KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Trenler seferleri 1 Şubat’ta duracak
Trenler seferleri 1 Şubat’ta duracak
Güncel
26 Aralık 2011 Pazartesi 14:31
  • 5058
  • 11

Trenler seferleri 1 Şubat’ta duracak

TCDD'nin Ankara ile İstanbul arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi için Gebze-İzmit arasında yapacağı çalışma programı belli oldu.

TCDD'nin Ankara ile İstanbul arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi için Gebze-İzmit arasında yapacağı çalışma programı belli oldu. Demiryolu hattı burada önce 1- 31 Ocak tarihleri arasında 10.00- 15.00 saatleri arasında kapanacak. Yük ve yolcu trenleri bu saatler dışında sefer yapabilecek. 31 Ocak'tan itibaren demiryolu tamamen ulaşıma kapatılarak 2013 sonuna kadar 24 ay sürecek çalışma nedeniyle başka alternatif olmadığından İstanbul'un Anadolu ile demiryolu bağlantısı tamamen kesilecek.


100 YILDIR İLK KEZ KAPANACAK
İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan köprü konumunda olması nedeniyle Kocaeli'nin yanı sıra Sakarya'dan da her gün birlerce kişi ile Üniversite öğrencilerinin, Sakarya, Kocaeli, İstanbul üçgeninde iş ve okullarına gidip geldiği tren seferlerinin, YHT Projesi çalışması nedeniyle duracağına ilişkin ilk ayrıntılı ve resmi açıklama yapıldı.  TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın da katılımıyla İstanbul'da yapılan, İstanbul, Kocaeli, Sakarya valilikleri ve Büyükşehir Belediyeleri temsilcilerinin katıldığı toplantıda, 100 yılı aşkın süreden bu yana büyük kazaların dışında ulaşıma kapanmayan demiryolu hattının ilk kez bu kadar uzun süreli kapatılması kararlaştırıldı.
 

ŞUBAT AYINDA TAMAMEN KAPATILACAK
İlgili Valilik ve Belediye Başkanlıklarına da resmi birer yazı ile bildirilen kararla ilgili açıklama yapan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, TCDD'nin YHT Projesi çalışmalarının 1 Ocak tarihiyle başlayacağını belirterek şunları söyledi: "1 Ocak 2012 tarihinden itibaren İzmit Köseköy ve Gebze arasındaki seferlerde önce bazı sınırlamalar, daha sonra da tamamen durması söz konusu olacak. Özellikle 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 1 aylık dönem içerisinde 10.00-15.00 saatleri arasında gündüz seferleri, yolcu ve yük taşımaları durdurulacak. Demiryolu bu saatler dışında açık olacak. Şubat ayı itibariyle demiryolu ulaşımı tamamen kapatılacak. YHT'nin altyapısını oluşturmak için çalışmalara başlanacak. Bu çerçevede vatandaşlarımızın, özellikle İstanbul, Gebze istikametine gidip gelenler bu tarihlerden itibaren bu tren seferlerinden yararlanamayacak."


2013 YILI SONUNA KADAR KAPALI
Kocaeli Valisi Ercan Topaca, demiryolunun ulaşıma kapanmasıyla Büyükşehir Belediyesi'nin Gebze-İzmit arasına ek otobüs seferleri koyacağını bildirirken, trenle işlerine veya okullarına gidip gelenlerin bu durumu dikkate alarak hareket etmelerini istedi. Vali Topaca, "Vatandaşlarımızın 1 Ocak'tan itibaren 10.00-15.00 saatleri arasında 1 ay süreyle tren seferlerinin olmayacağını bilmesi ve ona göre kendi plan programlarını bilip ulaşım imkanlarını araştırması gerekiyor. Şubat ayı itibariyle de tamamen tren seferleri kalktığı zaman karayolu ile bu ulaşım ihtiyacını gidermesi gerekecektir" diyerek demiryolu hattının 2013 yılı sonuna kadar kapalı kalacağını tekrarladı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ