KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Çocuk ölüm sebebi ilaç zehirlenmesi
Çocuk ölüm sebebi ilaç zehirlenmesi
Sağlık
11 Nisan 2010 Pazar 10:15
  • 571
  • 0

Çocuk ölüm sebebi ilaç zehirlenmesi

Her yıl çok sayıda çocuğun hastanelik olmasına ya da hayatını kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biri zehirlenmelerdir. Çocuk zehirlenmelerinin büyük çoğunluğu evlerde meydana geliyor ve sebeplerinin başında ise ilaç, temizlik ürünleri veya kimyasal ma

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan, Türkiye'deki çocuk ölüm nedenlerinin en önemlilerinden birinin zehirlenmeler olduğunu söyledi.

Çocukların her şeyi ağızlarına götürme alışkanlığına sahip olması nedeniyle zehirlenmelerin özellikle 6 yaşından küçüklerde daha sık görüldüğünü ifade eden Sapan, “Zehirlenmeler çocukluk çağında sık karşılaşılan bir durum. Çoğunluğu 6 yaşından küçük çocuklarda (9 ay-5 yaş en riskli grup) görülür. Zehirlenme vakalarının büyük çoğunluğu evlerde meydana gelir” dedi.

Sapan, özellikle çocuk sayısının fazla olduğu ailelerde daha sık görülen zehirlenmelerin, en çok ilaçlar, evdeki kimyasal maddeler, bitkiler ve kozmetik ürünlerden kaynaklandığını dile getirerek, “Ailelerin ihmali, ilaçların cazip renkte olması, ilaç kapaklarının çocukların kolayca açabileceği şekilde üretilmesi gibi yan etkenler çok önemli. Her yıl zehirlenmeler nedeniyle çok sayıda çocuk hastanelik olmakta ve hayatını kaybetmektedir” diye konuştu.

Zehirlenme olaylarının basit önlemlerle önüne geçilebileceğini dile getiren Prof. Dr. Sapan, şunları kaydetti:

“Aileler çok basit önlemlerle bu kötü durumları engelleyebilirler. Bunun için çocukların önünde ilaç içmeyin, onlara ilaçları asla şeker diye vermeyin. Deterjanları, temizleyici sıvıları, böcek ilaçlarını, spreyleri dolap içlerinde ve kapakları kapalı şişelerde saklayın. Tüm ilaçları ve alkollü ürünleri kilitli bölümlerde tutun. Çocuklara karanlıkta ilaç vermeyin, ne olduğunu iyice görün. İlaçları daima orijinal ambalajlarında bulundurun. Tehlikeli maddeleri meşrubat veya su şişesi gibi şişelerin içine koymayın. Misafirlikte küçük çocuğunuzu göz önünde tutun. Bu basit önlemlerle çocukları zehirlenmekten koruyabilirsiniz.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ