KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Tüketici kredileri düşüyor
Tüketici kredileri düşüyor
Güncel
19 Kasım 2010 Cuma 15:04
  • 982
  • 0

Tüketici kredileri düşüyor

Enflasyondaki düşüş eğiliminden sonra hazine borçlanma faizlerinin yüzde 15.5 seviyelerine kadar gerilemesi, tüketici kredilerine de yansıyor.

Ziraat Bankası`nın ardından Halkbank da konut kredisi aylık faiz oranını düşürdü. Oranı yüzde 1.58'e indiren Halkbank, maaşlarını Halkbank aracılığıyla alan veya kamu çalışanı olan müşterilerine özel olarak 120 ay vadeli konut kredisi kullanma fırsatı da sunuyor. Bireysel bankacılık genel müdür yardımcısı Bilgehan Kuru, 2011'e çok olumlu baktıklarını ve tüm kredilendirme politikalarını bu iyimser bakış üzerine kurduklarını belirtti. Ziraat Bankası da konut kredisi faizini yüzde 1.49'a düşürmüştü. Son iki ayda yaşanan indirimlerle 10 yıl vadeli 100 bin liralık konut kredisinin maliyeti 35 bin 520 lira düşerken, araç sahibi olmak isteyenleri de umutlandırdı.

Otomobil almak  isteyenlere tavsiyeler

Bir buçuk ay içinde otomobil alacak olanlar öncelikle kampanyaları iyi takip etmeli. Hangi markayı ve modeli alacak olurlarsa olsunlar, önce işe kampanya takibinden başlamalılar. Almaya karar verdikleri otomobil için şehirdeki hemen hemen tüm bayileri tek tek arayıp “aynı donanıma sahip” otomobil için fiyat almaları doğru olacak. Daha sonra bayilerle diledikleri pazarlığı yapabilirler. Bayilerin de aralarında büyük rekabet olduğu için her bayi kendi satışını arttırmak isteyecektir. Çünkü burada amaç aylık satış hedefini tutturup ana firmadan prim almak. Bir çok bayi otomobili neredeyse karsız satıp, primden kazanıyor. Bunun için de ayın 20`sinden sonra pazarlığı başlamanız doğru olandır. Çünkü ayın 20`sinden sonra rekabet daha da kızışacak bayiler kalan 10 günde daha fazla araç satmak için hem fiyattan düşecekler hem de bazı küçük hediyeleri ikram edecekler. Örneğin; park sensörü gibi. Otomotiv sektörünün temsilcileri her ne kadar bu önerilere kızacak olsalar da son bir öneri; bayiyle pazarlık yapmaktan kaçınmayın.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ