KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Taksicisi de balıkçısı da derdini CHP’ye anlattı
Taksicisi de balıkçısı da derdini CHP’ye anlattı
Güncel
17 Kasım 2012 Cumartesi 09:09
  • 1772
  • 8

Taksicisi de balıkçısı da derdini CHP’ye anlattı

19 yıldır Acısu’da faaliyet gösteren ve yerleri yıkıldığı için çadırda kalan Mikro Taksi çalışanları ile Kadıköy Mahallesi’ne taşınmaları istenen balıkçılar şikayetlerini CHP’lilere anlattı

CHP`li milletvekili Haydar Akar, İzmit ilçe başkanı Selman Yıldırım, meclis üyeleri İsmail Sağıroğlu ve Cengiz Çakar ile Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şen, dün esnaf tutundaydı. Yaklaşık 2,5 ay önce Acısu Parkı`nda yapılan çalışmalar nedeniyle yerleri yıkılan, kaldırıma kurdukları bir çadırda faaliyet gösteren Mikro Taksi çalışanları da balıkçı esnafı da İzmit Belediyesi`nden yer beklediklerini söyleyerek dert yandı. 

 
HASTALIK KAPIDA
Mikro Taksi Başkanı Ömer İşbilen, 2. derece sit alanı içinde kaldıkları için Anıtlar Yüksek Kurulu ve İzmit Belediyesi projesinde kendilerine yer verilmediğini, kış şartları ağırlaştıkça zorlandıklarını dile getirdi. İşbilen, “İlla burası olsun demiyoruz ama bize bir yer yapılsın. Şimdi yarı açık çadırdayız. 24 saat hizmet veren bir taksi durağı olarak gece sıkıntı çekiyoruz. Burada 15 mal sahibi 10 şoför olmak üzere 25 kişi ekmek yiyor. Bir çoğu açıkta hizmet verdiğimiz için hasta oldu” dedi. 
 
OTURMA EYLEMİ
Konuyu çözmek için İzmit Belediyesi`ne dilekçe verdikleri halde olumlu bir cevap alamadıkları için vali Ercan Topaca`yı devreye soktuklarını dile getiren İşbilen, “Bizim gibi çok sayıda taksi durağı ya da muhtarlık binası sit alanı olmasına rağmen kendilerine yer yapıldı. Mesela Bağçeşme birinci derece sit alanı ama muhtarlık binası yapıldı. Yenicuma`da 1. derece sit alanı taksici arkadaşlara yer verildi. Biz taşkınlık yapmadan bu iş çözülsün istiyoruz. Yoksa oturma eylemi yapmayı bile düşündük. Vali beye güveniyoruz” diye konuştu. 
 
AKAR, SÖZ VERDİ 
Milletvekili Haydar Akar, taksicilere valiyle görüşüp gerekirse bakanlıktan devreye girmelerini isteyeceğini söyleyerek, “Aslında valiyi oyalayacak büyük bir konu değil. İzmit Belediyesi iyi niyetli olsaydı daha proje yapılırken sizi de dahil ederdi. Herşeyi onaylıyorlar da 8 metrekarelik yerinizi mi onaylayamıyorlar? Mikro Taksi İzmit`in tarihinde olan bir yer. Kenti yönetenlerin hafızaları yetmediği için sizi bilmiyorlar” dedi. 
 
TELEFON IŞIĞIYLA
Taksicilere gerekirse proje konusunda yardımcı olacaklarını dile getiren ilçe başkanı Selman Yıldırım ise, “Meclis üyelerimiz belediyeden konuyu takip edecek. İsmail Sağıroğlu zaten imar komisyonu üyesi. Projeye siz iliştirilebilir misiniz buna bakacağız” şeklinde konuştu. Yıldırım, Acısu da vatandaşların 6 aydır sokak ışıklandırması olmaması nedeniyle telefon ışığıyla yürüdüğünü de belirterek, “Bir park 6 ayda yapılamaz mı? Bir adım öteye gidemediler” ifadelerini kullandı.
 
BALIKÇILAR MUTSUZ 
Daha sonra Kadıköy`e taşınmaları istenen ancak yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle şimdilik yerlerinde kalan Halkevi`ndeki balıkçı esnafını ziyaret eden CHP`lileri Efkan Genç ve Ahmet İslamoğlu karşıladı. Yerlerinden atıldıkları için çok mutsuz olduklarını aktaran İslamoğlu, “Bize santral yokuşunda bir yer veriyorlar. Oradan balık almaya kim gelir? Bizi hep yol kenarına atıyorlar. Halkın kolay ulaşacağı yerleri gösteriyoruz ama oraları vermiyorlar. Denizi olmayan illerde öyle güzel balık pazarları var ki şaşırıp kalıyoruz. Biz burada kalmak istiyoruz” şeklinde konuştu. 
 
BİRLİK OLUN GİTMEYİN
Balıkçı Efkan Sevinç ise, “Tam karşımızda köprünün altında bize uygun yerler var. En azından oraya taşınalım” dedi. Milletvekili Akar ise çevre düzenlemesi ve sağlıklı koşullar oluştuğu takdirde yerlerinde kalmalarının mantıklı olduğunu belirterek, “Birlikte organize olursanız sizi kimse buradan çıkaramaz. Hem balıkçı hem pişmaniyeci hem de büfeci esnafı birlikte hareket edin. Size gösterdiği yerler halktan çok uzak. Ben bile oraya gelip almam” diye konuştu. Selman Yıldırım ise, taşınma halinde mahalle aralarında balık satıcıların artacağına dikkat çekti. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ