KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Taşları yöneticilerin kafasına atacağız
Taşları yöneticilerin kafasına atacağız
Güncel
23 Aralık 2012 Pazar 14:25
  • 2895
  • 16

Taşları yöneticilerin kafasına atacağız

Maşukiye Yanıkköy’de açılması düşünülen taş ocağına bu kez de SP’liler karşı çıktı. SP eski il başkanı Mehmet Aras, yöneticilerin kafalarına taşları tek tek atacaklarını söyledi

Haberin fotoğrafları için TIKLAYIN

 

Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında gerekli olan taşın temini için Maşukiye Yanıkköy`de açılması planlanan taş ocağına karşı bu hafta da Saadet Partililer seslerini, duyurdu. Öğlen saatlerinde taş ocağının yapılacağı yerde bir araya gelen partililer adına konuşan ve kendiside Maşukiyeli olan il başkanı Sinan Ejderoğlu, Maşukiye`ye göz dikenlere göz açtırmayacaklarını kaydetti. Öte yandan eski il başkanı Mehmet Aras ise Maşukiye`deki taş ocağına karşı çıkarak, oradaki taşları, bu karara ‘evet` diyen yöneticilerin kafalarına atacaklarının belirtti.


KONVOYLA YOLA KOYULDULAR
Saadet Partisi (SP), her ay düzenlediği il divan toplantısını Kartepe Nacip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi`nde gerçekleştirdi. Toplantının gündemini tüm ili ilgilendiren Maşukiye Yanıkköy`deki açılması planlanan taş ocağı oluşturdu. Toplantı sonrasında SP`liler, konvoy halinde taş ocaüğının açılmasının planlandığı Maşlukiye Yanıkköy`e doğru yola koyuldu. 


KARŞI DURDULAR
Burada bir araya gelen SP GİK üyesi Ahmet Kul, il başkanı Sinan Ejderoğlu, Sakarya SP İl Başkanı Eyüp Yıldırım, ilçe başkanları, eski il başkanı Mehmet Aras, Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykal, Soğuksu Muhtarı Zülküf Abaydın ve partililer, taş ocağına karşı durarak, sloganlarla AKP`yi eleştirdi. Taş ocağına karşı pankartların asıldığı eylemde katılımcılar basın açıklaması yaptı.


ALTERNATİFLER SUNDUK
İlk açıklamayı Yanıkköy Mahalle Muhtarı Sibel Baykal yaptı. Baykal, yaptığı konuşmada, başka yerler için alternatif sunduklarını yineleyerek, “Biz kendisine başka yerler için alternatifler sunduk. Alternatif olmadığını söylediler. 160 dönüm Yanık Köy, 160 dönüm de Maşukiye`den olmak üzere toplam 320 dönüm araziyi yok edecekler. Acilen bu karardan vazgeçmeleri gerekmekte” dedi.


GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ
Kartepe Turizm Derneği Başkanı Orhan Bayramin ise destek verenlerin çoğaldığını belirterek, “Bu yeşil ormanı yok etmek kimin haddine. Buralara göz dikenlere göz açtırmayacağız. 6 ay önce başladığımızda kimse yoktu, ancak şimdi destek verenleri görünce davamızda haklı olduğumuzu gördük. Bu taş ocağının açılması durumunda 2 bin ağaç yok edilecek” dedi ve yetkilileri tekrar uyardı.


YANDAŞIN HAKKINI SAVUNUYOR
Eyleme katılanlar arasında yer alan Sakarya SP İl Başkanı Eyüp Yıldırım ise taş ocağının çevreye çok zarar vereceğini kaydetti. Yıldırım, “Burada taş ocağı açılmasın. Açılması durumunda 1 milyon kişinin kullandığı içme suyuna zarar verilecek. Meyve bahçeleri zarar görecek. Ekolojik denge bozulacak. Vatandaşın hakkını savunacaklarına yandaşın hakkını savunuyorlar” diyerek yöneticileri eleştirdi.


NET DURUŞUMUZDAN DOLAYI

Son olarak konuşan il başkanı Sinan Ejderoğlu,  yaptıkları eylemle net duruşlarını gösterdiklerini ifade etti. Ejderoğlu, “Bu durumun karşısındayız. Eğer bayrağımızı buraya açtıysak oy için değil taş ocağına net duruşumuzdan dolayıdır. Ormanla gölü birbirinden ayırmayın. Bazı belediye başkanları vicdanlarının el vermediği gibi açıklamalarda bulunuyor. Biz sadece vicdanlarını dinlemelerini istiyoruz ve ona göre açıklama yapsınlar. Burası bir taş ocağı değil, burası orman. Taş ocağına gidin taşı oradan çıkarın” şeklinde konuşarak yöneticileri uyardı.


TAŞLARI KAFALARINA ATARIZ
Yapılan eylemin sonrasında ise kısa ve öz olarak taş ocağına karşı görüşünü bildiren eski il başkanı Mehmet Aras, taş ocağı yapıldığı taktirde, buradaki taşları bu karara ‘evet` diyen yöneticilerin kafalarına tek tek atacaklarını ifade etti. Konuşmaların ardından parti tarafından yapılan pilav, et, tatlı ve ayran dağıtıldı. Öte yandan sise yöresel türküler çalındı. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ