KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Tüpraş 29'uncu kuruluş yıldönümünü kutladı
Tüpraş 29'uncu kuruluş yıldönümünü kutladı
Güncel
17 Kasım 2012 Cumartesi 20:23
  • 1784
  • 0

Tüpraş 29'uncu kuruluş yıldönümünü kutladı

Tüpraş, tüm rafinerilerinde düzenlenen kıdem armağanları töreniyle 29. kuruluş yıl dönümünü kutladı

Tüpraş, kuruluşunun 29. yıl dönümünde tüm rafinerilerinde kıdem armağanları dağıtım töreni düzenledi. İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman`da gerçekleşen ‘6. Emekliler Buluşması`na da katılan, geçmiş dönemlerde görev yapmış ve hala görev yapan her kademeden binlerce Tüpraş emektarı ile çalışanlar, anılarını tazeleyerek hasret giderdi. 


TÖRENE KATILDILAR

İzmit rafinerisinde gerçekleşen törene; genel müdür Yavuz Erkut ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, İzmit rafineri müdürü Mesut İlter ve Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın gibi önemli isimler katıldı. Rafineri müdürü Mesut İlter`in İzmit rafinerisinin faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi vermesiyle başlayan tören, diğer katılımcıların konuşmasıyla devam etti. 


STRATEJİK BİR SEKTÖR

Türkiye`nin ham petrolde dışa bağımlı olduğunu belirten Öztaşkın,  bunun için yüklü ödemeler yapmak durumunda kalındığını belirterek, “Bizim gibi ülkeler o petrolü son damlasına kadar değerlendirmeli. Tüpraş yıllardır bu işi başarıyla yapıyor. Ayrıca önemli oranda da ihracat gerçekleştiriyor. Nitelikli, deneyimli ve örgütlü bir iş gücüne sahip olan, yatırımlarıyla güçlenen, istihdam yaratan Tüpraş, 29 yıldan bu yana olduğu gibi yükselmeye devam edecek” dedi. 


İYİMSER BİR ORTAM
Piyasaların 2012 yılının ilk yarısına kadar zayıf başladığını belirten genel müdür Yavuz Erkut ise yılın ikinci yarısından itibaren global piyasalarda daha iyimser bir ortamın oluştuğunu kaydetti. Erkut, Avrupa`da ekonominin zorlanması nedeniyle tüketimin azaldığını, bu bölgedeki rafinerilerin ekonomik sıkıntılara girdiğini, bir kısmının kapandığını veya el değiştirdiğini ifade etti. 


HEP ŞAMPİYON
Kapasite kullanımının 2008`den bu yana ilk kez yüzde 91 seviyesine çıktığı ve ihracat dahil toplam satışların geçen yıla göre yüzde 5 artığı bilgisini veren Erkut şunları kaydetti: “Bu yıl da açık ara ihracat şampiyonluğumuzu sürdürdürüyoruz. 10 aylık satış rakamlarımızı değerlendirdiğimizde ‘jet ve motorin` yurt içi satışlarının tüm zamanların rekoru olduğunu ve 9 aylık bilançomuzda net karımızın 2011 yılının yüzde 6`sı üzerinde gerçekleştiğini görmekteyiz.


ENERJİ TASARRUFU
2015 yılında yaklaşık yüzde 20-25 seviyelerinde enerji tasarrufu sağlanmış olacaktır. 2008-2012 yılları arasında toplam enerji tasarrufu miktarımız 338 milyon dolar civarında gerçekleşti. Enerji Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen sanayide enerji verimliliği yarışmalarında, uygulamalarımız 2008-2011 yılları arasında çeşitli birinciliklerle ödüllendirildi. 2015`de özelleştirme sonrası toplam yatırım tutarımız 5 milyar dolara ulaşacaktır.” 


HİZMET BERATI
Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu da “Tüpraş`ın istikrarla sürdürdüğü başarılı performansının etkisiyle ülkemizde enerjide liderliğimizi pekiştirerek, ekonomik gelişmelerin zorladığı başarımızı sürdürmek üzere yoğun çaba gösteriyoruz” diyerek şirket çalışanlarına başarılı bir çalışma dönemi diledi. İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman rafinerilerinde gerçekleştirilen törenlerde Tüpraş`ta 35, 30, 25, 20, 15, 10 ve 5. hizmet yıllarını dolduran 965 çalışan hizmet beratlarını aldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ