KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Türk Büro-Sen iş bırakacak!
Türk Büro-Sen iş bırakacak!
Güncel
20 Kasım 2012 Salı 14:02
  • 808
  • 0

Türk Büro-Sen iş bırakacak!

Türk Büro-Sen, kaldırılması düşünülen mesai ve yol ücretlerinin geri verilmesi için gerekirse iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi

Türk Büro-Sen Kocaeli Şubesi, adliye önünde bir araya gelerek gündemde olan mesai ve yol ücretlerinin kaldırılması fikrine ilişkin bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada; Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ve Büro Memur-Sen Kocaeli Adliye Şube Başkanı Metin Yılancı destek için yer alırken çalışanlar adına basına açıklamasını şube başkanı Rıfat Oypan yaptı.

 
KAST SİSTEMİ KALDIRILSIN
Başkan Oypan adliye çalışanlarının ülkede en zor şartlar altında çalışan kamu personeli olduğunu belirterek, “Maalesef en çok hakkı yenen, hor görülen kesim de bizleriz. Diğer memurlar gibi, 4483 sayılı yasanın içine alınmak, hakim ve savcıların iki dudağı arasından kurtulmak ve adalet teşkilatında var olan kast sisteminin kaldırılmasını istiyoruz. Sözün özü; herkese adalet dağıtırken kendimiz için de adalet istiyoruz” dedi.
 
ENDİŞELİ BİR BEKLEYİŞ
666 Sayılı Karar Hükmünde Kararname ile fazla çalışma ücretlerinde yapılan düzenlemede, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren Bakanlar Kurulu izniyle yıl içerisinde 6 aya kadar mesai ödenebilmesinin öngörüldüğünü belirten başkan Oypan, “Bu nedenle, adliye çalışanlarında fazla çalışma ücretlerinin kaldırılacağına dair endişeli bir bekleyiş hakim olmuştur” diyerek rahatsızlıklarını ifade etti. 
 
HESABINI SORACAĞIZ
Adliyedeki yetkili sendika olan Büro Memur-Sen Kocaeli Adliye Şubesi`ne eleştirilerde bulunan Oypan, “Adalet Bakanlığı`ndaki sözde yetkili sendika da adalet çalışanlarının haklarını savunmaktan acizdir. Hiç bir kamu kurumunda eşi benzeri görülmemiş bir promosyon anlaşması imza altına alınmıştır. Türk Büro-Sen promosyonla ilgili anlaşmanın hesabını sorunca, sözde yetkili sendika suçunu bastırmaya çalıştı. Promosyonlarda haklarını peşkeş çekenlerden bunun hesabını soracağız” şeklinde konuştu. 
 
İŞ BIRAKACAKLAR
Nüfusu 200 binin üzerindeki illerde çalışanlara, ulaşım için ödenen bilet yardımlarının kaldırılmasının gündeme geldiğini ve bu kararın geri çekilmesini isteyen başkan Oypan, “Adalet çalışanlarının bu mağduriyetlerinin giderilmemesi durumunda iş bırakma dahil olmak üzere her türlü demokratik tepkimizi koyacağz. Yaşanacak olumsuzlukların sorumluları adalet çalışanlarına bu haksızlıkları reva gören yöneticilerin olacaktır” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ