KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Tren seferlerinin kalkması herkesi mağdur edecek
Tren seferlerinin kalkması herkesi mağdur edecek
Güncel
07 Aralık 2011 Çarşamba 17:06
  • 2370
  • 7

Tren seferlerinin kalkması herkesi mağdur edecek

Tren seferlerinin 30 ay çalışmayacağına dikkat çeken Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, hem yolcuların hem de taşeron işçilerin mağdur olacağını ifade etti

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyeleri, İzmit Gar binası önünde bir araya gelerek TCDD`nin hızlı tren çalışması nedeniyle aldığı kararları eleştirdi.  Yol yenileme ve modernizasyon çalışmaları nedeniyle Köseköy-İzmit-Gebze hattının 17 Aralık itibariyle gündüz saatlerinde; 30 Ocak tarihinden sonra da 30 aylığına tamamen iptal edileceğini ifade eden üyeler, hem yolcuların hem de taşeron çalışanların mağdur olacağını söyledi. Açıklamaya; BTS Kocaeli Şube Başkanı Hasan Bektaş, Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan, EMEP İl Başkanı Güner Kizir ve BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman`da katıldı.
 

NE HALİNİZ VARSA GÖRÜN
Grup adına açıklama yapan BTS Kocaeli Şube Başkanı Hasan Bektaş “Ülkemizde en yoğun taşımacılığın ilimizde yapıldığı, öğrencilerin, işçilerin ve tüm halkın programını bu trenlerle yaptığı gerçeği dikkate alınmadan yolu kapatmak, yolculara ‘Ne haliniz varsa görün` demektir. Bahsi geçen bölge çift yoldur. Yol yapım veya yenileme çalışması tek yol üzerinden yapılabilecek durumdadır. Ayrıca bölge coğrayası hızlı trene olanak sağlamamaktadır” ifadesini kullandı.
 

ÖZELLEŞTİRİLECEK Mİ?
Bektaş, “Uluslararası bir anlaşma nedeniyle Köseköy-Körfez arası tek yol açık bırakılacak. Yönetimin uluslararası anlaşmalara bağlılığındaki duyarlılığı, halka karşı olan sorumluluklarında göstermemesi düşündürücüdür. Asıl amacın yol kapatma çalışmalarından başlayarak devlet demiryollarının,  dolayısıyla demiryolu çalışanlarının dışarı atılması olduğunu, hızlı tren, Marmaray gibi projelerin bitiminin ardından özelleştirilmesi olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
 

TEPKİNİZİ MAİLLE İLETİN
Vatandaşların mail yoluyla tepkilerini dile getirmesini de isteyen Bektaş “TCDD`de gişe, temizlik ve güvenlik gibi işler en az dört yıl yapılmayacak. Yüzlerce taşeron işçi işsiz kalacak. Halkımızın çok geniş kesimini olumsuz yönde etkileyecek olan bu yol kapatmalara karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Sendikamızın vereceği hukuksal mücadelenin yanı sıra halkımızda hakkına sahip çıkmak için Başbakanlık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü mail adreslerine tepkilerini mail yoluyla iletsin” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ