KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Özel Seymen uzayı keşfetti
Özel Seymen uzayı keşfetti
Güncel
15 Nisan 2010 Perşembe 15:17
  • 1211
  • 0

Özel Seymen uzayı keşfetti

Özel Seymen İlköğretim Okulu öğrencileri, İzmir Uzay Kamp’ına giderek, bilim ve eğlence dolu 3 gün geçirdi

Dünyanın 4  uzay kampından biri olan İzmir Uzay Kampı, Özel Seymen İlköğretim Okulu öğrencilerine ev sahipliği yaptı. Gençleri bilim, matematik ve teknoloji alanında kariyer yapmaları için motive etmeye odaklanmış olan İzmir Uzay Kampı'nda,  ilköğretim okulu 4. sınıf öğrencileri bilim ve eğlence dolu 3 gün geçirdi. Kampın ilk gününde kontrol paneli başına oturan öğrenciler uzay mekiği ve roketi fırlatımı ve kullanımını öğrendiler.

GERİ SAYIM HEYECANI
Astronotların mesleki jargonunu kullanarak, roket fırlatımının ilk aşamalarını gerçekleştiren öğrenciler, geri sayım esnasında oldukça heyecanlıydı. Ardından yurtdışından getirilen özel kağıtlarla takım çalışması yaparak, oluşturdukları uçan balonları yarıştıran öğrenciler, ısınan havanın etkisine ve eğlenceli bir deneyime tanık oldular. Kızıl gezegen Mars'ın yüzeyinde dolaşan Mars Explorer'ın maketini oluşturulan, Mars alanı üzerinde dolaşımını izleyen öğrenciler, yetkililerden Mars hakkında bilgi aldı.

TOPRAKSIZ BİTKİLER
İnsanoğlunun bir gün uzayda yaşamak ve kendi besinini üretmek zorunda kalacağı mantığıyla yetiştirilen topraksız bitkilerin yanında poz veren öğrenciler, bilimin ulaşabileceği sınırlara hayret etti. Simülatörler arasında en çok, yerçekimsiz ortamda yürüme ve sürtünmesiz ortamda hareket simülatörlerine hayran kalan öğrenciler, bu deneyimler esnasında çok mutluydu. Uzay aracı simülatörlerinin kullanımı ve hızlandırılmış astronot eğitiminin ardından birçok öğrencinin, astronot olmak istediğini açıkladığı gezide, geceler de bilim adına değerlendirildi.

DENEYİM EDİNDİLER

Öğrenciler gözlemevindeki teleskopla Apollo araçlarının indiği Ay'ın kraterlerini, Jüpiter'in kuşaklarını, Satürn'ün halkalarını, takımyıldızları içindeki çift yıldızları gözlediler. Üç günlük kampın sonunda uzay teknolojisi sertifikası alan öğrenciler, kamptan ayrılmak istemedi. Okulun kurucu vekili Hamiyet Satı, ilköğretim okulu müdürü Renan Kıran ve 4 B sınıfı öğretmeni Fevziye Ergüneş eşliğinde geziye giden öğrenciler, kendi kendine karar verme, sorumluluk alma, takım çalışması, problem çözme gibi önemli deneyimleri yaşayarak, birçok konuda kendilerini geliştirme şansına sahip oldu.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ