KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
TÜPRAŞ’ta 10 bin kişiye iş imkanı
TÜPRAŞ’ta 10 bin kişiye iş imkanı
Güncel
05 Aralık 2011 Pazartesi 15:13
  • 9596
  • 11

TÜPRAŞ’ta 10 bin kişiye iş imkanı

Koç Holding Enerji Grubu, TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi'ne yapacağı Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi (RUP) ile dev bir yatırıma imza atacak. Proje için 10 bin işçi istihdam edilecek

Koç Holding Enerji Grubu İstanbul Elmadağ Divan Otel`de, uluslarası basın basın organlarının da hazır bulunduğu bir basın toplantısı düzenledi. Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi'nde yapılacak olan Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi (RUP) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Memioğlu, “Bu yatırımla, dünyada ve Türkiye'de son yıllarda tüketimi hızla azalan, yaklaşık 4,2 milyon ton yüksek kükürtlü fuel oil işlenerek toplam 3,5 milyon ton Euro-V standardında değerli beyaz ürün elde edilecek. Ayrıca 690 bin ton petrol koku ve 86 bin ton kükürt üretilecek” dedi.
 

4 YILDA TAMAMLANACAK
Projenin 4 yılda tamamlanacağını ifade Memioğlu, 10 bin işçinin istihdam edileceğinin müjdesini verdi. Basın mensuplarının sorusu üzerine Memioğlu, “Kocaeli`de yaşayan vatandaşların iş başvurusu tercih sebebimiz olacaktır” dedi. İnşaat çalışmaları bittikten sonra kalıcı 500 personelle yola devam edecek olan yatırımın, Türkiye ekonomisi için son derece önemli olduğu kaydedildi.
 

HEDEFİMİZ AKDENİZ
Toplantıda bir takım sayısal veriler aktaran Memioğlu, “TÜPRAŞ`ın 9 aylık satışlarının payı, Koç Holding satışlarının yüzde 63'ünü, faaliyet karının ise yüzde 45'ini oluşturuyor. Türkiye'deki kanununa göre, isteyen dağıtıcılar petrol talebinin yüzde 100'ünü dışardan karşılayabiliyor. Akdeniz'de 54, Karadeniz'de ise 18 rafineri var. TÜPRAŞ olarak bunlarla rekabet etmek gerekiyor” diye konuştu.
 

ARAP BAHARININ ETKİLERİ
Türkiye'de yapılacak yeni rafinerileri rakip olarak görmediklerini vurgulayan Memioğlu, “Bizim için Akdeniz'de bulunan rafineriler önemli. Amacımız Akdeniz'in önemli oyuncusu olmak. Dünyada petrol fiyatları Arap Baharı'nın etkisiyle 120 dolarlara kadar yükseldi. Şu an ise petrol fiyatları 100 dolar seviyesinde seyrediyor. Türkiye, uluslararası pazar fiyatlarıyla hareket etmek zorunda. Pahalı satıyor olsak, diğer dağıtım şirketleri bu dağıtımları yapabilirler'” şeklinde konuştu.
 

AVRUPA`NIN 7. RAFİNERİSİ
Memioğlu, Türkiye'nin petrolde net ithalatçı olduğunu anımsatarak, İzmit'te yapacakları bu projeyle dizel ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacaklarını ve dizel ithalatını yüzde 10 azaltacaklarını kaydetti. Petrol sektörünün hampetrol temini, gerektiğinde petrol ürünleri ihracı, petrol ürünleri üretimi (rafinaj), depolaması, taşıma, dağıtım ve pazarlaması faaliyetlerinde yer alan TÜPRAŞ'ın, 28,1 milyon tonluk kapasitesiyle Türkiye'nin öncü, Avrupa'nın 7. ve dünyanın 29. büyük rafineri şirketi olduğunu anlatan Memioğlu, TÜPRAŞ'ın Koç Topluluğu'na 26 Ocak 2006 tarihinde geçtiğini hatırlattı.
 

YATIRIM SÜRECİ BAŞLADI
Koç Topluluğu'na katılım sonrasında, EURO V spektlerinde düşük kükürtlü motorin üretim kapasitesinin yılda 7 milyon ton, benzin üretim kapasitesinin ise 5,8 milyon ton seviyelerine ulaştığını ifade eden Memioğlu, “Anahtar teslim bedeli 2,4 milyar dolar tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm Projesi'nin yatırım sürecini başlattık. Bir ürünü daha yüksek performans özelliklerine sahip yeni bir ürünle değiştirerek bir sistemin performansını artırma diye özetlenebilecek proje, ülkemizin ve dünyanın geleceği için başlatılmış bir ana yatırım çalışmasıdır. Bu yatırımla, sektörün eğilimlerine paralel olarak düşük değerli siyah ürünler, yüksek değerli beyaz ürünlere dönüştürülür. TÜPRAŞ, 2006 yılında başladığı yatırımlarını, 4,8 milyar dolarlık projeleriyle 2015 yılında tamamlayarak, ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmayı sürdürüyor” açıklamasında bulundu.
 

522 BİN TON BENZİN
Memioğlu, “Dünyada ve ülkemizde son yıllarda tüketimi hızla azalan, yaklaşık 4,2 milyon ton yüksek kükürtlü fuel oil işlenerek, yaklaşık 2,9 milyon tonu motorin/jet yakıtı, 522 bin tonu benzin ve 69 bin tonu LPG olmak üzere toplam 3,5 milyon ton Euro-V standardında değerli beyaz ürün elde edilecek. Ayrıca 690 bin ton petrol koku ve 86 bin ton kükürt üretilecek. Ana yapısı vakum destilasyon, hidrokraker-HC, koklaştırma-DC, hidrojen üniteleri ve diğer yardımcı ünitelerden oluşan proje yatırımına ilişkin, anahtar teslimi ve götürü bedel esaslı ek sözleşme, TÜPRAŞ ile İspanyol UTE TR RUP/Treunidas RUP İnşaat ve Taahhüt Limited Şirketi Konsorsiyumu arasında, 28 Temmuz 2011 tarihinde 2,4 milyar dolar bedel ile imzalandı” diyerek sözlerine son verdi.
 

BASINI DAVET ETTİ
TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut ise, 2014 yılı sonunda devreye alınması planlanan projenin, büyük ölçüde İspanyol İhracat Kredi Ajansı-CESCE ve İtalyan İhracat Kredi Ajansı-SACE'nin ihracat kredileriyle finanse edileceğini bildirdi. Basın mensupları önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek temel atma törenine beklediklerini söyleyen TÜPRAŞ yetkililerinin holdinge ait olan Divan Otel`de ağırladıkları gazetecilere özel ilgi göstermeleri dikkatlerden kaçmadı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ