KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Taşköprülüler’den sevgi zinciri
Taşköprülüler’den sevgi zinciri
Güncel
01 Aralık 2012 Cumartesi 10:26
  • 772
  • 0

Taşköprülüler’den sevgi zinciri

Muharrem ayı nedeniyle Körfez’de bir program düzenleyen Taşköprülüler, ikram ettikleri aşureyle sevgi zinciri oluşturdu

Körfez Taşköprülüler Derneği, Yeni Yalı Merkez Camii bahçesinde Muharrem ayı nedeniyle bir program düzenledi. Davetlilere iki bin kase aşurenin dağıtıldığı programa Körfezliler`in ilgisi yoğundu. Programa Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, başkan yardımcısı Selattin Kabadayıoğlu, AKP Körfez İlçe Başkanı Engin Koyun, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Allak, Körfez Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mustafa Efe, Körfez Muhtarlar Derneği Başkanı Engin Öztürk, Derince Nufus Müdürü Suat Demir ve çok sayıda kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. 

 
TOPLUMSAL BARIŞ
Aşure dağıtmanın kendileri için bir gelenek haline geldiğini aktaran Körfez Taşköprülüler Derneği Başkanı Öznur Gökkaya, “Anadolu insanı Anadolu`nun her yerinde aşure tatlısını birbirine ikram ederek sevgi, bir muhabbet zinciri oluşturmuştur. Derneğimizde ahilik kurumundan referans alan bir kurum olarak, temelinde sevgi, kardeşlik, üretim, paylaşım olan bir dernektir. Biz de bu etkinliğimizin toplumsal barışın, sevginin, muhabbetin oluşmasına vesile olmasını diliyoruz” dedi.
 
AŞURE TADINDA
Aşurenin farklı ürünlerden meydana gelerek farklı bir tat oluşturduğunu hatırlatan Gökkaya, “Bugün ülkemizde insanlar farklı düşünceden, farklı inanç grubundan, farklı yapıdan olabilirler ama bir Türkiye paydasında aşure tadı gibi bir Türkiye oluşturabiliriz. Farklılıklarımızın zenginlik olarak algılandığı, tat olarak algılandığı bir Türkiye`ye çok ihtiyacımız var. Ülkemizde birinci mesele toplumsal barışın inşası, tesisi. 'Tarihi olayları bugün bir tatlıya bağlayalım' düşüncesiyle tatlı ikram ediyoruz” dedi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ