılının ağustos ayında İzmit Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kuruldu. Kocaeli vakfı ise valilik binasında 1 müdür ve 1 personelle hizmet vermeye devam ediyor.
Buraya kadar her şey normal.
Anormal olan, Kocaeli Vakıf`ta çalışan 10 personelin vali Gökhan Sözer`in geçici görevlendirme yazısı bir yıldır İzmit Vakıf`ta çalışıyor olmaları.
Maaşlarını Kocaeli Vakıf`tan alan çalışanlar memur değil, işçi pozisyonundalar. Bu nedenle vali Sözer`in çalışanları uzun süre başka bir yerde çalıştırması yasal değil.
Normalde, çalışanlara tazminatlarının ve diğer haklarının verilip, ilişiklerinin kesilmesi gerekiyor.
Personelin, daha sonra İzmit Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı`nda işe başlamaları gerekiyor.
Ancak, buna vali Sözer şiddetle karşı çıkıyormuş. Sorun AKP`li bazı milletvekillerine kadar ulaşmış. Milletvekilleri devreye girmiş, vali Gökhan Sözer ile görüşmüşler.
Ancak vali Gökhan Sözer, ‘Nuh demiş, peygamber dememiş`. Bu sorun sadece İzmit vakfıyla sınırlı değil.
Yeni kurulan Kartepe ve Başiskele ilçelerindeki vakıflara, Kocaeli Vakıf`tan personel görevlendirilmiş..
Aynı sorunu buradaki çalışanlarda da yaşıyormuş. Vakıfta 5 ile 10 yıldan bu yana çalışan işçiler tazminatlarının verilmesini bekliyorlar
*******
Vakıf çalışanlarının sıkıntısı sadece bununla sınırlı değil. Bakanlar Kurulu kararı ile kamu çalışanlarına verilmesi gereken ilave tediyeler (devlet ikramiyeleri) vakıf çalışanlarına verilmiyormuş.
Kanun gereği, yılda 4 kez (13 gün üzerinden) kamuda çalışan işçilere ikramiye verilmesi gerekiyor. Vali Gökhan Sözer bu ikramiyelerin verilmesini de engelliyormuş.
Hatta, emekliye ayrılan ya da işten çıkarılan personel hakları olan ikramiyelerini alamadıkları için vakfı mahkeme vermişler. 2 personel davayı kazanmış.
Vali Sözer bu kararı hiçe sayarak, çalışanların kanuni haklarını vermemiş ve kararı temyize göndermiş.
Bir sene süren dava sonunda 2 personel ikramiyelerini faizleriyle birlikte almışlar. Diğer ayrılan personel, bu davayı emsal göstererek Kocaeli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı`nı mahkemeye vermiş.
Vakfın normalde mahkeme kararı olmadan çalışanlarına ikramiyelerini vermesi gerekiyor. Çünkü, iş mahkemeye intikal ettiğinde, mahkeme masrafları ve avukat ücretleri de vakıf tarafından ödeniyor.
Böylece, vakıf maddi açıdan zarar etmiş oluyor.
Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumaya çalışırken, kendi çalışanlarının hakkını vermemesi büyük bir çelişki olarak görülüyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ