KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Tunus’tan kardeş şehrimiz oldu
Tunus’tan kardeş şehrimiz oldu
Güncel
25 Aralık 2012 Salı 13:23
  • 822
  • 0

Tunus’tan kardeş şehrimiz oldu

Başkan Karaosmanoğlu, Tunus’ta Kocaeli ile Sousse’yi kardeş şehir yapan anlaşmayı imzaladı, yerel yönetimlerde önemli temaslarda bulundu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tunus`ta belediye başkanları, bakanlıklar ve genel müdürlük yöneticileriyle önemli temaslarda bulundu. Dünya genelinde 24 ülkeden  bin 55 belediyenin üye olduğu TDBB Başkanlığı`nı yürüten Karaosmanoğlu ile yönetimde yer alan belediye başkanları, Tunus`ta dört gün boyunca resmi temaslarda bulundu. Başkan Karaosmanoğlu ile beraberindekiler, bir yandan Tunus`taki yerel yönetim sistemini incelerken, bir yandan da meslektaşlarına kendi tecrübelerini aktardı.

 
YAKIN İLGİLİ
Türkiye Cumhuriyeti`nin Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük`ün program boyunca yakından ilgilendiği başkan Karaosmanoğlu ile beraberindeki heyet, başkent Tunus`un yanı sıra Sousse, Kairouan ve Jendouba şehirlerinde incelemelerde bulundu. Türk heyet,  hem gönül, hem bayrak kardeşliği içinde bulunduklarını sık sık ifade eden Tunuslu yöneticilerden yakın ilgi gördü. Tunuslu yöneticiler, başkan Karaosmanoğlu ile TDBB`nin kendilerine özellikle yerel yönetimlerle ilgili konularda yol göstereceğine inandıklarını da dile getirdi.
 
KARDEŞ ŞEHİR
Tunus Belediyesi ve Tunus Şehirleri Ulusal Federasyonu Başkanı Seifallah Lasramile`in bir an yalnız bırakmadığı başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli ile Tunus`un liman, kıyı ve turizm kenti Sousse`i kardeş şehir ilan eden protokolü de imzaladı. Başkan Karaosmanoğlu, “Türkiye`deki belediyecilik anlayışının yanı sıra büyükşehirler sisteminde pilot il olan Kocaeli`ndeki uygulamaları meslektaşlarımıza aktarma imkanı bulduk. Tunus ve Türkiye`nin kardeşliği bütün dünyaya örnek teşkil edecek düzeydedir” dedi.
 
KASİAD`DAN ÇAĞRI
Heyette yer alan Kocaeli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Baki Karaman da, çok önemli temaslarda bulundu. Tunus Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Yinal Yağan`ın aracılığıyla görüşmelerde bulunan Karaman, Kocaeli ile Tunus arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine önem verdiklerini söyledi. Kocaelili iş adamları için Tunus`ta yatırım alanları olduğuna dikkat çeken Karaman, ziyaret ettiği şehirlerde görüştüğü Tunuslu iş adamlarını da ülkemize davet etti.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ