KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0663 TL
  • 6.7772 TL
  • 7.7478 TL
Kocaeli Zirve
“Teşvik haritasında yerimiz değişmeli”
“Teşvik haritasında yerimiz değişmeli”
Güncel
Aktan Uslu
31 Ocak 2019 Perşembe 16:31
  • 1951
  • 0

“Teşvik haritasında yerimiz değişmeli”

GTO Başkanı Nail Çiler yılın ilk meclis toplantısında Gebze Bölgesi’nin teşvik sisteminde en düşük destekli birinci bölgede yer aldığını kaydedip teşviklerin artması için o haritada yer değişimi talebinde bulunduklarını söyledi

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, 2019’un ilk meclis toplantısında moral verdi, moral aşıladı. 2018’in ihracat rakamlarında  İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer edindiğimizi kaydeden Çiler Gebze Bölgesi’nin teşvik sisteminde en düşük destekli birinci bölgede yer aldığını kaydedip teşviklerin artması için o haritada yer değişimi talebinde bulunduklarını söyledi.

MECLİS ÜYELERİNE TEŞVİK BİLGİSİ

GTO Meclisi ocak ayı olağan toplantısı Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu başkanlığında gerçekleşti. Gebze Ticaret Odası’nda yılın ilk meclis toplantısında yılın ilk konuşmacı konukları SGK Gebze Şube Müdürü Hüseyin Şenlik ve İŞKUR Müdürü Nurullah Karataş oldu. Şenlik ve Karataş oda meclisi üyelerini teşvik sistemlerine dair bilgilerdirdi.

ANTALYA İBRET OLMALI

GTO Başkanı Nail Çiler sözlerine Antalya’da bir süre önceki doğal afette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileyerek başladı. Yaşanan felaketin küresel ısınmanın en büyük tehditlerden biri olduğunu tekrar kanıtladığını belirten Çiler, “Her zaman söylediğimiz gibi akıllı şehirlerin önemi bir kez daha açığa çıkmıştır” dedi.

İHRACATTA İKİNCİYİZ

2018 yılında yaşanan bazı sıkıntılara karşın ülke genelindeki ihracatta artış ve ithalatta düşüşün olumlu ekonomik gelişmeler olduğunu kaydeden Çiler, Gebze Bölgesi ölçekli değerlendirmesinde de, “2018 yılında ihracatta İstanbul’dan sonra 14.1 milyar dolarlık ihracatla ikinci sıradayız. Bu rakam ekonomik olarak güçlendiğimizi gösteren rekor bir rakamdır” dedi. Başarının varış değil başlangıç olduğunu kaydedip sürdürmek için daha çok çalışmak ve üretmek gerektiğini söyledi.

BİNGÖL TSO İLE KARDEŞ ODA OLDUK

Bir süre önce geniş bir heyetle gerçekleştirdikleri Bingöl ziyaretinde Bingöl Sanayi ve Ticaret Odası ile kardeş oda olduklarını belirten Çiler, Bingöl’ün kalkınması ve gelişmesi temennisinde olduklarını kaydetti.

TOBB ZİRVESİNDE ÜÇ TALEP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB oda başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıya katıldığını hatırlatıp o toplantıdaki talepleri; “Mesleki eğitim ve nitelikli eleman istihdamı”, “İpotek karşılığı KGF tahsisi konusu”, “İlimizin yatırım teşvik sistemindeki yerinin değiştirilmesi” diye sıralayan Çiler teşvik sistemi yer değişikliği talebine ilişkin şunları kaydetti:

İTİCİ GÜÇ OLUR

“Bildiğimiz üzere gelişmişlik düzeyi daha düşük olan bölgeler daha geniş teşviklerden yararlanmakta ve bölgemiz teşviklerden yararlanan bölgeler içerisinde, 1. Bölge olarak yer almaktadır. Yatırım teşvik sisteminden en az istifa eden bölgemizin, tüm potansiyeli göz önünde bulunduralarak, teşvik sistemindeki yerinin yeniden değerlendirilmesinin cazibe merkezi haline gelen bölgemizde yatırımın artması açısından itici bir güç oluşturacağı kanaatindeyiz.”

MESLEK KOMİTELERİ ARASI ÖDÜLLÜ ÇALIŞMA

Milli İstihdam Seferberliği’nde GTO’ya ödül kazandıran tüm oda üyelerine teşekkür eden Başkan Çiler, 350 milyon lira kaynak aktarılan ve önümüzdeki süreçte açıklanması beklenen KOBİ Gelişim Destek Programı’nın KOBİ’lere katkısının büyük olacağına inandığını dile getirdi.

2018 yılı faaliyet raporlarına da değinen Çiler sözlerini tamamlarken tüm meslek komitelerini çalıştırmayı hedefleyen bir projeyi hayata geçireceklerini söyledi ancak detaylarına değinmedi.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ