KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
TÜPRAŞ Avrupa’nın en büyüğü olma yolunda
TÜPRAŞ Avrupa’nın en büyüğü olma yolunda
Güncel
29 Aralık 2012 Cumartesi 12:16
  • 1591
  • 8

TÜPRAŞ Avrupa’nın en büyüğü olma yolunda

TÜPRAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Bayraktar, 2014 yılı sonuna kadar yapılacak olan 2.5 milyar dolarlık yatırımla tesis 14.3 milyon tonluk kapasiteye ulaşacağını ve Avrupa’nın en büyüğü olacağını söyledi
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD) bünyesinde kurulu bulunan 13 sektör kurulundan biri olan Kimya, Metal ve Maden Sektörü Türkiye İstişare toplantısı Kocaeli Ticaret Odası Tesislerinde gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, TÜPRAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Bayraktar,  İstanbul Kimyevi Maddeler İhracatçılar Birliği Başkanı Murat Akyüz,  Sanayi Genel Müdürlüğü Kimya Şube Müdürü Orhan Çetinkaya, MÜSİAD Kimya, Metal ve Maden Kurulu Başkanı Cevat Kır ve HOB Boya Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Sadıkoğlu`nun konuşmacı olarak katıldığı istişare toplantısında kimya sektörünün geleceği ele alındı. 
 
208 KİMYA TESİSİMİZ VAR
Her yıl bir MÜSİAD Şubesinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya bu yıl MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı Recep Bilal Şengün ile yönetim kurulu üyeleri ev sahipliği yaptı. Toplantı öncesinde MÜSİAD`ın tanıtım filmi katılımcılara izletildi. Toplantının açılış konuşmasını MÜSİAD Şube Başkanı Recep Bilal Şengün yaptı. Kimya sektörünün bir çok sektöre arama ve malzeme ürettiğini söyleyen Şengün, kimya sektörünün oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğunu ifade etti. Şengün, “Türkiye kimya sektöründe genel sıralamada 3. Sıradayız. katma değer üretiminde 2., kapasite kullanımı bakımından ise 1. Sırada yer alıyoruz.  208 kimya tesisi Kocaeli`de bulunuyor” dedi. 
 
SEKTÖRÜN SORUNLARINI ANLATTI
Kimya sektörünün karşılaştığı sorunlara değinen Recep Bilal Şengün, “Kimya sektörünün saat başı çalışma ücreti imalat sanayine göre yüksektir. Kimya sektörü tehlikeli maddeleri içerdiği için bunların korunması ve taşınmazıyla ilgili her mevzuat sektöre ilave maliyet getiriyor. Sektörü olumsuz etkileyen bir faktörde kayıt dışılıktır. Özellikle kayıt dışı yapılan on numara yağ bizleri sıkıntıya sokmaktadır. Atıkların bertaraf için geri dönüşüm tesislerinin artırılması gerekmektedir. Burada yapılacak toplantı sonrasında alınacak kararların gerekli mercilere ileterek sorunların çözülmesine katkı sunmasını umuyorum” ifadelerine yer verdi.
 
HAYATIMIZIN YÜZDE 30`I KİMYADAN 
Daha sonra söz alan MÜSİAD Kimya, Metal ve Maden Kurulu Başkanı Cevat Kır, “Kimya sektörünün amacı insan sağlığına ve çevreye duyarlı olarak katma değer üretmektir. Kimya deyince hepimizin kimyası bozuluyor. Oysa günlük hayatımızda kullandığımız ürünlerin yüzde 30`ını kimya ürünleri oluşturuyor. Kimya sektörüne bir de bu açıdan bakmalıyız. Dünya kimya üretimi 2 trilyon dolar olarak gerçekleşiyor. Türk kimya sektörünün ithalata dayalı olması cari açığın büyümesine neden oluyor. Kimya sanayide özel ihtisas sanayi alanları oluşturulmalı ve bunlara rahatça ulaşım sağlanmalı. Bürokratik engeller kaldırılmalıdır. Yasal düzenlemelerde sektör temsilcilerinin görüşleri alınmalı” dedi.
 
ÇEVRE MEVZUATI KİMYAYI ÖLDÜRDÜ
MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Mehmet Yarar, Türkiye`de kimya denilince zehir anlaşıldığını ve bu anlayışın değişmesi gerektiğini ifade etti. Yarar, “Bir maddenin üzerine kimyasal madde yazarsan direk zehir olarak algılıyor. Dünyada kimyanın girmediği hiçbir sektör yoktur. Yediğimiz yemekte bile kimya maddeleri içerir. Her kimyevi madde zehir olarak algılanmamalı. Başta devletin ve halkın algısı değişmeli gerekiyor. Türkiye`de  çevre mevzuatını Avrupa Birliği ile aynı seviyede uygulamak Türkiye`ye en büyük kazık oldu.  Avrupa Birliği, başka başlıkları açmadı. Çevre başlığını açtı. Ondan sonra Türk kimya sanayi öldü. Şartları Avrupa Birliği ile aynı seviyeye getirelim yarışalım. Ama şartları eşitlemeden mevzuatı dayatırsan kimse üretmez ithalata yönelir. En önemli sektörlerimizden olan tekstil sektörü için gerekli maddeleri bile ithal ediyoruz” açıklamasında bulundu. 
 
TÜPRAŞ AVRUPA DEVİ OLMA YOLUNDA
Kimya sektörünün geleceğinin ele alındığı panelde ilk sözü TÜPRAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Bayraktar aldı. TÜPRAŞ ile ilgili bilgiler veren Bayraktar, “Kocaeli`de en büyük rafinerimiz bulunuyor. İzmit Rafinerimiz, 7.5 milyon ton kapasiteyle çalışıyor.  2014 yılı sonuna kadar yapacağımız 2,5 milyar dolarlık yatırımla İzmit Rafinerimiz 14. 3 dönüşüm kapasitesine ulaşarak Avrupa`nın en büyük tesisi olacağız. Tüm tesislerimizle birlikte 28 milyon ton kapasiteyle çalışıyoruz.  2008 krizi sonrasında kapasite kullanımında yüzde 90`dan yüzde 70 seviyelerine düştük. TÜPRAŞ olarak bölgemizde hâkim olan bir kuruluşuz” dedi. Panel diğer katılımcıların konuşmalarıyla devam etti. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ