KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Tunceli'liler CHP’ye siyah çelenk bıraktı
Tunceli'liler CHP’ye siyah çelenk bıraktı
Güncel
15 Kasım 2009 Pazar 15:36
  • 1006
  • 5

Tunceli'liler CHP’ye siyah çelenk bıraktı

Tunceli'liler, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in mecliste yaptığı konuşmasına tepkisini parti il binasına siyah çelenk bırakarak gösterdi

Kocaeli Tunceli'liler Derneği, 10 Kasımda CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen`in demokratik açılım hakkında söylediklerine tepki olarak parti binasına siyah çelenk bıraktılar. Öymen`in ilimizi ziyaret ettiği gün gerçekleştirdikleri eylemde Belediye iş hanı önünde toplanan dernek üyeleri, CHP İl binasına yürüdü. “Irkçı Öymen istifa” , “Dersimin hesabı sorulacak” , “Dersim şehitleri ölümsüzdür” , “Dersim onurdur onuruna sahip çık” , “Katil Öymen istifa” sloganlarının atıldığı yürüyüşe EMEP İl Başkanı Güner Kizir, Alevi Kültür Dernekleri Kocali Şube Başkanı Doğan Demir, Sağlık Emekçileri Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Gülseven, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş ve Tunceli'liler katıldı.


HİTLERE BENZETTİLER
Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen`i, Hitler`e benzeten Tunceli'liler ayrıca Öymen afişlerinin üzerine Wanted yazdılar. Tunceli'liler Derneği adına konuşan başkan Ruhi Çelik, “ TBMM Genel Kurulu`nda demokratik açılıma karşı görüşlerini açıklayan Onur Öymen`in açılım çerçevesinde, son dönemde yaşanan olayları teröre taviz vermek olarak değerlendirmesi ve müzakerelere ilişkin verdiği örnek ile Dersim Katliamı`nda yaşanan olayları meşru göstermesi utanç vericidir” dedi.
 

DERSİM KANUNU
Dersim katliamının Cumhuriyet tarihinin en kanlı ve trajik olaylardan birisi olduğunu da vurgulayan Çelik, “Dersin olaylarında dünya hukuk tarihinde örneği olmayan özel bir kanun çıkartılmıştır. ‘Dersim Kanunu` olarak tarihe geçen kanunda, sanıklara hakkındaki suçlamaları öğrenme hakkı verilmediği gibi kendilerini savunmak için söz hakkı dahi verilmemiştir. Bu kanunlar sonucu genç, kadın, çocuk, yaşlı demeden yüzlerce kişi katledilmiş, binlercesi yerinden yurdundan edilmiştir. Bunu övünç duyulacak olaymış gibi sunmak, yıllar sonra bile kalkıp sorunların çözümü için doğru yol olarak göstermek ne denli demokratik ve insancıldır sormak gerekir” dedi.
 

KAFATASÇI ZİHNİYET
CHP`nin içerisinde hangi kademesinde olursa olsun faaliyet yürüten Tunceli'lilere`de seslenen Çelik, “Terörle mücadele cesaretiniz yok, çözüm önerisi olarak katliam yapmayı öneren Onur Öymen gibi bir siyasetçinin, kendini sol olarak adlandıran bir partinin en üst makamında olması düşündürücüdür. Demokratik haklarını talep eden insanların çözüm arayışlarını görmezden gelerek, 38`de yaşanan olayların tekrarlanması gerektiğini savunan CHP`li Onur Öymen`i ve buna sessiz kalan CHP`yi şiddetle kınıyoruz. Bütün bunlardan ötürü parti içindeki Tunceli'lilere seslenmek istiyorum. Bu kafatasçı zihniyetle bu halka bir şey veremeyeceklerini anlamış olmalısınız. Sizleri Öymen`i ve kafatasçı anlayışını kınamaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı
 

ÖYMEN NE DEMİŞTİ
Öymen demokratik açılımın konuşulduğu 10 Kasım'daki Genel Kurul'da şunları söylemişti:
“Maalesef bu ülkenin anaları çok ağladı. Tarihimiz boyunca çok şehit verdik. Çanakkale Savaşı`nda 200 bin şehit vardı, hepsinin anası ağladı. Kimse çıkıp ‘bu savaşı bitirelim` demedi. Kurtuluş Savaşı`nda, Şeyh Sait isyanında, Dersim isyanında, Kıbrıs`ta analar ağlamadı mı? Kimse ‘analar ağlamasın, mücadeleyi durduralım` dedi mi? İlk siz diyorsunuz. Çünkü sizin terörle mücadele cesaretiniz yok.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ