KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Standart depo işçileri uyardı
Standart depo işçileri uyardı
Güncel
26 Kasım 2010 Cuma 11:06
  • 1140
  • 0

Standart depo işçileri uyardı

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Standart Depo’da işçiler, MESS Grup TİS’teki güvencesiz ve kuralsız çalışma koşullarını kabul etmediklerini söyleyerek yürüdü

DİSK`e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası; Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal arasında imzalanan metal işçilerine yüzde 5.35 zammı reva gören sözleşmeyi imzalamayarak eylemlere devam kararı almıştı. Bayram sonrası ilk eylem gerçekleştirildi. Birleşik Metal-İş Sendikası`nın örgütlü olduğu ve MESS`e bağlı işyeri olan Standart Depo işçileri sabah mesai saatinde uyarı eylemi yaptı. Kartonsan`ın önünden, Standart Depo`ya yürüyen işçiler, “MESS şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları ile yürüyerek taleplerini dile getirdi ve bir sat geç iş başı yaptı.
 

TÜRK METAL`İ ELEŞTİRDİ
Kritik bir süreçten geçen metal işçilerinin yürüyüşünde polisin güvenlik önlemi alması dikkat çekti. Fabrika önüne kadar alkış ve sloganlarla gelen işçiler adına basın açıklamasını Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı yaptı. Baltacı, 34 lira zam almayı başarı olarak yutturmaya çalıştıklarını belirterek, “MESS ile Türk Metal kafa kafaya vererek işçilerin hesaplayamayacağı bir zam modeli getirdi. Böylelikle işçiler aldıkları zammı hesaplamakta güçlük çekecek. Türk Metal altına imza attığı sözleşmeyi gidip fabrikalarda dahi anlatamıyor. Neden diğer maddeleri, sosyal yardımları açıklamıyorlar” dedi.
 

MÜCADELE ETMEYE DEVAM
Baltacı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sarı sendikalar, sermaye ve siyasal iktidarla el ele verip işçi haklarını hedef tahtası haline getirdi. Hükümetin 80 maddelik torba yasa hazırlıklarında işçileri ilgilendiren pek çok madde yer alıyor.  Bu maddeler arasında güvencesiz ve kuralsız çalıştırma da var. Biz sadece toplu iş sözleşmemiz için değil, bu saldırı politikalarının topyekun geri çekilmesi için mücadele ediyoruz. İşverenler kriz döneminde uyguladıkları esnekliği bu değişiklikle birlikte yasa haline getirmek istiyor. Bu sözleşme dönemi, tüm saldırılara karşı bir direniş dönemidir.”
 

TARİHİ BİR MİTİNG OLACAK
Türk Metal`in tarihe metal işçilerine yaptığı ihanetlerle geçtiğini kaydeden Baltacı, Türk Metal`in imzaladığı sözleşeme nedeniyle bir sonraki sözleşmenin de ipotek altına alındığını, Birleşik Metal-İş`in işvereninin saldırılarına karşı mücadele kararı aldığını vurguladı. Pazar günü yapılacak Gebze mitingine tüm işçilerini eksiksiz beklediğini vurgulayan Baltacı, “Miting işçi sınıfı açısından tarihi bir önem taşıyor. Biz pazar günü, iş, ekmek ve çocuklarımızın geleceği için sokaklarda olacağız” şeklinde konuştu. Baltacı, Kocaeli halkını da işçilere destek vermeye davet etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ