KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Tarihi eser bilmecesi
Tarihi eser bilmecesi
Güncel
20 Eylül 2009 Pazar 12:45
  • 900
  • 2

Tarihi eser bilmecesi

Kaçak kazı yaparak tarihi eser çıkardıkları ve bunları sergiledikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan Numan Gülşah ile Ahmet Akgüner, 'Bunların hepsi sahte' dedi

Kültür Bakanlığı tarafından “kaçak kazı' yaptığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Çukurbağ Kültür Merkezi Başkanı ve ÇEKÜL İl Temsilcisi Numan Gülşah ile çıkarılan tarihi eserleri izinsiz olarak sergilediği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan İZEYAP Başkanı Ahmet Akgüner, ‘tarihi eser` diye kamuoyuna lanse edilenlerin ‘imitasyon` olduğunu iddia etti.

BUNLAR SAHTE!

Gülşah, “Büyükşehir Belediyesi ve Müze Müdürü benimle bilinçli olarak uğraşıyor. Tarihi eser sandıkları şeyler “imitasyon' yani sahte eserlerdir. Bunu ayırt edemeyecekleri kadar tarih yoksunu bunlar' dedi. Akgüner ise “Gönüllü olarak bu kentin tarihi değerlerini korumak için çaba sarfederken böylesi bir iftirayla karşılaşmak beni üzdü. Dernekte sergilenen eserler tamamen imitasyondur, yani gerçek değildir. Bize bu iftirayı atanlar hakkında biz de dava açacağız' diye konuştu.

İZİNSİZ KAZI YOK

Numan Gülşah, Çukurbağ Mahallesi`nde, kendisine ait evin bulunduğu bölgedeki SİT alanında kaçak kazı yapmadığını da söyleyerek, “Bu alanın korunması için elimden geleni yapıyorum. Bunlar beni kıskandıkları için bu iftirayı attılar' şeklinde konuştu. Gülşah, evinin de kaçak olduğu iddiasını yalanladı, “Tapusu ve ruhsatı var. Merak eden İzmit Belediyesi`ne gidip baksın' diye konuştu.


Twitter
Twitter

KENT REHBERİ