KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7107 TL
  • 6.3187 TL
  • 7.3670 TL
Kocaeli Zirve
Trafiğe çıkan araç sayısı 7 yılda yüzde 100 arttı
Trafiğe çıkan araç sayısı 7 yılda yüzde 100 arttı
Güncel
05 Aralık 2011 Pazartesi 13:13
  • 4

Trafiğe çıkan araç sayısı 7 yılda yüzde 100 arttı

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, 2004-2011 verilerine göre ilimizde trafiğe çıkan araç sayısının 7 yılda yüzde 100 arttığını söyledi

Geçtiğimiz günlerde Ankara ve çevre illerden sorumlu yerel yönetimler koordinatörü olan AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Genç Kocaelililer Derneği (GKD)`nin konuğu olarak Kocaeli`deki kentsel dönüşüm hakkında bilgi verdi. 2012`de çıkacak Kentsel Dönüşüm Yasası`yla Kocaeli`nin yüzde 70`inin kentsel dönüşüme tabi olması gerektiğini ifade eden Şeker, trafikten alınan verilere göre ilimizdeki araç sayısının yüzde 100 arttığını belirtti. Derince`deki BHC`ler, orta ve ağır hasarlı binaların durumlarından da bahseden Şeker, Körfez Barbaros Mahallesi`nin taşınması için çalışma başlattıklarını ifade etti. 
 

8 İLDEN BİRİ KOCAELİ
Dernek lokalinde GKD Başkanı Ayhan Varol`un ev sahipliği yaptığı söyleşiye Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kent Konut Genel Müdür Yardımcısı Ali Alp Aslan, İKM Başkanı Murat Barış, KYÖD Başkanı Hakan Tanta, Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Aykut Bozkurt ve çok sayıda GKD üyesi katıldı. Açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Varol, Kocaeli`nin kentsel dönüşüm yapılacak 8 ilden biri olduğu için söyleşi düzenlediklerini belirtti.
 

RİSK ANALİZİ YAPILDI
Daha sonra konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit`in risk analizini çıkarttıklarını söyleyerek, yakın zamanda kamuoyuna açıklama yapılacağını ifade etti. Doğan, “Sadece deprem değil, her türlü afete karşı Akmeşe`den başlayarak İzmit`in her yerinde çalışma yaptık. Damdan düşen Kocaeli artık daha bilinçli. Biz de çıkıp şurası riskli burası değil diye açıklayıp herkesin konuya sahip çıkmasını isteyeceğiz. Unutmayalım ki deprem öldürmez, bina öldürür” diye konuştu.
 

AÇ GÖZLÜ MAL SAHİPLERİ
Deprem ve yıkımlardan bahsederek konuşmasına başlayan Şeker, plansızlık ve insanların aç gözlülüğünün altını çizdi. Şeker, “Yıkımlar plansızlıktan olur. İnsanların aç gözlülüğü, yöneticilerin ilgisizliği ve planlamadaki duyarsızlık yıkım yaratır. Yıkımın suçlusu ise birincisi aç gözlü mal sahibi, daha sonra mühendislerdir. Malesef bizim gibi okumuş yazmış insanlar daha çok hata yapıyor. Meslek etiği mutlaka olmalı. 1999`daki Marmara Depremi, Türkiye için milat oldu” ifadesini kullandı.
 

YAPI DENETİMİ ESKİSİ GİBİ
Depremden sonra mecbur kılınan yapı denetiminin eski haline döndüğünü, burada yerel yönetimlere de büyük görev düştüğünü hatırlatan Şeker, “Maalesef yapı denetimi eski haline döndü. Kişi ve belediye bir rakama anlaşıyor. Para yatırılıyor. Belediye parayı alıyor, yüzde 40`ını iade ediyor. Kendilerini kandırıyorlar, devleti kandırıyorlar. Hepsi bir tarafa, insanların ölmesine sebep oluyorlar. Mimarlara ve mühendislere büyük görevler düşüyor. Meslek etiği mutlaka olmalı” dedi.
 

TRAFİKTE CİDDİ ARTIŞ
Kocaeli`nin planlanmasında ulaşımın gözardı edilemeyeceğini belirterek 2004-2011 rakamlarını açıklayan Şeker, “Trafiğe çıkan araç sayısında ciddi artış var. 2004`te 5 bin 545 motosiklet trafikteyken, şimdi 19 bin olmuş. 2004`te 78 bin 983 otomobil varken, 2011`de 135 bin olmuş. Yani araç sayısında yüzde 100 artış var. Üstelik yollarda bir genişleme olmamasına rağmen bu artış olmuş. Ulaşım gözardı edilirse dar bir sokağa itfaiye ya da ambulans giremez hale gelir” şeklinde konuştu.
 

DEPREME TAM HAZIR DEĞİLİZ
Kocaeli`nin 1999 yılındaki gibi büyük bir depereme yüzde 100 hazır olduğunu söylemenin mümkün olmadığını da kaydeden Şeker, “Yeni yapılan binalarımızda sıkıntı yok. Ama çok daha ileride olmamız lazım. İstanbul deperimi olursa ilk olarak yardıma Kocaeli koşacak. İstanbul`un barınma yeri de Kocaeli olacak. Tüm güçler oraya gideceği için Kocaeli kendi başına kalacak. İstanbul depremini düşünerek, kendimizi hazırlamamız lazım” açıklamasında bulundu.
 

YÜZDE 70 DÖNÜŞÜM
Şeker, “Kocaeli`de 36 ağır hasarlı bina, 600 orta hasarlı bina var. Valilik bununla ilgili çalışmasını 1,5 ay sonra bitirecek. Hasarlı binalar yıkılacak. Orta hasarlıların güçlendirmesi yapılacak. Bu zamana kadar beklemiş olması, bu binaların mahkemelik olmasından kaynaklanıyor. Kocaeli`nin yüzde 70`inin kentsel dönüşüme tabi olması lazım. Bu süreçte sadece Kocaelili müteahhitler bu işi yapsın demek yanlış olur. İhaleyle belirlenecek. Ama Kocaelili firmalar bir araya gelirse el birliğiyle hem bizim firmalar kazanır hem de güç birliği yapılmış olur” dedi. 
 

BHC`LER İMHA EDİLECEK
Tüpraş`ın karşısındaki koruma bandında bulunan yaklaşık 150 hanenin Yenikent`e taşınması için Körfez Belediyesi ve TOKİ`nin anlaştığını sözlerine ekleyen Şeker, Derince`deki zehirli BHC`ler hakkında da şunları söyledi; “300 tonu daha önce Almanya`ya gitmişti. Şimdi AB projesi kapsamında Çevre Bakanlığı çalışma yapıyor. İmzalanacak protokol çerçevesinde kalan 3 bin ton BHC`yi peyderpey gönderip imha ettireceğiz. Bu konudaki çalışmaları da yakından takip ediyorum” diye konuştu.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ