KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Şov bitti maskeler düştü
Şov bitti maskeler düştü
Güncel
13 Kasım 2010 Cumartesi 14:32
  • 1954
  • 14

Şov bitti maskeler düştü

Türk Metal Sendikası’nı eleştiren Baltacı, “MESS ile görüşmeden fazla mesailere kalmama eylemini kaldırdılar. Yaptıkları görüşmede de şov bitti, maskeler düştü” dedi

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile eylül ayında başlayan grup TİS görüşmelerinde kuralsız, güvencesiz çalışmayı dayatan ve düşük ücret zammı teklif eden MESS`e karşı hak mücadelesi veren Birleşik Metal-İş Sendikası  eylemlerini sürdürüyor. Bu kapsamda yaklaşık 600 sendika üyesi önceki akşam bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yahya Kaptan girişinden başlayarak Sabri Yalım Parkı`na kadar 5 kilometre yürüyen işçiler sloganlar atarak taleplerini bir kez daha haykırdı. Metal işçileri, Türk Metal Sendikası`nı düşük ücret zammı, esnek çalışma koşullarını dayatan MESS`in sözleşmesine imza atmamaları konusunda da uyardı. Bazı işçilerin eyleme çocuklarıyla gelmesi dikkat çekti.
 

MESS`İN ELİNİ GÜÇLENDİRDİ
Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı,  Sabri Yalım Parkı`nda bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde yaptığı basın açıklamasında MESS`in metal işçilerinin kazandığı hakları geriye götürmek istediğini söyledi. Baltacı şöyle konuştu; “Sermaye ve hükümet işçilere karşı birleşmiştir. TOBB, TİSK ve TÜSİAD hükümete sundukları raporlarda güvencesiz çalışmanın yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Bunun yanında MESS, taşeronu Türk Metal`e güveniyor. Çünkü Türk Metal, MESS`in elini güçlendiren bir teklif verdi.
 

YALAN KARARLARA ALIYORLAR
Bu sarı sendikanın teklifinde saldırı altında olan hakların korunmasına yönelik en ufak bir değişiklik yok.” Türk Metal Sendikası`nın MESS ile danışıklı dövüş içinde olduğunu da söyleyen Baltacı, “Türk Metal, işçilerin tepkisi sonucu köşeye sıkıştı. Tepkiler karşısında kendi atadıkları temsilcilerle yaptıkları toplantılarda yalandan eylem kararları alarak ‘MESS`i korkuttuk imajı` veriyorlar. Buna kimse inanmaz. Önceki akşam MESS ile yapılan görüşmede zaten şov bitti, maskeler düştü. Daha görüşmeye gitmeden fazla mesailere kalmama eylemini kaldırıyorlar. Metal işçilerinin mücadelesini başından beri felç etmeye çalışanlar, neye imza atacaklarını iyi düşünsünler” dedi.
 

TOZU DUMANA KATARIZ
Baltacı, 9 Kasım`dan bu yana başlattıkları fazla mesailere kalmama eyleminin bir başlangıç olduğunu 28 Kasım`da Gebze`de büyük bir miting düzenleyeceklerini kaydederek, “Eğer onlar akıllarını başlarına almazlarsa toz olmayacağız, tozu dumana katacağız. Bütün işbirlikçi girişimlere, bütün siyasal desteklere rağmen metal işçileri olarak karar aldık, kuralsız ve güvencesiz çalışmaya karşı tüm varlığımızla direneceğiz” diye konuştu.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ