KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Tren bu kez hoş gelmedi
Tren bu kez hoş gelmedi
Güncel
16 Aralık 2011 Cuma 10:10
  • 5941
  • 4

Tren bu kez hoş gelmedi

Hızlı tren projesi kapsamında demiryolu hatlarında yapılacak yenileme çalışmaları nedeniyle tren seferleri 30 ay boyunca durdurulacak. Binlerce öğrenci ve çalışan, bu durumdan oldukça rahatsız. Herkes yetkililerden bir çözüm bekliyor

TCDD, Köseköy-İzmit- Gebze arasında yapılacak hızlı tren hattı çalışmaları için düğmeye bastı. 1 Ocak`tan itibariyle tren seferleri duracak ve 30 ay boyunca çalışmayacak. TCDD Genel Müdürlüğü, hızlı tren hattının ihalesini gerçekleştirdi. İhaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalandı, yer teslimi yapıldı. Çalışmalar kapsamında mevcut rayların tamamı sökülecek, yeni raylar döşenecek. Bu kapsamda en büyük sıkıntıyı her gün tren yoluyla işine giden çalışanlar ile öğrenciler yaşayacak. Binlerce çalışan ve öğrenci, son günlerde kara kara ulaşamı nasıl sağlayacalarını düşünüyor.
 

MASRAF ÇOK ARTACAK
Vatandaşların bu süreçte kendilerine ulaşım için nasıl bir yol haritası belirleyeceğini öğrenmek için İzmit-Haydarpaşa arasında tren yolculuğu yaparak, yolculara görüşlerini sorduk. Trene alternatif olarak ne kullanılacağına dair henüz resmi bir açıklama gelmemesi, vatandaşların kafasında soru işaretleri oluşmasına neden oluyor. Konunun en sıkıntılı kısmıysa, vatandaşların cebinden fazladan çıkacak olan yüklü miktardaki para. Tren için paso kullanan öğrencilerin, maddi yıkım yaşayacakları tartışılmaz bir gerçek.
 

EKMEK TEKNESİ DURACAK
Çalışanlar, maaşlarının ulaşım masrafını karşılamayacağından şikayetçi. Tren parasını zor karşılayan öğrenciler ise otobüs ya da servis kullanmaları halinde bu yükün altından nasıl kalkacağını düşünüyor. Trenlerde 40 yıldır simit satan Hüseyin Doğan da ekmek teknesinin durdurulmasına üzülüyor. “Evime ekmek götürmek için 40 yıldır bu hatta simit satıyorum” diyen Doğan, geceleri uyku uyuyamadığını ifade ediyor. Trenin hayatımızdan 3 yıl ayrı kalacak olmasına vatandaşların bakış açısını sizlerle paylaştık.


Eray Tüfekçi (Lise öğrencisi)

EV TUTACAĞIM

Derbent`ten hafta içi hergün Hereke Anadolu Meslek Lisesi`ne gitmek için tren kullanıyorum. Eğer tren kalkarsa, mecburen Hereke`de ev tutacağım. Bu yolu her gün otobüsle gidip gelmemin imkanı yok. Maddi olarak belki zorlayacak ama okulum için mecburen katlanacağız. Otobüse vereceğim parayı, kiraya vereceğim.


Melih Arsoy (Lise öğrencisi)

ÇÖZÜM DÜŞÜNÜLMELİ

Yarımca`dan Hereke`de bulunan okuluma gitmek için her gün tren yolculuğu yapan biriyim. Benim evim yakın. Otobüsle de gelip giderim. Beni maddi olarak da çok fazla etkilemez ama treni kullanan binlerce insan var. Onlar için çok zor olacak. Bir çözüm yolu düşünülmeli.


Ender Saran (Kursiyer)

MALİYETİ ARTTIRIR

Tuzla`da yaşıyorum. İzmit`teki bir kursa gittiğim için sık sık tren yolculuğu yapıyorum. Tren seferlerinin kalkması beni yakından ilgilendiriyor. Tuzla`dan buraya dolmuşla veya otobüsle gelmek oldukça meşakkatli bir şey. Ayrıca ulaşım giderlerinin artması demek. Umarım ekonomik bir ulaşım şekli düşünülmüştür.


Koray Öztürk (Kursiyer)

VATANDAŞ DUMAN OLUR

Tren seferlerinin bir anda durdurulması, vatandaş için büyük sıkıntı olur. Seyrek bile olsa tren seferlerine devam edilmeli. Yetkililer, maddi olarak trenle eş değerde bir ulaşım yöntemi sağlamalı. Yoksa vatandaşın hali duman olur. Ben Tuzla`dan İzmit`e gelirken tren kullanmassam, benim için çok külfetli olur.


Salih Sümer (Üniversite öğrencisi)

KİMSE BİR ŞEY BİLMİYOR

Maltepe`de yaşıyorum. Her gün Hereke`ye derse geliyorum. Trenler kalkınca alternatif olarak kullanacağım tek ulaşım yolu, banliyo treniyle Gebze`ye gelmek, oradan da minübüse binmek olacak. Bu da işimizi zorlaştıracak. Henüz net bir bilgi yok. Bilet gişesi farklı, kondöktör farklı söylüyor. Kimsenin bir şey bildiği de yok.


Mustafa Turgay (Kaynakçı)

MASRAF MAAŞIMI GEÇER

Tuzla`da yaşıyorum. İzmit`te çalışıyorum. Her gün tren kullanıyorum. Tren seferleri durursa yol param maaşımın üstünde olur. Yetkililerin bizi maddi açıdan zorlamayacak bir çözüm üretmeleri gerek. Deniz ulaşımı veya karayoluna fazladan araç konulsun diyeceğim ama trenin boşluğunu doldurmaz.


Özgür Özdemir (Üniversite öğrencisi)

MADDİ OLARAK ZORLAR

Bu söylenti yıllardır var. Ben İstanbul`dan her gün Kullar`da bulunan kampüse gitmek için tren kullanıyorum. Tren seferleri kalkarsa otobüs kullanmak zorunda kalacağım. Bu durum maddi olarak herkesi zorlar. Aktarma yaparken yaşayacağım sıkıntılar da cabası olacak. Madem böyle bir iş yapılacak, çözüm bulunsun. Kimse mağdur olmasın.


Gamze Yaşar (Üniversite öğrencisi)

BELEDİYE MAĞDUR ETMESİN

İstanbul Bostancı`da yaşıyorum. Her gün Derbent`te bulunan okuluma gitmek için tren kullanıyorum. Bu gelişme gerçekse çok üzülürüm. Servis kullanmaktan başka çarem kalmaz. Trenle ders saatime göre geliyorum. Servis kullanırsam her sabah 06.00`da hazır olmam gerekecek. Belediye bir şeyler düşünsün, bizi mağdur etmesin.


Hüseyin Doğan (Simitçi)

TREN BENİM EKMEK TEKNEM

Trenlerde tam 40 yıldır simit satıyorum. Evime ekmeği bu yolla götürüyorum. Tren seferleri durursa, ben ekmeksiz kalacağım. Vatandaşlar mağdur olacak. Tren benim ekmek teknem. Başka bir iş zaten bulamam. Yetkililer en azından tek yönde seferlerin yapılmasını sağlasın. Başka türlüsü herkes için çileye dönüşür.Emir Durudağı (Üniversite öğrencisi)

ÖĞRENCİLERİN HALİ NE OLUR?

Kartal`da yaşıyorum. Kocaeli Üniversitesi öğrencisiyim. Dolayısıyla her gün tren kullanıyorum. Seferler durdurulursa öğrencilerin hali ne olur? Her gün binlerce öğrenci trenle ulaşım sağlıyor. Otobüsle gelmek çok masraflı olur. Umarım söylentiden ibarettir. Eğer gerçekse nasıl bir çözüm bulacağız bilmiyorum.Engin Yıldız (Üniversite öğrencisi)

BİZİ HİÇ DÜŞÜNMÜYORLAR

Ben İstanbul Kartal`da yaşıyorum. Kocaeli Üniversitesi`nde okuyorum. Her gün tren kullanıyorum. En ucuz ulaşım yolu olması, treni bizim için vazgeçilmez kılıyor. Tren durdurulursa hiçbir öğrencinin yol masrafını karşılamaya gücü yetmez. İzmit`te ev tutmaya kalkışılsa, bu kadar öğrencinin oturacağı kadar ev bulunmaz. Yetkililer bizi hiç düşünmüyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ