KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
TOKİ’den 27 bin liraya konut
TOKİ’den 27 bin liraya konut
Güncel
03 Ekim 2012 Çarşamba 15:19
  • 8589
  • 7

TOKİ’den 27 bin liraya konut

Bugün satışına başlanan ‘Sosyal Konut Projesi’ndeki konutlar 27 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ile TOKİ arasında imzalanan protokolle uygulamaya konulan ‘Sosyal Konut Projesi` kapsamında inşaatı devam eden konutların satışına başlandı. İlimizde Arızlı bölgesinde yapılan 396 konutun yapımının yüzde 85`i tamamlandı. Yapımı devam eden konutların 320 adedi 1+1, 76 adedi ise 2+1 olacak. Özürlüler ve diğer vatandaşlar olmak üzere iki ayrı başvuru alınacak projede, konutlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı`ndan destek alan vatandaşlara satılacak. Projede yer alan konutların yüzde 10`u özürlü vatandaşlar için ayrıldı. 


BAŞVURU ŞARTLARI

Başvuru için aranan şartlar şunlar; T.C. vatandaşı olmak, kanunla kurulmuş sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmamak, ilimizde 3 yıldır ikamet ediyor olmak, aile bireylerinin ve hanede yaşayan diğer kişilerin mülkiyetinde herhangi bir konut bulunmaması, bir hane halkı adına yalnızca bir adet başvuru yapılması, TOKİ konutlarından satın almamış olması ve TOKİ kredisi kullanmamış olması, başvuru yapacak kişinin 30 yaş ve üzerinde olması. Eşi vefat etmiş dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor. Babası veya hem annesi hem de babası vefat etmiş yetim bekar kadınlarda ise aranan yaş şartı 25 ve üzeri olarak belirlendi. 


İNCELEME YAPILACAK

Başvuru için,  nüfus cüzdan fotokopisi, 3 yıldır ilimizde ikamet ettiğine dair ikametgah belgesi, bütün aile bireylerinin T.C. kimlik numaraları ve ayrıca özürlü vatandaşlar için özürlü kimlik kartı fotokopisi veya en az yüzde 50 özürlü olduğunu gösteren heyet raporu gerekiyor. Bir aylık başvuru süresinin ardından il Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından ilçelerdeki şubelere gönderilecek. Şubeler başvuranların sosyo –ekonomik durumu inceleyecek. İki aylık inceleme süresinin ardından listeler SYDV`ye gönderilecek ve SYDV tarafından oluşturulacak nihai liste TOKİ`ye bildirilecek.  


PEŞİNAT ALINMAYACAK

TOKİ tarafından belirlenecek yer ve tarihte, asil ve yedek hak sahipleri kurası noter huzurunda çekilip sonuçlar il SYDV`ye bildirilecek. Yapılacak kura çekiminde yüzde 50 yedek liste belirlenecek. ‘Sosyal Konut Projesi` kapsamında yapılan bu konutlar için hak sahiplerinden peşinat talep edilmeyecek. Projede 1+1 konutlar 27 bin liradan satılırken taksitleri 100 TL olarak belirlendi. 2+1 konutların fiyatları ise 35 bin 100 TL. 2+1 dairlerin taksitleri ise 130 TL olacak. Ödemeler konutların teslim alınmasından yedi ay sonra başlayacak. Kocaeli SYDV Müdürü İsmet Çalışkan, “Konutlar, başka birine kiralanır ya da satılırsa hak sahibinden geri alınacak” dedi. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ