KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Taş ocağı Kartepe meclisini karıştırdı
Taş ocağı Kartepe meclisini karıştırdı
Güncel
04 Aralık 2012 Salı 11:00
  • 1630
  • 2

Taş ocağı Kartepe meclisini karıştırdı

Kartepe Belediye Meclisi’nde taş ocağı gündeme gelirken, meclisin bu karara karşı tutumu sorgulandı

Kartepe Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı, belediye hizmet binasında yapıldı. Zafer Arat başkanlığında gerçekleşen mecliste üyeler hazır bulundu. Mecliste gündemden hiç düşmeyen Maşukiye-Yanıkköy sınırların içinde açılması planlanan taş ocağı yer aldı. CHP`liler, taş ocağına meclis olarak bir karşı duruşta bulunmaları gerektiğinin altını çizerek, meclise gelmeyen belediye başkanı Şükrü Karabalık`ın ise taş ocağına karşı tutumunu sordu.


BAŞKANIN GÖRÜŞÜ NE?
Mecliste 7 madde görüşüldü ve karara bağlandı. Dilek ve temenni kısmında ise CHP Meclis Üyesi Bülent Sarı, Maşukiye-Yanıkköy sınırların içinde açılması planlanan taş ocağı konusunu gündeme getirerek meclisin bu karara karşı tutumunu sordu. Sarı, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık`ın meclise gelmemesinin sebebini sordu. Sarı, “Taş ocakları ile ilgili başkanın görüşü nedir. Kartepe meclisi olarak gidip oraya bakan oldu mu; başkan ya da grup olarak taş ocağı konusunda ne düşünüyorsunuz?” diyerek başkan yardımcısı Zafer Arat`a sorular yöneltti.


VEKİL GÖNÜL`E TAKTİR
Sarı, AKP Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül`ün taş ocağına karşı çıkmasını taktir ettiğini ifade ederek, Kartepe`ye sahip çıktığını kaydetti. Sarı, “Turizm alanı olan Maşukiye eski haline gelmeyecek yapılan konuşmalarla hepimizi kandırıyoruz. Taş ocağına karşı Sakarya`nın gösterdiği tepkinin aynısını bizim de başta Kartepe Meclisi olarak göstermemiz lazım” dedi.


TIR`LAR KÖYE GİRMEYECEK
Başkan yardımcısı Zafer Arat ise vali Ercan Topaca ile taş ocağı konusu üzerinde görüştüklerini belirterek, “Vali Ercan Topaca taş ocağı ile ilgili açıklamalar yaptı. 16 dönümlük araziden taşlar kademe kademe alınacak. TIR`ların köy içine girmeyeceğini açık ve net bir şekilde anlatıldı. Vali bey kötü senaryoların kesinlikle olmayacağını üstüne basa basa söyledi” diye konuştu.  


MECLİS SORGULAM
ALI
Ardından söz alan SP Meclis Üyesi Atilla Altınkaya, “Muhalefet olsun diye değil bir yanlış varsa ve sıkıntı doğuracaksa Kartepe meclisi ciddi konularda da karar almalıyız. Sayın vali açılmasını uygun görüyorsa bizim de sadece uymamız gerekiyorsa meclisin kendisini sorgulaması gerekiyor. Daha fazla etkisi olacak sadece 16 dönümlük arazinin yok olmasından değil, yüzlerce kamyon çevreye zarar verecek, turizm açısından olumsuz etkisi olacak” şeklinde konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ