KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Sözleşmeli erler dönemi geliyor
Sözleşmeli erler dönemi geliyor
Güncel
06 Kasım 2010 Cumartesi 09:07
  • 961
  • 0

Sözleşmeli erler dönemi geliyor

Bakanı Gönül: Sözleşmeli er sistemi gelecek

Milli Savunma Bakanı Gönül, 'Sözleşmeli er' sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi


Yeni modele göre 15 aylık uzun dönem askerliğini yapan biri, süre bitiminden sonra askerliğine bir süre daha devam edebilecek. Bu süre için sözleşme düzenlenecek ve kendisine ödeme yapılacak

TEK tip ve bedelli askerlik derken Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan çalışmaya ilişkin sürpriz bir açıklama geldi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 'sözleşmeli er' modeli üzerinde çalıştıklarını söyledi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda konuşan Gönül, modele ilişkin çalışmayı kısa sürede Bakanlar Kurulu'na sunacaklarını söyledi. 'Sözleşmeli er' sistemi, mevcut zorunlu askerlik modelini değiştirmiyor. 8 ay, 12 ay, 15 ay olan zorunlu askerlik modeli sürecek.

 

Ödeme yapılacak
- Yeni modelde örneğin 15 aylık uzun dönem askerliğini yapan biri, süre bitiminden sonra askerliğine bir süre daha devam edebilecek. Bu süre için sözleşme yapacak ve kendisine ödeme yapılacak. Sürenin ne kadar olacağı henüz netleşmedi.

 

Zorunlu asker ihtiyacı
- Modelin şu anki uzman çavuş ve onbaşı sistemine benzer bir uygulama olması bekleniyor. Bu sistemin yarı profesyonel askerliğe geçişin ilk adımı olabileceği belirtiliyor. Sistemin oturması halinde zorunlu asker ihtiyacı azalacağı için profesyonel askerliğe geçiş de sağlanabilecek.


Bir süredir bedelli askerlik mi olacak, tek tip askerlikle süre kısalacak mı tartışması vardı. Sözleşmeli er modeliyle orta yol bulunmuş gibi görünüyor. Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen yeni modele ilişkin 'Bunlara uzman er de diyebiliriz. Bunun iki amacı olabilir. Genelkurmay'ın şikayet ettiği asker açığını kapatmaya çalışmış olabilirler. Bir de profesyonel orduya geçişi hızlandırmak için gündeme gelmiş olabilir' dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ