KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Tiyatro keyfi bayramda da sürecek
Tiyatro keyfi bayramda da sürecek
Güncel
14 Kasım 2010 Pazar 15:10
  • 1057
  • 0

Tiyatro keyfi bayramda da sürecek

Şehir Tiyatroları, halkın bayramına renk katmak amacıyla Kurban Bayramı’nın 3. ve 4. günü ‘Resimli Osmanlı Tarihi’ adlı oyunu sahneleyecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Kurban Bayramı`nın 3. ve 4. günü sezonun en iddialı oyunlarından Resimli Osmanlı Tarihi`ni sahneleyecek. Osmanlı`dan Cumhuriyet`e, toplumumuzun siyasal serüvenini eleştirel, ironik ve keyifli bir komedyaya taşıyan ve sahnelenmeye başladığı ilk günden itibaren büyük ilgi gören oyun vatandaşların bayram keyfine renk katacak. SDKM Büyük Sahne`de sergilenecek oyun saat 20.00`de başlayacak.
 

OYUNUN GÜÇLÜ KADROSU
Ali Sürmeli`nin yönettiği oyunda Vakıf karakteriyle başrolü Aydın Sigalı oynuyor. Anlatıcıyı; Tarık Keskiner`in üstlendiği oyunda Mahmure`yi; Zeynep Özan, Dr. Kapolyon`u; Ahmet Yaşar Özveri canlandırıyor. Oyunda ayrıca Şehir Tiyatroları`nın başarılı sanatçılarından Mehmet Serimer, Şafak Karali, Salih Mat, Veysel Sami Berikan, Ozan Şahin, Burcu Güner, Taylan Ertuğrul, Çağrı Mengüç, Tolga İskit, İrem Kahyaoğlu, Seçil Mutlu, Deniz Alan, Işık Öztorun, Senem Akman, Fatma Yılmaz, Murat Gün, Ali Öztuna ve Ahmet Çakıcı rol alıyor.
 

DEKOR VE MÜZİK
Turgut Özakman`ın yazdığı ‘Resimli Osmanlı Tarihi` adlı oyunun dekoru Veysel Çıracı, kostüm tasarımı Funda Çebi`ye, koreografisi, Cihan Yöntem`e, ışıkları Erol Dinçdemir`e, müzikleri Turgay Erdener`e, dijital görüntüsü Serkan Aktü`ye ait. Oyunun yönetmen yardımcılığını ise Sultan Ertuğrul yapıyor. Emre Efe piyano, Ceyda Koyunoğlu keman, Haluk Dolanbay perküsyon, Selçuk Tuna klarnet ve Mustafa Dağlı uduyla oyunun müziğini hazırladı.
 

OYUNUN KONUSU
Oyunun başkişisi Vakıf, iyi niyetli, duygusal, ama siyasetin çarklarının nasıl işlediğini bilmeyen, bu yüzden de sürekli düş kırıklığına uğrayan ve tarihin gidişatını değiştirmek gibi olmayacak bir hayale kapılan biridir. 26 Mayıs 1960'ta sızarak uykuya dalan Vakıf, düşünde 26 Mayıs 1876'ya gider. Uyandığında ise 27 Mayıs 1960 devrimi olmuş, ama Vakıf yüzyıl öncesinde kalmıştır. Özakman, oyunda, toplumda yer alan anayasaları, aileyi, kadın erkek ilişkilerini ve üç padişah (Abdülaziz, V. Murat, Abdülhamit) dönemini işliyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ