KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Turizme katkı için yaptık
Turizme katkı için yaptık
Güncel
06 Kasım 2012 Salı 14:55
  • 1988
  • 7

Turizme katkı için yaptık

CHP’li Fahri Örengül’ün iddialarına cevap veren Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Çayırova’daki otel için yapılan imar değişikliğinin Kocaeli turizmine katkı sağlamak için yaptıklarını söyledi

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve İmar komisyonu Başkanı Zekeriya Özak, başkan danışmanı Ömer Polat ve Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Refik Tartar ile birlikte düzenlediği basın toplantısında CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Fahri Örengül`ün Çayırova`daki 11 katlı kaçak otel yapımına izin veren kişiye özel imar düzenlemesi yaptılar iddialarına cevap verdi.  Özak, Çayırova`daki otele, Kocaeli`nin turizmden kaynaklanan otel ihtiyacına cevap vermek amacıyla yapıldığını ve bu kapsamda Kocaeli genelinde 7 tane otelin yapılmasına imkan verildiğini söyledi.


7 OTEL İÇİN İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI
Fahri Örengül`ün kamuoyunu yanlış bilgilendirici açıklamalar yaptığını anlatan Zekeriya Özak, “İmar tadilatı 5 yıldızlı otel ihtiyacını karşılamak için yapıldı. Kendimizin menfaatleri gözetildi. Kocaeli`ye 2002 yılında 107 bin, 2004 yılında 116 bin, 2011 yılında ise 209 bin turist gelmiş. 2023 vizyonunda Kocaeli`ye 500 bin turist gelmesi amaçlanıyor.  Bu kapsamda  İzmit Çayırköy`de,  Kartepe Uzunçiftlik`te, Kartepe Köseköy`de,  Başiskele Yeniköy`de,  Başiskele Karşıyaka`da ve Gölcük İhsaniye`de otel yapımına izin verildi. Asla kişisel bir rant ve menfaat söz konusu olmadı” açıklamasında bulundu. 
 
5 YILDIZLI OTEL ŞARTIYLA İZİN VERİLDİ
Çayırova`da otelin yapıldığı alanın konut dışı alandan ticaret alanına dönüştürüldüğünü anlatan Zekeriya Özak, “30 Ocak 2007 tarihinde 5 katlı inşaat için ruhsat verildi. 6 Haziran 2007 tarihinde ilave ruhsat aldı. Buraya bölgenin ihtiyacını karşılayacak şekilde 4 veya 5 yıldızlı otel yapılmak kaydıyla 9 kat olarak izin verildi. Eğer yıldızlı otel yapılmazsa 5 katın üzerindeki katlar yıkılması şartı koşuldu. Eğer, 5 yıldızlı otel yapılmasaydı ilave 4 kat yıkılacaktı.  Otel alanı çok isabetli bir karardı. Bölgede daha önce otel yoktu. Çayırova`nın  İstanbul`a yakınlığı ve sanayi içinde olması etkili oldu” şeklinde konuştu. 
 
CHP`YE EMEX OTEL ÖRNEĞİNİ VERDİ
CHP`lilerin çifte standartla hareket ettiğini kaydeden ve bu anlayışla Kocaeli`nin gelişme gösteremeyeceğini ifade eden Özak, “11 katlı Emex Otel`in yapımına CHP`liler izin verdi. Biz yeni Emex Otellerin yapılmasını istiyoruz ama buna karşı çıkıyorlar. Emex Otel ilk olarak 11 katlı projelendirildi. 1999 deprem olunca ruhsatlı olsa da tüm inşaatlar durduruldu.  Ama Emex Otel`in inşaatına 9 katlı olarak devam edildi.  Asıl imar affı budur. O dönemin mevzuatına göre bu otelin yıkılması gerekiyordu. Üstelik Emex Otel, kamu arazisine yapılmış ve arazi cüzi miktara 49 yıllığına kiralandı” dedi.
 
MAHKEME DEĞİŞİKLİĞİ DOĞRU BULDU
Kocaeli İdare Mahkemesi`nin verdiği karara atıfta bulunan ve kararla ilgili bazı bölümleri açıklayan  Özak, “Kocaeli İdare Mahkemesi verdiği kararda yapılan imar değişikliğini bir imar affı olarak değerlendiriyor ama  değişimi doğru kabul ediyor. İmar değişikliğinin Çayırova bölgesinin ihtiyaçları doğrultusunda yapıldığını değerlendiriyor.  Şehircilik ilkelerine aykırı bir durum olmadığına hükmediyor.  Mahkemenin kararına Sakarya Bölge İdare Mahkemesi`ne itirazda bulunduk.  Mahkeme itirazımızı değerlendirecek ve işlemimizi doğru bulacağını sanıyoruz” ifadelerine yer verdi. 
 
SEFA SİRMEN`E 2.40 EMSAL VERDİK
CHP`lilerin imar değişikliğinde Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi`nin olumsuz kararı var sözlerini değerlendiren Özak, “İmar dairesinin bu konuda olumsuz karar verdiği doğrudur. Bı-u olumsuz kararı tamamen teknik meseledir. İmar dairesinin olumsuz dediği ancak CHP`lilerinde evet dediği onlarca karar meclisten geçti.  Büyükşehir Belediyesi`nin İmar Dairesi`nin kararına uyma zorunluluğu yoktur.  Biz asla karar alırken kişilere bakmıyoruz. Olaylara siyasi baksaydık Sefa Sirmen`in oteline 2.40 emsal vermezdik. Aldığımız kararın arkasındayız”  değerlendirmesini yaptı. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ