KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Tüp bebeğe psikolojik olarak hazır olunmalı
Tüp bebeğe psikolojik olarak hazır olunmalı
Güncel
13 Kasım 2012 Salı 14:02
  • 1218
  • 0

Tüp bebeğe psikolojik olarak hazır olunmalı

Prof. Çepni tüp bebek tedavilerinde en büyük yükün kadınlara düştüğünü söyledi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları için tüp bebek semineri düzenledi. Bilim ve teknoloji kulübü salonunda gerçekleştirilen seminerde Prof. Dr. İsmail Çepni, kısırlık ve tüp bebek tedavileri hakkında bilgiler verdi. 
 
SEMİNERE İLGİ YOĞUNDU
Kısırlık ve tüp bebek tedavileri toplantısında konuşan Acıbadem International Hospital Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. İsmail Çepni, kısırlık tedavileri, tüp bebek tedavileri ve bu tedavide başarıların nelere bağlı olduğunu anlattı. Kısırlık ve tüp bebek hakkında bilinmeyenlerin anlatıldığı seminere kadınların ilgisi fazlaydı.
 
İSTEYENLERE YOL GÖSTERDİ
Prof. Dr. Çepni, kısırlığın oluşmasındaki faktörler, kısırlıkta tedavi seçenekleri, modern tıpta tedavi yöntemleri ve tüp bebek isteyenlerin izlemesi gereken yollar gibi birçok konu başlığını katılımcılarla paylaştı. Seminere kısırlığın tarihçesini anlatarak başlayan Prof. Çepni, kısırlığın oluşmasındaki faktörler, kısırlıkta tedavi seçenekleri, modern tıpta tedavi yöntemleri ve tüp bebek isteyenlerin izlemesi gereken yollar gibi birçok konu başlığını katılımcılarla paylaştı.
 
KADINLAR HAZIR OLMALI
Tedavi süresince en büyük sıkıntının kadınlar tarafından çekildiğini ve en büyük yükün kadınlara düştüğünü söyleyen Çepni, "Öncelikle kadınların kendilerini psikolojik olarak hazırlaması gerekir, sonra gerekli şartların oluşması, en son aşamada da erkeğin konuya hazırlanması gerekir. Eğer bu aşamalar oluşursa tüp bebek için büyük bir aşama kaydedilmiş olur" dedi.
 

ÇİFTLERE TAVSİYELER
Çocuğu olmayan çiftlere de tavsiyelerde bulunan Çepni, "Çiftlerin kesinlikle alkol, sigara, stres, fazla kilo ve dedikodulardan uzak durmaları gerekir. Bunlar tedavi sürecini olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Eşler, bu faktörleri göz önünde bulundurarak tedavi sürecine devam etmeliler" diye konuştu. Toplantıda ÇİDER Başkanı Sibel Tuzcu da derneğin tüp bebek tedavisi olacak çiftler için yaptığı çalışmalarını anlattı.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ