KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
TOKİ Dilovası'nda başlıyor
TOKİ Dilovası'nda başlıyor
Güncel
06 Aralık 2012 Perşembe 11:55
  • 2256
  • 6

TOKİ Dilovası'nda başlıyor

Dilovası Belediye Başkanı Yaman, TOKİ'yle ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini ve önümüzdeki hafta 560 bin metrekare arazinin modern kent yapılması için TOKİ'ye devredileceğini söyledi

Dilovası Belediyesi 2012 yılı son meclis toplantısı Dilovası Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşti. Gündem maddeleri öncesi meclis üyelerine çalışmalar hakkında bilgi veren Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, "Dilovası halkı için inşallah insanların hayırla yad edecekleri projeler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Halkımızın güzel yaşaması için meclisimiz canı gönülden hizmet etmeye devam etmektedir. Dilovası her geçen gün daha yaşanabilir, daha güzel bir kent oluyor. Burda da bu yapılan hizmetlerin tamamında meclisimizin ve bir şekilde halkımızında büyük emekleri vardır "dedi.

 
TOKİ BAŞLIYACAK 
TOKİ konutlarıyla ilgili bilgilerde veren Başkan Yaman, "Bu mecliste özellikle TOKİ konut alanları ile ilgili çalışmalardan bahsetmek istiyorum. TOKİ konutlarının hayat bulması için artık önümüzde hiçbir engel kalmamıştır. İmar ve plan çalışmaları bitmiştir. 560 bin metrekare alanı TOKİ'ye teslim etme aşamasına geldik. Önümüzdeki hafta TOKİ'yle görüşeceğiz ve TOKİ'de yakın bir zamanda projeyi ihale aşamasına getirir ve sonrasında çalışmalar başlar.
 
KÖMÜRCÜLERİN GİDECEĞİNDEN UMUTLUYUM  
Kömürcüler OSB'ye yakınlığı ile ilgili sıkıntılar var. Ancak Kömürcüler'in gitmesi için umudumuz var. İnşallah ileriki süreçte Kömürcüler OSB buradan gideceğini umut ediyoruz. Sanayicilerinin ve Dilovası halkının konut talebi var. Bizde belediye olarak bu çalışma öncesi bir anket yaptırdık. Dilovası halkının beklentilerini bu anketle bize ışık oldu. Kentsel Dönüşüm çalışmaları ile birlikte Dilovası daha güzel bir kent olacaktır" dedi.
 
KAÇAK YAPIYLA MÜCADELE EDELİM 
Başkan Yaman'ın ardından gündem maddelerine geçildi. Mali Hizmetler Müdürlüğünün bütçe artırılması oy birliği ile kabul edilmiştir. İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 2013 yılına ait harçların %10 artırılması talebi meclis üyelerinin oyları ile meclisten geçti. Konuyla ilgili açıklama yapan Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, "Belediyelerin gelir kalemlerinin başında emlak vergisidir. Çevre vergisidir. Ruhsat harçlarıdır. Tabi bizim şehrimiz ruhsat harçları konusunda istenilen seviyeye gelememiştir. Her geçen gün artış göstermeye yavaş yavaş gelmektedir. Tabi bunların başında 2B arazilerinin olması, orman arazilerinin olması, planlama eksikliği ve hazine arazilerinin çokluğu vergiler konusunda istenilen seviyeye getirememiştir. Belediyelerin önemli kaynaklarının başında gelmektedir. Kentimizde kaçak yapı azalmıştır. Kaçak yapıyla hep birlikte mücadele edelim. Bu şehir artık kent olurken halkımızda artık yapılarının ruhsatlarını halletmeliler.
 
BANKALAR GELMEK İSTİYOR AMA İSKANLI BİNA YOK 
Bu kente kamu kurumları gelmek istiyor. Bu kente bankalar gelmek istiyor. Bu kente marka firmalar, özel sektör gelmek istiyor. Ancak binaların iskansız, ruhsatsız olmasından dolayı yer bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtiyorlar. Kentleşmenin önündeki en büyük engellerden birini yaşıyoruz. Kaçak yapı yapmayalım ve yaptırmayalım. Aslında vatandaşında yararına değildir. 
 
ARSA CAMİNİN OLDU
Diliskelesi Merkez Camii'nin mülkiyetinin cami derneğine verilmesi gündeme geldi. Yaman, göreve geldikleri günden bu yana özellikle ibadethaneler ve okullar konusunda ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, ibadethanelerin asıl sahiplerininde gece gündüz emek harcayan camii dernek yönetiminindir" dedi. Meclis üyeleri cami arsasının dernek yönetimine devrini oy birliği ile kabul etti. Gündem maddelerinin ardından 2012 yılı son meclisi son buldu.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ