KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Tek tek kapanmamak için hep beraber kapattılar
Tek tek kapanmamak için hep beraber kapattılar
Güncel
05 Aralık 2009 Cumartesi 09:29
  • 4425
  • 4

Tek tek kapanmamak için hep beraber kapattılar

Eczacılar bugün yürürlüğe giren İlaç Tasarruf Tebliği’nin talepleri dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi için kepenk kapattı. Kepenk kapatan eczacılar, nöbetçi eczane olarak görev yapan meslektaşlarına destek olmak için iş başındaydı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ilaç fiyatlarına ilişkin yeni düzenlemesi bugün yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeyle 3 bin 150 kalem ilacın fiyatında değişiklik oldu. Bir grup ilacın eczane fiyatı düşerken, diğer ilaçların ise sadece kamuya satış fiyatında indirim yapıldı. Söz konusu ilaçları daha önce yüksek fiyattan aldıklarına dikkat çeken Türkiye Eczacılar Birliği, zararın karşılanması ve tebliğin geri çekilmesi için tüm Türkiye`de kepenk kapatma eylemi yaptı, yalnızca nöbetçi eczaneler açık kaldı.
 

KAPALIYDILAR
Eylem kapsamında 31. Bölge Kocaeli Eczacılar Odası`na üye 440 eczaneden 362`si kepenk kapattı, 78`i ise mağduriyet yaşanmaması için görevi başındaydı. İlaç sanayicileri ve bakanlık arasında imzalanan İlaç Tasarruf Tebliği ile eczanelere bir darbe daha vurulduğu söyleyen eczacılar kapılarına ''Eczaneler can çekişiyor, bugün kapalıyız yarını bilmiyoruz. Teker teker kapanacaktık için hep beraber kapattık'' yazılı dövizler astı. Nöbetçi kalan bazı eczanelerin yetkilileri, ilaç fiyatlarının yarı yarıya düşmesinin kendilerini zor durumda bıraktığını söyledi. Kepenk kapatan kimi eczacılar görev başındaki meslektaşlarına yardımcı oldu.
 

GELECEĞİMİZLE OYNUYORLAR
Eczacıların bir günlük uyarı eylemiyle ilgili hizmet veren eczane sahipleriyle konuştuk; Fulya Eczanesi`nin sahibi Fulya Bildirgen; “Hükümeti defalarca uyarmamıza rağmen bizi ciddiye almadılar. Alınan kararlarla insan sağlığı ve eczacıların geleceğiyle oynuyorlar.  Mesel bu gün buraya gelen hastalarla yeterince ilgilenmiyoruz. İnsanlar ilaç kuyruğunda beklemesin diye hızlı bir şekilde ilaçlarını veriyoruz. Bizden bilgi almak istediklerinde onlara sağlıklı bilgiyi ne derece verebiliriz bu durumda” şeklinde konuştu.
 

‘CİDDİYİZ`
Alemdar Eczanesi`nin sahibi Nihal Gezen ise “Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için Kocaeli`de 78 eczane iş başında olduğu gibi kepenk kapatan meslektaşlarımız bizlere destek olmaya geldi. ecza depoları açık. İlaç gerekli olduğu taktirde anında getirtebiliyoruz. Vatandaşın mağdur olması gibi bir durum söz konusu değil. Belki hükümet geri adım atmayacak ama bizim ne kadar ciddi olduğumuzda görecek. Halkımızda büyük destek veriyor eylemimize. Onlara uyarı eylememizin gerekçesini anlatıyoruz” dedi. 
 

İLÇELERDE UYULDU
Öte yandan kepenk kapatma eylemine Derince ve Körfez başta olmak üzere tüm ilçelerde uyuldu. Sadece nöbetçi eczaneler çalıştı. Kapalı eczaneler camekanlarına Eczacılar Odası`ndan gönderilen “Bugün kapalıyız yarını bilmiyoruz” afişlerini astı. Vatandaşlar eczacıların eylemine destek verdi. Derince`deki eczacılar, “Eğer bunu yapmazsak eczanelerimiz teker teker kapanacak. Bizler, bizi yok etmek isteyenlerin bu insafsız tavırlarına daha fazla boyun eğmeyeceğiz” şeklinde konuştu. 
Selvi ARI/Tacettin ZINGIL/Adnan AĞIRKAYAECZACILARIN TALEPLERİ NELER?

*Eczacılar İlaç Fiyat Kararnamesi`nin eczacıların talepleri dikkate alınarak yeniden düzenlenmesini ve bu düzenleme ile eczacı kârlılığının yüzde 30'un üzerine çıkarılmasını ve eczacıya kutu başına bir meslek hakkı verilmesini istiyor.
* Eczacılar kamu kurum iskontosunun eczane ekonomilerinde yol açtığı tahribata artık bir son verilmesini ve kamu kurum iskontosu yükünün eczaneler üzerinden kaldırılmasını talep ediyor.
* Eczanelerde ilaç fiyat düşüşleri nedeniyle yaşanacak ekonomik kayıpları karşılayacak yasal önlemlerin alınması isteniyor.
* İlaç fiyat düşüşleri nedeniyle oluşacak stok zararlarının, firmaların yazılı taahhütleri ile karşılanmasını talep ediliyor.
*Eczanelerin 1.basamak sağlık kuruluşu olarak değerlendirilmesini talep ediyor. 
*Hastanelerde eczacı istihdamı sağlanmasını istiyor.
*Reçete onay sisteminin kesintisiz ve verimli çalışmasının sağlanmasını talep ediyor. 


İNDİRİM YÜRÜRLÜKTE

İlaç fiyatlarını yeniden düzenleyen 2008 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, depocuya satış fiyatı 3.56 liranın altında olan ilaçlar için KDV dahil perakende satış fiyatı üzerinden yüzde 4 oranında indirim uygulanacak. İndirimli bedel üzerinden eczacı indirimi de yapılacak. 20 yıllık olarak belirlenmiş ilaçlardan depocuya satış fiyatı 6.79 liranın üzerinde olan ilaçlara referans fiyat alana kadar yüzde 23 iskonto uygulanacak. Jeneriği olmayan orijinal ilaçlar için iskonto yüzde 23 olacak.
Referansın altında fiyat almış jeneriği olmayan orijinal ilaçlarla orijinali olmayan jenerik ilaçlar için yapılacak mahsuplaşma işleminde, ilave yüzde 12 iskonto dikkate alınacak. Mevcut iskontosu yüzde 23'ün üzerinde olan ilaçlar için ilave yüzde 12 iskonto uygulanmayacak. 20 yıldan eski ilaç statüsü kazanmış ve depocuya satış fiyatı 6.79 liranın altında olan ilaçlar, depocuya satış fiyatı 3.56 liranın altında olan bütün ilaçlar, reçetesiz ilaçlar, kan ürünleri, tıbbi mamalar, radyofarmasötik ürünler ve enteral beslenme ürünleri için yüzde 23'lük iskonto ve mahsuplaşmada ilave yüzde 12'lik iskonto yapılmasına ilişkin hükümler uygulanmayacak.

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ