KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
TGB ile geleceğine sahip çıkan gençler
TGB ile geleceğine sahip çıkan gençler
Güncel
14 Aralık 2010 Salı 10:55
  • 3916
  • 11

TGB ile geleceğine sahip çıkan gençler

Türkiye Gençlik Birliği İl Başkanı Volkan Bozkurt, geleceğine sahip çıkan gençlerden oluşan TGB’yi ve çalışmalarını anlattı

Türkiye'de 15–24 yaş arası yaklaşık 15 milyon genç olduğu söyleniyor. AB ise Türkiye'nin hızla artan genç nüfusundan korktuğunu her seferinde dile getiriyor. Peki, AB`nin bile çekindiği bu gençlerin sesi neden duyulmuyor? Ülkemizde böyle bir taze kan ve iş gücü potansiyeli varken gençlerin çoğu umutsuz, mutsuz ve pasifize edilmiş durumda. Gençler yaşadıkları toplumdaki olumsuzlukları değiştirebilmek için birlik olup harekete geçmekten ziyade bölüm kantinlerinde oturup derin sosyolojik ve felsefi tartışmalara girmeyi yeğliyorlar. Hal böyle olunca da bir adım bile ileri gidemiyoruz.
***
Kaderlerine razı olmuş gençler grubunun çok dışında kalan ve beni biraz olsun umutlandıran Türkiye Gençlik Birliği ile tanıştım. 40 üniversiteden 65 öğrenci topluluğunu çatısında birleştiren TGB, Kars'tan Muğla'ya kadar ülkenin büyük bir kesiminde örgütlenmiş. Hatta 2007 yılında Kuzey Kıbrıs'a kadar genişlemiş olan TGB, kuruluşundan bu yana sayısız faaliyete imza atmış. Gençliğin geleceğini etkileyen konuları dile getirdikleri iki dergi yayınlayan ve büyük kentlerde çeşitli konferans ve panellerin verildiği Atilla İlhan kültür merkezlerini açan bu topluluk adından sıkça söz ettireceğe benziyor.
***
En son füze kalkanının Türkiye'de kurulması kararını ellerindeki karton füzeleriyle ABD Büyükelçiliği önünde protesto eden gençler, gençlere ‘hayallerinize sahip çıkın` mesajını veriyor. Bu cesur ve idealist gençlere kulak verin, çünkü söyleyecek çok şeyleri var. TGB`yi temsilen Kocaeli il başkanı Volkan Bozkurt ile Türkiye gençlerinin sorunlarını, kaygılarını ve gelecekten beklentilerini konuştuk. Bozkurt, yaptıkları çalışmalardan, eğitime verdikleri desteğe kadar bir çok konuda samimi açıklamalarda bulundu. Keyifle okuyacağınız söyleşimizle sizleri baş başa bırakıyorum.

KARS`TAN KUZEY KIBRIS`A

Türkiye Gençlik Birliği ne zaman kuruldu ve nasıl bu kadar hızlı ve etkili bir şekilde örgütlendiniz?
--19 Mayıs 2006`da 80 üniversite kulübünün katıldığı Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi`nde yapılan Türkiye Gençlik Kurultayı`nda toplanan 5 bin vatansever genç bir sivil inisiyatif platformu oluşturmaya karar verdi ve böylece TGB ortaya çıktı. 40 üniversiteden 65 öğrenci topluluğunu TGB`nin çatısında birleştirerek Kars`tan Muğla`ya, hatta Kuzey Kıbrıs`a kadar örgütlenerek en kapsamlı ve en aktif gençlik kuruluşunu oluşturduk.
 

Toplam üye sayınız nedir?
--15 bin üyemiz var. Referandum sürecinde Kocaeli şubesine 200 kişi daha üye oldu. Şu anda İzmit`te 300`e yakın kişiyle iletişim içindeyiz. Gebze, Hereke, Körfez, Gölcük ve Değirmendere`de çalışan arkadaşlarımız var. Özellikle de Gebze`de çok etkili olduğumuzu söyleyebilirim. Hatta üyelerimiz içinde Süheyl Batum, Mehmet Eminağaoğlu, Muazzez İlmiye Çığ, Emine Ülker Tarhan, Banu Avar da var. 

TÜRKİYE`NİN BİRLİĞİNE HARÇ KOYUYORUZ

Örgütün amacı nedir?
--Türkiye`nin birliğine harç eklemek için Atatürk`ün gençliğe hitabede verdiği görevleri yerine getirmek için çalışan ve ulaştığı üniversitelerde Atatürkçü vatansever gençleri bir araya getirmeyi misyon edinmiş bir yapı. Kısacası gençleri örgütlü hale getirmek istiyoruz. Bir bakıma Türkiye`nin sigortasıyız da diyebiliriz. Alevi, Türk, Kürt, türbanlı, türbansız ayrımı yapmadan bütün gençleri bir araya getirebilmek en önemli amacımız. 
Kocaeli`de bu amaca ulaşmada ne kadar yol alabildiniz?
--Kurulduğumuz gün sadece 20 kişiydik şu anda 300 kişiyi harekete geçirebiliyoruz. Amacımız Kocaeli`de binlerce genci harekete geçirebilmek. Kendine vatansever diyen gençleri bir arada topladığımız sürece daha iyisini yapabilmek için mücadele edeceğiz.

DESTEKLENİYORUZ

TGB`nin kentte düzenlediği etkinliklerden bahseder misiniz?
--Kocaeli Üniversite`sinde konferanslar düzenledik. Bunlardan bir tanesi ‘Yargıda gündem`di. Bu konferansa Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve İstanbul Baro Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal, dönemin Kocaeli Baro Başkanı Avukat M. Cumhur Arıkan, hukuk fakültesi dekanı Prof. Dr. Zehra Gönül Balkır ve öğretim üyeleri katıldı. 17 Ekim`de Atilla İlhan`ı anma etkinlileri düzenledik. Prof. Dr. Yakup Çelik, Nedret Çatay ve Çolpan İlhan konuşmacı olarak katıldı. Bunun dışında TGB`nin, İstanbul Caferağa Spor Salonu`nda yapılan 19 Mayıs kutlamaları basında çok yankı buldu. Müjdat Gezen, Banu Avar, Süheyl Batum ve Muammer Aydın konuşma yaptı.

ATİLLA İLHAN`IN DİP DALGASI

Atilla İlhan`ın sizin için özel bir önemi mi var?
-- TGB`yi Atilla İlhan`ın ‘Dip dalgası` kavramı üzerinden tanımlıyoruz. Bu denizlerde tabandan tavana doğru yükselen bir hareket ve bizi, yani gençliğin yükselişini temsil ediyor. 12 Eylül`den sonra apolitik bir gençlik yaratıldı. Biz bunu kırmaya çalışıyoruz. Düşünsenize öğrenciler kendi sorunlarına bile tepki veremezken ülke sorunlarına nasıl tepki verecekler? ‘Dip dalgası`, oluşturmaya çalıştığımız bu tepki mekanizmasını simgeliyor.

LİSELERDE DE ÖRGÜTLENİYORUZ

Bildiğim kadarıyla liselerde de örgütleniyorsunuz. TGB`ye ailelerin bakışı nasıl?
--Bizim sadece siyasi yönümüz yok. Gençlerin eğitimli ve kültürlü olarak yetişmesi de çok önemli. Gençlere kendi kültürlerine sahip çıkmalarını aşılıyoruz. Bu yüzden ailelerle bir sorunumuz yok. Çocuklarını doğru yola sevk etmeye çalışıyoruz çünkü. Bazen lise öğrencileri, ofisimizi ziyarete geliyor ama ders saatleri içinde kabul etmiyoruz mesela. Bu yüzden de aileler bize güvenebilirler.

REKTÖRLÜK ENGEL OLUYOR

Kocaeli Üniversitesi'nde gençlerin TGB'ye bakışları nasıl? Kendinizi yeterince tanıtabildiğinize inanıyor musunuz?
--Bu kentte 60 bin üniversite öğrencisi var. Elimizden geldiğince hepsine ulaşmaya çalışıyoruz. İlgi güzel ancak rektörlük çalışmalarımıza çok engel oluyor.
Pek çok etkinlik düzenleyen, kültür merkezleri açan TGB`nin maddi kaynakları neler?
--Tamamen gönüllülük esasına dayanıyor. Üyelerin kendi aralarında topladıkları aidatlar, bizi seven ve destekleyen insanların bağışları.

TOPRAK AĞALARINA KARŞI İLK ZAFER

Türkiye`de sivil toplum örgütlerinin anlamını ve bağımsızlığını yitirdiği bir süreçte, kendinizi tam olarak nerde tanımlıyorsunuz?
--Kendimizi her türlü vesayet sisteminin karşısında tanımlıyoruz. Mesela Doğu`da da çalışmalarımız var. Kendi imkânlarımızla Diyarbakır`ın Bismil ilçesine bir okul kazandırdık. 2004`ten beri toprak ağalarına karşı bir mücadele var köyde. Eski köy muhtarı eşinin ve çocuklarının yanında 18 kurşunla öldürüldü ama köy halkı asla mücadeleyi bırakmadı. Bunun üzerine, yeni muhtar TGB ile iletişime geçiyor. Genel merkezimize mektup yazıyor. ‘Biz bu köyde çocuklarımızı okutamıyoruz, devlete başvurduk ancak bizi desteklemediler` diye yakınıyor. Biz de TGB olarak bu köye sahip çıktık. Herkes yazın tatile giderken, biz Bismil`de okul yaptık. Her hafta 20 genç bir inşaat ustasının yanında işçilik yaptı. Okulun yapımı tam 6 hafta sürdü. Biz orada okul yapmak için çalışırken toprak ağası yangın çıkardı. Hemen tarlaya koştuk, yangını söndürmek için tam 4 saat uğraştık. Bu olaydan sonra jandarmaya gitmeye karar verdik. Muhtar Memmet Tanrıkulu`nun çok güzel bir Türk bayrağı vardı. Onu yanımıza alarak gitmek istedik ancak muhtar ‘Ben o bayrağı veremem o bayrak yerinden çıkmayacak` dedi. Hatta Aslanoğlu Köyü`nün adı bile değişti Cumhuriyet Köyü oldu.
Türkiye`deki bir takım ön yargıları yıkmak adına çok güzel bir girişim gerçekleştirmişsiniz. Şu anda çocuklar eğitim alabiliyorlar mı?
--Evet, hatta şu anda öğretmenlik yapan arkadaş TGB üyesi. Sözleşmeli öğretmen olarak başvurdu. Gönüllü olmak istedi. Okulun dışında bir kütüphane ve öğretmen lojmanı da yaptırdık.

ARIZLI`DAKİ DEPREMZEDELER ÇOK TEDİRGİN

Arızlı Konutları`ndaki depremzedelere de destek veriyorsunuz takip ettiğim kadarıyla...
--Evet. Depremden sonra Irak`ın verdiği hibeyle yapılan evler var. Depremzedeleri çıkarıp evleri bürokratlara vermek istediler. Sonra da vali, ‘oraya öğrenci yurdu yapıcağız` dedi. TGB de bunun üzerine, üniversitede bir imza kampanyası başlattı. Sonuçta o yurdun mesela Umuttepe`de yapılması daha uygun olur. Hükümet Pakistan`daki depremzedeler için Mevlana evleri yaptırırken kendi depremzedelerini dışarı atıyor. Depremzedeler çok tedirgin her an dışarı atılacağız korkusuyla yaşıyor. Üstelik yıllarca kira için para topladılar bu insanlardan, o paraların da nereye gittiği bilinmiyor.
TGB`ye üye olmak isteyen gençler size nasıl ulaşabilir?
--‘www.tgb.gen.tr` internet sitemizde iletişim bilgilerimiz mevcut. Bize katılmak isteyen gençler internet sitemizden de kayıt olabilir.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ