KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Stresle başa çıkma yöntemleri anlatıldı
Stresle başa çıkma yöntemleri anlatıldı
Güncel
25 Aralık 2011 Pazar 16:00
  • 1335
  • 0

Stresle başa çıkma yöntemleri anlatıldı

Kartepe Belediyesi üst düzey yöneticilerine stresle başa çıkma yöntemleri konusunda seminer verildi. Anadolu Sağlık Merkezi Uzman Psikologu Aylin Sezer, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde ki eğitim programında katılımcılara stressiz bir hayat bekle

Kartepe Belediyesi`nin Anadolu Sağlık Merkezi işbirliğinde gerçekleştirdiği “Stresle Başa Çıkma Yöntemleri” konulu eğitim seminerini Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, belediye başkan yardımcıları ve daire müdürleri dikkatle takip ettiler. Uzman Psikolog Aylin Sezer, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi`ndeki seminerde katılımcılara kontrol altında tutulduğunda hayatı daha üretken hale getirmek için motive edici bir etken olan stresin, aşırı derecede yaşandığında zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdide dönüştüğüne dikkat çekti. Strese neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da onunla mücadele etmenin yollarının mevcut olduğunu belirten Sezer, iş yaşamında ki stresin nedenleri arasında iş yükü, fazla mesai, belirsiz görev, uygunsuz iş ortamı, baskı, iş güvensizliği, işsizlik, çalışanlar arası anlaşmazlıklar ve kişisel özelliklerine ve yeteneğine uygun olmayan işleri gösterdi.
 

Sezer, stressiz bir hayat beklentisi yerine stresle başa çıkabilme becerisi konusunda katılımcılara, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamalarını, yoğun tempoda çalışan kişilerin belirli aralıklarla mola vermelerini, dik oturup, insanların sevdikleri şeyleri olmak istedikleri yerleri hayal etmelerini, işi eve getirmemelerini, kişilerin kendilerine vakit ayırmalarını, yapabileceğinizden fazla sorumluluk almamaları konusunda uyarılarda bulundu. Stresle ve öfkeyle başa çıkmanın yolunu acele karar vermemek ve nefes alma tekniklerini deneyerek sakinleşmeye çalışarak sağlamalarını tavsiye eden Sezer, gülümsemeyi, iyimser ve esprili olmayı ihmal etmemeleri konusunda dikkat çekti.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ