KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Tüpraş öğrencileri Ankara’yı gezdi
Tüpraş öğrencileri Ankara’yı gezdi
Güncel
21 Aralık 2011 Çarşamba 11:49
  • 1287
  • 0

Tüpraş öğrencileri Ankara’yı gezdi

Ankara gezisiyle Anıtkabir ve müzeleri gezen Tüpraş İlköğretim Okulu öğrencileri, hem eğlendi hem de tarihi öğrendi

Körfez`de eğitim veren Tüpraş İlköğretim Okulu`nun bazı  öğrencileri, Körfez Belediyesi`nin katkılarıyla düzenlenen Ankara gezisine katıldı. Müdür yardımcısı Veysel Okudan, teknoloji ve tasarım öğretmenleri; Yusuf Gökgöz ile Deniz Çetin, matematik öğretmeni Zuhal Akyüz Uslu ve Türkçe öğretmeni Yusuf Atalay`ın yanı sıra 3 veli ve 38 öğrenci günü birlik geziden büyük keyif aldı. Anıtkabir ve müzeleri gezen öğrenciler, Ankara Kalesi`ndeki akşam yemeğiyle geziyi tamamladı.

 

 

FOSİLLERİ İNCELEDİLER
MTA-Tabiat Tarihi Müzesi ziyaretiyle başlanan gezide müzede bulunan 6 bine yakın fosil, maden, mineral taşları ve gök taşları gibi öğeler incelendi. Özellikle müzede bulunan ve nasıl yok oldukları günümüzde hala sır olan dinozor fosilleri öğrencilerin ilgisini çekti. Aynı zamanda müze içerisinde öğrencilerin oluşturduğu 5 grupla ‘Hazine Avı` oyunu oynanarak öğelerin daha dikkatli incelenmesi ve bilgilerin akılda kalıcı olması sağlandı.

 

 

ATA`YI UNUTMADILAR
Anıtkabir ziyaretiyle devam eden gezide, öğrenciler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ü mozolesi başında bir kez daha andı. Anıtkabir`de bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi`ni de gezen Tüpraş İlköğretim Okulu öğrencileri, Atatürk`e ait pek çok eseri görme imkanı buldu. Kurtuluş Savaşı`nın canlandırıldığı panoramalarda o anları adeta yeniden yaşayan öğrenciler, “Vatanımızın değerini bir kez daha anladık” açıklaması yaptı.

 

 

ANADOLU MÜZESİ
Ulus semtindeki ilk meclis binasını da ziyaret eden kafile, burada Ata`mız önderliğinde alınan kararları düşünerek Ata`mıza ait pek çok eseri görme şansına erişti. Türkiye`de ‘Avrupa Yılın Müzesi` ödülünü kazanan tek müze olan ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi`ni de gezen öğrenciler, dünya mirası da olan ‘Paleolitik Çağdan` başlayarak günümüze kadarki zaman dilimine ait paha biçilmez eserleri inceledi.

 

 

ANKARA KALESİ`NDE YEMEK
Tüpraş İlköğretim Okulu`nun sabah erken saatlerde başlayan gezisinin son durağı Ankara Kalesi oldu. Ankara`ya kuş bakışı ve Anıtkabir manzarasıyla akşam yemeği yiyen grup, eğlenceli ve bilgi dolu bir geziden çok şey öğrendiklerini belirtti. Öğrenciler, kendilerine bu imkanı sağlayan okul yönetimi ve belediyeye de teşekkür etti.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ