KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
TEİAŞ, Tavşantepeliler’i mahkemeye verdi
TEİAŞ, Tavşantepeliler’i mahkemeye verdi
Güncel
21 Kasım 2010 Pazar 13:01
  • 2698
  • 1

TEİAŞ, Tavşantepeliler’i mahkemeye verdi

TEİAŞ, Tavşantepe’de 40 haneye ateş düşürdü. Mahalle sakinlerini mahkemeye veren TEİAŞ, “Evlerinizi yıkın ve gidin” diyor

Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ) Genel Müdürlüğü, 1960 yılından bu yana 170 bin voltluk yüksek gerilim hattının altında yaşayan Tavşantepe Mahallesi Erim Sokak sakinlerini “güvenlik şeridini ihlal ettikleri” gerekçesiyle mahkemeye verdi. Tebligatlar, mahalle sakinlerinin eline bir bir ulaşmaya başladı. Aralarında eski milletvekillerinden Kemal Köse`nin kardeşlerine ait bir evin de bulunduğu 40 ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. TEİAŞ`ın açtığı davalar 8 Aralık`ta başlıyor. Erim Sokak sakinleri ise çetin bir hukuk savaşına hazırlanıyor.
 

‘YIKIN VE GİDİN` DİYORLAR
TEİAŞ, bir yandan mahkemeye verdiği ev sahiplerine enerji götürmeye devam ederken bir yandan da konutların üçüncü şahıslara devredilmesini önlemek amacıyla ‘tedbir` kararı aldırmış. “Evlerinizi yıkın ve gidin” diyen TEİAŞ bununla da yetinmemiş, yıkım masraflarını da vatandaşın sırtına yüklemiş. Önceki gün eline ulaşan mahkeme kararıyla yıkılan mahalle sakinlerinden Şaban Başhan, 1960 yılından beri Tavşantepe Mahallesi Erim Sokak`ta oturduğunu söyleyerek, şunları anlattı:
 

‘BİZİ ATEŞE ATTILAR`
“Madem buralar tehlikeliydi, güvenlik şeridi ihlal edildi, belediyeler neden bizim ev yapmamıza izin verdi? Neden bize ruhsat verdiler? Neden elektrik ve su hizmeti getirdiler? Ben konuyu AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık`a ilettim. Kendisi TEİAŞ yetkilileriyle görüştüğünü, ancak mahkeme süreci başladığı için yapılabilecek bir şey olmadığını söyledi. Yani bizi ateşe atıp sonra yangını söndürmeye çalışacaklar.” 
 

 YÜKSEK GERİLİM KALDIRILSIN
8 Aralık`ta hakim karşısına çıkacak olan mahalle sakini Başhan, yüksek gerilim hattının çok eskidiğini ve tehlike arz ettiğini de söyleyerek, “Yüksek gerilim hattının ömrünün bittiğini düşünüyorum. Çünkü çok eski, paslanmış artık. Yani bir kablo kopsa sadece bizlerin evleri değil, tüm mahalle kül olacak. Yüksek gerilim hattı ya kaldırılsın ya da teller yükseltilsin. Bu talebimizi ilettik. Ama milyon dolarlık bir iş olduğunu söylediler. Yani masraflı oluyor diye acısını vatandaş çekecek” diye konuştu.
 

YA TELLER KOPARSA!
Yıkılmak istenen evler arasında MHP eski milletvekili Kemal Köse`nin kardeşlerine ait 3 katlı bina da bulunuyor. Köse, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “İzmit`in bir Avrupa kenti olduğunu söylüyorlar. Bir Avrupa kentinin içinden nasıl 170 bin voltluk bir elektrik akımı geçer? Bu tellerden birisinin kopması halinde canlı cansız ne varsa her şey kül olacak. Vatandaş zamanında kuralları ihlal ettiğinde neden kimse sesini çıkarmadı? Bu hat Alikahya`dan Yenidoğan`a kadar uzanıyor. Bazı yerlerde çocuk parklarının üstünden geçiyor. Devletin bu hattı kaldırması gerekiyor.” Köse ayrıca; TEİAŞ`ın davaları tek tek açtığına dikkat çekerek, TEİAŞ`ın vatandaşların beraber hareket etmesini engellemeye çalıştığı iddiasında bulundu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ