KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
Tarihi Sirkeci Konağı yıkılmayacak, onarılacak
Tarihi Sirkeci Konağı yıkılmayacak, onarılacak
Güncel
04 Nisan 2010 Pazar 17:48
  • 1344
  • 0

Tarihi Sirkeci Konağı yıkılmayacak, onarılacak

Çıkan yangında en üst katı kül olan ve üflesen yıkılacak halde bulunan tarihi Sirkeci Konağı restore edilerek eski görüntüsüne kavuşturulacak

İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yukarı Pazar Caddesi`nde bulunan ve Sarı Konak olarak da bilinen tarihi Sirkeci Konağı bir kaç ay önce yanmıştı. Yaklaşık 3 yıl önce eski Saraybahçe Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları yapılacağını gerekçe göstererek, konakta yaşayanlar çıkartılmış, fakat 3 yıl içinde hiç bir çalışma yapılmamıştı. Yangının ardından tekrar gündeme gelen tarihi konak adeta üflesen yıkılacak durumda bekliyor.

YANAN KISIM SÖKÜLECEK
Yangının ardından boş kalan binayı mesken tutan tinerci çocukların arttığından şikayet eden mahalle sakinlerine İzmit Belediyesi`nden cevap geldi. Kocaeli Anıtlar Yüksek Kurulu en son yaptığı toplantıda tarihi konak hakkında karar aldı. Aslına uygun yapılacak konağın çalışmaları ilk olarak, yanan kısmın sökülmesiyle başlanacak. Tarih koridoru projesi kapsamında İzmit Belediyesi`nin gerçekleştireceği restarasyon çalışmalarının en yakın zamanda başlatılacağı belirtiliyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ